Banie Mazurskie: resztki starego cmentarza ewangelickiego

2014-03-11 14:47:25(ost. akt: 2014-03-11 20:47:50)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Banie Mazurskie leżą w krainie Mazur Garbatych, na skraju Puszczy Boreckiej. Przez jej teren przepływa rzeka Gołdapa - doskonały szlak spływów kajakowych.
Banie Mazurskie ( niem. Benkheim) leżą w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Wieś powstała w 1566 r. Po 1945 r. zasiedlone przez repatriantów ze wschodu oraz ludność ukraińską przesiedloną tu w ramach przymusowej Akcji "Wisła". anie Mazurskie: cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja]Ukraińcy stanowią ok. 50% mieszkańców gminy. We wsi istnieje parfia greckokatolicka.

Najciekawszą atrakcją turystycznie w gminie Banie Mazurskie jest zbudowany w 1811 roku grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Ma on kształt piramidy. Wielu ludzi wierzy, że ma właściwości lecznicze. Znajduje się we wsi Rapa koło koło Żabina.

Obok kościoła rzymskokatolickiego zachował się fragment przedwojennego cmentarza. Zachowały się na nim dwa żelwine krzyże i kamień nagrobny z połowy XIX wieku (Luiza i Friedrich von Platen).

Na cmentarzu zachowały się 2 mogiły zołnierzy niemieckich i trzy krzyże prawosławne na grobach żołnierzy rosyjskich.

Przy kościele zachował postument, na którym w 1923 roku umieszczono nazwiska poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców parafii. Obecnie na postumencie stoi figura Chrystua.


Igor Hrywna


Zobacz inne mazurskie i warmińskie cmentarze:
Cmentarze żydowskiePomniki poległych:
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5