Gmina nie informowała o zmianach, a powinna

2013-07-12 09:22:45 (ost. akt: 2013-07-12 09:30:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

Od poniedziałku (1 lipca) wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych zostali objęci nowym sposobem odbioru odpadów komunalnych. Uchwała Rady Gminy Ełk z 22 lutego jasno określa zasady regulaminu. Będziemy zbierać odpady mokre i suche i gromadzić je w oddzielnych pojemnikach. Problem w tym, że gmina nie poinformowała o tym mieszkańców.
— Mamy problem, ponieważ nic nie wiemy o wprowadzonych zmianach — mówią nasi Czytelnicy z gminy Ełk, mieszkający w bloku. — Nawet nie wiemy, kto wygrał przetarg na wywóz śmieci. Zastanawiamy się, jak będzie wyglądał odbiór śmieci i co z kontenerami, bo podobno każdy ma mieć swój. Nie dotarła do nas żadna ulotka, żadna informacja.

Ustawa jasno określa, że to gmina organizuje wywóz odpadów i odpowiada za edukowanie i informowanie mieszkańców. Gmina Ełk natomiast zdała się na wykonawcę, który wygrał przetarg na wywóz nieczystości. Tymczasem wiele gospodarstw przegapiło pierwszy wywóz śmieci.
— Przetarg ma wywóz nieczystości w gminie Ełk wygrała białostocka firma PPUH Czyścioch Sp. z o.o. — mówi Robert Karwowski z Urzędu Gminy Ełk. — Informacje są na stronie internetowej, podczas sesji Rady Gminy prosiliśmy sołtysów, by informowali mieszkańców swoich wsi, mieli oni rozdawać druki. Udzielamy też informacji telefonicznie. Firma "Czyścioch" w podpisanej umowie z gminą Ełk ma zapis, że zajmie się też informowaniem ludzi. Gmina za to nie płaci. Od 18-19 czerwca wykonawca odwiedza domy, wręcza ulotki z harmonogramami i informuje, ma zbierać podpisy na dowód, że był. Jeśli nie zastaje mieszkańca, to wrzuca informator do skrzynki pocztowej.

Mieszkańcy gminy twierdzą, że nikt do nich nie przychodził z objaśnieniami, ulotkami ani gazetkami informacyjnymi. W wielu miejscowościach zapanował chaos. PPUH "Czyścioch" ma ponownie odwiedzić tych, którzy nie wystawili koszy z odpadami, co wygeneruje kolejne koszty. Przypominamy, że właściciele nieruchomości obowiązani są do wyposażenia jej w pojemniki oraz 120-litrowe worki foliowe. Odpady komunalne z budynków jednorodzinnych będą odbierane minimum raz na trzy tygodnie, a z wielorodzinnych przynajmniej raz na dwa tygodnie. W urzędzie gminy otrzymaliśmy zapewnienie, że akcja informacyjna trwa.

Ustawa:
Sejm 1 lipca 2011 r. przyjął ustawę o zmianie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Teraz to gmina organizuje nowy system wywozu i gospodarowania odpadami na swoim terenie. Jest także odpowiedzialna za edukowanie i informowanie mieszkańców o zmienionych zasadach odbioru śmieci.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Logo #1143436 | 89.228.*.* 15 lip 2013 10:57

  Niech wójt odpowie publicznie dlaczego wprowadzał ludzi w błąd gdy na zebraniach mówił że KONTENERY NA SMIECI NĘDĄ DOSTARCZONE BEZPŁATNIE , ludzie czy ktoś jeszce mu wierzy. Ile razy macie być zrobieni w konia aby zobaczyć ze ten człowiek pasuje do tego stanowiska jak pięść do nosa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. zaraz pekne ze smiechu,z ta*** Reka w nocniku #1141791 | 87.96.*.* 13 lip 2013 10:20

  Wygrazacie sie, ze przy nastepnych wyborach , to Ho, Ho, a teraz nic nie robita/ jakby powiedzial. F. kiepski/. Sprawa wyglada tak. Wybory , prezentacje kandydatow, ich krawaty, i dla wiesniakow WIATY, przygotowuja ludzie Z rzeszeni, Wysokozorganizowani, I zwykle Majacy z czego zyc i za co sie poruszac w terenie i gdzie trzeba. Podejrzewac zaczynam, ze Ci co najwiecej krzycza, to sie obejrza po raz kolejny po czasie z otwarta buzia, i *** REKA W NOCNIKU****. Ahoy. Sorka .za szczerosc. Amen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. jazda bonanza bez trzymanki, ze smieciami. #1141243 | 91.94.*.* 12 lip 2013 18:24

  Co niektorzy , co jeszcze niedo konca stracili zdrowie w sklepach z tanimi jabolami ,,, napewno pamietaja, jak przewozono robotnikow i innychnp. traktorzystow, mlodziez do zbierania pure/ czytaj, kartofli, albo ziemniaczkow, oni pamietaja, ze przewozono ich tzn. BONANZAMI,czyli przyczepami a"la campingami ciagnietymi przez traktory. Cholernie trzeslo, ala jazda byla za darmo i wesola, a PAN. DYR., czy kierownik nie jezdzil razem nigdy. POdoBnie Jest teraz ze smieciami, jest tez wesolo, trzesie ludzmi , ale tylko z ta roznica, ze trzeba pbulic/ placic. A PANY pojada i tak swokja droga ,,, i jeszcze na tym zarobia w roznych radach, radnych, naradach, lub innych tzn . modnych instytucjach poza, poza, cos tam. Amen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. jazda ze smieciami- bez trzymanki. #1141227 | 91.94.*.* 12 lip 2013 18:16

  Ludzie ktorzy mieszkaja w blokach, a po pgr, jeszcze do niedawna mieli mleko w kance pod drzwiami, kartofelki deputat, itp, itd, oni zyja xswoim zyciem i zwykle mlodzio dali drapaka i nie ma po nich sladu, chyba ze w swieta zawitaja, a to przez zaniedbania nas wszystkich, / wiem cos bo mam rodzine w takich blokach/. I jesli Radni sa z takich okolic, no to tez trudno mu nadazyc za smieciami.To musza byc rasowi, genetycznie uwarunkowani wodzireje, co to powoza nas w kazdej sytuacji bez trzymanki, bo my lubimy byc bajerowani.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Alek #1141147 | 83.11.*.* 12 lip 2013 17:02

  Jeżeli ci ludzie mieszkają w bloku, to zapewne mają tam wspólnotę, a nieruchomością administruje wybrany przez nich zarządca i to ten zarządca jest stroną dla gminy. Nie żebym bronił wójta i urzędu, ale w tym wypadku chyba zarządca zawalił sprawę i do niego powinni iść z pretensjami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5