Ludzie tracą domy z powodu kredytów

2013-03-14 15:34:35 (ost. akt: 2013-03-14 15:38:37)

Autor zdjęcia: Zbyszek Świtkiewicz

Prawie pięćdziesięciu mieszkańców gminy Gołdap to osoby bezdomne. Część z nich próbuje przetrwać zimę w większych miastach. 14 osób, mieszkańców innych rejonów kraju, przebywa na naszym terenie. To wyniki ogólnopolskiej akcji liczenia osób bezdomnych.
Na początku lutego, tej samej nocy w całym kraju, starano się policzyć osoby bezdomne. Akcja została zainicjowana kilka lat temu przez przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wzięli w niej udział policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz noclegowni.

— Na terenie gminy Gołdap doliczyliśmy się 48 osób nigdzie na stałe nie zameldowanych. Część z nich przebywa obecnie, zimą, w większych miastach, większość jednak pozostaje na miejscu — mówi Agnieszka Iwanowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi.

Okazało się ponadto, że w Gołdapi i okolicach przebywa też czternastu bezdomnych, którzy nie byli wcześniej zameldowani u nas.
— Każdego z "naszych" bezdomnych znamy praktycznie z imienia i nazwiska, i wiemy, gdzie przebywają — dodaje Agnieszka Iwanowska. — Podczas akcji ich liczenia, każda z tych osób wypełniała ankietę, w której pytaliśmy między innymi o wiek, wykształcenie, źródła dochodów, przyczynę i czas pozostawania bezdomnym.

Przeciętnemu "Kowalskiemu" bezdomny kojarzy się z zaniedbanym, nieogolonym mężczyzną, od którego bije niezbyt ciekawa woń i którego lepiej omijać z daleka. To prawda, że duża ich grupa tak właśnie wygląda. Są jednak wśród nich osoby, które jeszcze niedawno można było zaliczyć do kategorii tzw. zwykłych obywateli.

— W naszych rejestrach są np. dwie rodziny z dziećmi — mówi kierownik. — I nie są to rodziny patologiczne. Nieszczęście, które ich dotknęło, wiązało się z kredytami, które wzięli, a następnie nie byli w stanie spłacać zadłużenia. Ludzie ci musieli sprzedać dom, i niemal z dnia na dzień stali się osobami bezdomnymi, nie posiadającymi stałego meldunku.

Wśród gołdapskich bezdomnych są i takie osoby, które wynajmują jakieś lokum, i nawet pracują. Nie są jednak na stałe zameldowani.
Planowane przyjęcie ustawy sejmowej o zniesieniu obowiązku meldunkowego (prawdopodobnie od stycznia 2016 roku) spowoduje zapewne, że jeszcze trudniej będzie takie osoby "namierzyć".

Problem osób bezdomnych poruszany jest też czasami podczas obrad samorządu. Kilka miesięcy temu radny Ryszard Wrzosek próbował uzyskać odpowiedź na pytanie, czy na terenie wysypiska śmieci, w prowizorycznych szałasach, ktoś mieszka i "czy można coś zrobić z panem, który od lat rezyduje pod gołdapskimi supermarketami, i stanowi nieciekawą wizytówkę miasta".

W odpowiedzi usłyszał, że... niewiele da się zrobić. Osoby takie wracają w te same miejsca, a nie istnieją przepisy prawa, na mocy których można ich stamtąd na trwałe usunąć.
— Wiemy, gdzie spędzają noce "nasi" bezdomni — mówi Agnieszka Iwanowska. — Głównie są to altanki na działkach, ale także pustostany, np. ten przy ulicy Armii Krajowej. Jedna z osób "mieszka" w garażu.

Na szczęście nie zanotowano w gminie Gołdap, tej zimy, przypadków śmierci osób bezdomnych, z powodu wychłodzenia organizmu.
— Apeluję jednak do mieszkańców o zgłaszanie do nas, zwłaszcza zimą, wszelkich informacji o osobach przebywających w nieogrzewanych pomieszczenia — mówi dyrektor gołdapskiego OPS.


Wśród bezdomnych są też osoby, co prawda nieliczne, dla których pozostawanie w takim stanie to rodzaj wyboru życiowego, a nie konieczność. Dodajmy jeszcze, że w grupie gołdapskich bezdomnych jest jedna osoba legitymująca się wyższym wykształceniem. Liczba bezdomnych, których policzono w Gołdapi (48), jest spora, np. w zestawieniu z dużo większym miastem, jakim jest Ełk - tam doliczono się 79 bezdomnych. W sąsiednim Olecku bezdomnych jest o połowę mniej, niż w Gołdapi.
Zbigniew Świtkiewicz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. KAT #1023108 | 83.9.*.* 14 mar 2013 17:18

    PODZIEKUJCIE DEMOKRACJI I WALESIE(on zyje bogato ....a jest po wieczorowej szkole zawodowej)A BEDZIE JESZCZE GORZEJ!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. antyleming #1023036 | 83.19.*.* 14 mar 2013 16:28

    Niech tylko wprowadzą podatek katastralny ...........wtedy nie tylko ludzie będą bezdomni ....... domy też będą stały bezdomne. Tak stało się we Francji kilka lat temu, teraz dzieje się to w Hiszpanii i Portugalii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5