Z wysypiska prosto
 do psich apartamentów


2010-12-03 13:00:00 (ost. akt: 2010-12-08 13:42:18)
W schronisku w Ruskiej Wsi przebywają psy z terenu gminy Ełk oraz psy przetransportowane z azylu w Siedliskach

W schronisku w Ruskiej Wsi przebywają psy z terenu gminy Ełk oraz psy przetransportowane z azylu w Siedliskach

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

Czworonogi z azylu w Siedliskach znalazły nowy dom. Schronisko w Ruskiej Wsi powstało w zaledwie trzy miesiące. Funkcjonuje od 15 listopada i już ma 95 podopiecznych. Psy mają tam o niebo lepsze warunki niż na kwaterze przy starym wysypisku.

Schronisko w Ruskiej Wsi założyła i prowadzi Spółka EKO-AR z o.o. w wydzierżawionych od właściciela terenu pomieszczeniach zaadaptowanych po byłej tuczarni na potrzeby należytego utrzymania zwierząt pozostawionych bez opieki. Do użytku został oddany na razie jeden pawilon, w którym przebywać może ok. 200 czworonogów.

Po wyremontowaniu drugiego pawilonu w marcu przyszłego roku schronisko będzie mogło przyjąć łącznie ponad 400 bezdomnych zwierząt. Obecnie w schronisku przebywają psy z terenu gminy Ełk oraz psy z miasta przetransportowane do nowej siedziby z azylu w Siedliskach.

— Problem od kilkunastu lat był praktycznie nierozwiązany — mówi Marian Palczewski, prezes spółki.

Pieski z azylu prowadzonego przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie miały dobrych warunków bytowych. Schronisko dla zwierząt w Ruskiej Wsi powstało dzięki zaangażowaniu i działaniom wójta gminy Ełk Antoniego Polkowskiego, a do prac związanych z jego utworzeniem przystąpiono we wrześniu tego roku. Można powiedzieć, że schronisko powstało dzięki wspólnym działaniom wielu osób o "wielkim" sercu. W nowym psim "domu" jest ciepło i czysto, a posiłek podawany jest na czas.

— Obiekt spełnia wszelkie wymogi sanitarno-weterynaryjne — zapewnia Marian Palczewski. — Nadzór nad schroniskiem prowadzi powiatowy lekarz weterynarii.

Schronisko wyposażone zostało w salę zabiegową i gabinet lekarski, kuchnię do przygotowywania posiłków, magazyn produktów żywnościowych, chłodnię sztuk padłych oraz pomieszczenie biurowe i socjalne. Zwierzęta mają wybiegi i centralne ogrzewanie. Każdy czworonóg przywieziony z ulicy, zanim trafi do boksu, musi przejść badania.

— Psami opiekuje się lekarz weterynarii Lech Dąbrowski oraz dwóch pielęgniarzy — informuje Marian Palczewski. — Obiektu pilnuje dozorca. 
Koszty związane z pobytem zwierząt w schronisku pokrywają samorządy. Za dobę pobytu czworonoga samorząd miejski zapłaci 10 zł, za odłowienie psa – 220 zł.

— Azyl, który funkcjonował w Siedliskach, był prowizoryczny i nie spełniał norm sanitarnych i weterynaryjnych, dlatego utrzymanie w nim zwierząt kosztowało mniej — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Za opiekę nad psami płaciliśmy rocznie ok. 270 tys. zł, teraz koszty te wzrosną szacunkowo do ok. 400 tys. zł. Nie jest to aż tak dużo w porównaniu do schronisk działających na terenie Polski. Cieszę się, że problem bezdomnych zwierząt został rozwiązany. 


Zaadoptuj pieska!

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Ruskiej Wsi czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15 oraz z soboty w godz. od 8 do 14. Zainteresowani mogą zaadoptować czworonoga ze schroniska. Zgłoszenia o bezdomnych psach można kierować do Straży Miejskiej pod numer telefonu: 986 – alarmowy, (87) 73 26 201 – dyżurni.

Agnieszka Czarnecka
a.czarnecka@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magdalena #722636 | 178.11.*.* 27 cze 2012 09:29

  Karac wszystkich odpowiedzialnych za ten OBOZ ZAGLADY!!! Zabierzcie z tamtad te skrzywdzone serduszka. Wlasciciel powinien zwrocic pobrane pieniadze i do tego zaplacic taka sama grzywne za wyrzadzone krzywdy-ostatnie chamstwo, brak slow!!! Telewizjo Polska pomoz tym bidulom sie wydostac z tej mordowni!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. iwona #717712 | 46.76.*.* 22 cze 2012 22:13

  Boże, doba 10 zl, prawie jak w hoteliku dla psów. Jednak zdjęcia nie kłamią, oczywiście te aktualne zdjęcia.Pokażcie te boksy w chlewie. To najzwyklejsza mordownia..

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ede #713793 | 84.10.*.* 19 cze 2012 23:30

  Dorabiać się na biednych stworzeniach!!! Teraz tam je MORDUJĄ!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. marion #713637 | 88.220.*.* 19 cze 2012 21:00

  bramki na wybiegach jak dla koni wielki syf w tym schronisku nie ma prawdziwej profesionalnej obslugi dla czworonogow powini te schronisko zamknac bo te zwierzeta maja gorszy przytulek niz na wolnosci

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Kacperski #712744 | 46.113.*.* 19 cze 2012 01:28

  zapraszam zobaczcie sobie zdjecia na faceboku w fundacji rottka jak dbają o psy psy umieraja w meczarniach

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5