Ach, te kobiety…w policyjnych statystykach

2013-03-08 12:17:10 (ost. akt: 2013-03-08 12:34:43)
Dobrze, że w gronie „naszych klientów” są panie. Czasem wywołują uśmiech, czasem zdumienie, ale na pewno inspirują, a interwencje z ich udziałem zawodowo rozwijają — mówią policjanci. Dziś 8. marca, a więc kilka słów z policyjnych statystyk o kobietach.
W ubiegłym roku kobiety były podejrzane w 1865 przestępstwach, co stanowiło 9,7% w porównaniu do liczby mężczyzn o takim statusie. 1130 spraw dotyczyło przestępstw kryminalnych, 420 gospodarczych.

Wczoraj (7.03) w Ełku policjanci zatrzymali 69-letnią Annę W., która w swoim samochodzie i mieszkaniu miała około 1000 paczek nielegalnych papierosów i 3 litry alkoholu. Funkcjonariusze zabezpieczyli wyroby bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 69-latkę zatrzymano i doprowadzono na komendę, gdzie usłyszała zarzuty.

Również wczoraj policjanci w Olsztynie, przyjęli zgłoszenie o piciu alkoholu i zakłócaniu porządku na klatce schodowej. Na półpiętrze budynku policjanci zastali mężczyznę i kobietę pijących piwo. Chcieli wylegitymować parę, ale ci nie mieli przy sobie dowodów osobistych.

Mężczyzna zaczął kląć i wszczął awanturę. Policjanci postanowili przewieźć go do izby wytrzeźwień. Kiedy młoda kobieta to usłyszała, rzuciła się na plecy swojego chłopaka i oświadczyła, że jej mężczyzna nigdzie nie pojedzie. Doszło do szamotaniny. Kobieta ugryzła nawet policjanta w rękę. Funkcjonariusze musieli zakuć mężczyznę i odciągnąć agresywną i rozjuszoną kobietę.

W komendzie sprawdzono stan trzeźwości obojga. 30-letni Arkadiusz P. miał ponad 2,5 promila, natomiast 30-letnia Barbara P. 1 promil alkoholu w organizmie. Para, choć osobno, spędziła noc w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszeli zarzut znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach kobiety były zatrzymywane do wytrzeźwienia 1330 razy, czyli prawie 4 razy dziennie.

Agresja kobiet jest również zauważalna w policyjnych statystykach dotyczących przemocy w rodzinie. W 2012 roku, można powiedzieć, co drugi dzień kobieta była sprawcą takich interwencji. To i tak niespełna 7% w porównaniu do spraw dotyczących przemocy wobec najbliższych zainicjowanych przez mężczyzn. Kobiety natomiast 6 razy częściej niż mężczyźni padają ofiarami przemocy domowej. W ubiegłym roku było ich 2748, mężczyzn – 439.

A jak maluje się obraz kobiet za kierownicą?

Biorąc pod uwagę suche liczby, można powiedzieć, że jest dobrze. Jako kierowcy, w ubiegłym roku 5 razy rzadziej były one sprawcami wypadków drogowych (262 do 1016). Podobnie ma się statystyka dotycząca kolizji drogowych. Kobiety były sprawcami 2446 takich zdarzeń, kiedy mężczyźni mieli ich na swoim koncie prawie 8700.

Patrząc na policyjne analizy, na szczęście rzadko panie prowadzą po alkoholu. W ubiegłym roku policjanci odnotowali 132 takie przypadki, co stanowi niewiele ponad 2% ogólnej liczby zatrzymanych na Warmii i Mazurach pijanych kierowców.

Nietrzeźwe kobiety zdecydowanie rzadziej, niż przedstawiciele odmiennej płci, są także sprawcami zdarzeń drogowych. I tak, w ubiegłym roku na Warmii i Mazurach pijane panie spowodowały 5 wypadków i 39 kolizji, co stanowi w odniesieniu do takich zdarzeń spowodowanych przez mężczyzn kolejno 3,75% i 8,2%.

A jak przestawia się sytuacja kobiet w związku z popełnianiem wykroczeń w ruchu drogowym? Zerkając w policyjne dane dotyczące dróg regionu, w ubiegłym roku płeć piękna popełniła 18 152 wykroczenia, co stanowi 17% ogółu takich zdarzeń.

Tyle o kierujących kobietach statystyki, a co o kontrolach z udziałem kobiet mówią policjanci? Pewne jest jedno, nic pewnego. Można spodziewać się skrajnych sytuacji. Pijane bagatelizują sprawę, mówią, że wypiły tylko lampkę wina. Kobiety uczestniczące w kolizji lub wypadku czasem próbują rozładować napięcie żartem, uśmiechem, nawet kokietują, albo płaczą, histeryzują i opowiadają, jak bardzo boją się męża, który zobaczy rozbity samochód.

Podsumowując, kobiety są grzeczniejsze, może bardziej wyraziste i spontaniczne. Kiedy wpadną w tarapaty, nie brakuje im inwencji, by sobie poradzić. Pewnie dlatego policjanci jednomyślnie mówią: Dobrze, że w gronie „naszych klientów” są panie. Czasem wywołują uśmiech, czasem zdumienie, ale na pewno inspirują, a interwencje z ich udziałem zawodowo rozwijają.
Pozdrawiam, szczególnie wszystkie Panie
Anna Fic rzecznik prasowy KWP w Olsztynie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5