Most z prądem utknął w Bakałarzewie

2013-07-04 09:36:53 (ost. akt: 2013-07-04 09:56:49)

Autor zdjęcia: Internet

Budowa mostu energetycznego Polska - Litwa może nie dojść do skutku. Gmina Bakałarzewo, jako jedyna spośród dziesięciu samorządów, przez których tereny ma przebiegać inwestycja, nie uchwaliła do tej pory miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A to oznacza, że Polska może stracić ponad 700 mln zł z Unii.
Budowie linii sprzeciwiają się radni, a także wójt Bakałarzewa. Twierdzą, że występują w obronie interesów mieszkańców. Ci z kolei protestują, ponieważ obawiają się, że inwestycja wpłynie negatywnie na ich życie i zdrowie.

Sytuacją zaniepokojone są zarówno pozostałe samorządy, jak i inwestor. Włodarze gmin wystosowali list otwarty do wójta i radnych gminy Bakałarzewo, prosząc o zakończenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.
— Zaniechanie przez gminę Bakałarzewo procedur wpłynie na opóźnienie inwestycji, co w przypadku gminy Ełk oznacza utratę wpływów do budżetu z tytułu podatków — mówi Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk, który podpisał się pod listem. — Jest to niebagatelna kwota ponad 4mln zł rocznie już w 2016 roku. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na realizację wielu ważnych inwestycji, takich jak budowa dróg, wodociągów czy kanalizacji. 


Samorządy podkreślają w liście, że wstrzymanie inwestycji wpłynie na pogłębienie kryzysu gospodarczego i zwiększenie bezrobocia, co więcej skompromituje region w oczach potencjalnych inwestorów.

— Istnieje realne ryzyko utraty przez Polskę ok. 725mln zł, jakie otrzymaliśmy z UE na realizację inwestycji — mówi Jacek Miciński, rzecznik firmy Eltel, odpowiedzialnej za realizację odcinka Ełk-granica RP. — Pierwszy raz spotykam się z taką postawą radnych i wójta, zwłaszcza, że do tej pory procedury planistyczne przebiegały bez większych zakłóceń. Dwóch radnych od samego początku było przeciwnych inwestycji, pozostali odnieśli się do niej bardzo pozytywnie. Część właścicieli terenów, przez które będzie przebiegała linia jeszcze się waha, ale z większością zawarliśmy już umowy. Ta inwestycja prędzej czy później musi powstać.


Zarówno inwestor, jak i samorządy interweniowały w tej sprawie do wojewody podlaskiego.

— Czekamy na odpowiedź — dodaje Jacek Miciński. — Mamy nadzieję, że rada Bakałarzewa się zreflektuje.
Czar

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. plus #1134582 | 31.175.*.* 5 lip 2013 14:25

  i dobrze zrobili , popieram radnych rozsądek a nie kasa na pierwszym miejscu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. wstyd pisac, ale musze,czy profesory chca nam #1134084 | 5.185.*.* 4 lip 2013 23:23

  a PGR-y mogly , i mialy mozliwosci przeksztalcenia sie w spolki,mogli je przejac jako pracownicy, ale bali sie i nie chcieli, byliby teraz ustawionymi przedsiebiorcamii, a tak ich dzieci i wnuczkowie beda musieli jezdzic za chlebem , a jak zechca wrocic na swoje smieci, to zaplaca jeszcze raz,ciezka praca, za bezmyslnosc i zacofanie. zal, bo mam w takiej sytuacji czesc rodziny i znajomych,.Wiekszosc z nas ich ma.Bo tu zyjemy. Czy profesory rehabilitowane c hca nam pomoc???????????????????????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. No kto? #1133468 | 89.67.*.* 4 lip 2013 13:58

  a kto niby ma byc autorytetem ,jesli nie ludzie zaufania publicznego??????????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. KOMUNO WRÓĆ #1133335 | 89.228.*.* 4 lip 2013 11:58

  JEŚLI NIE WIADOMO O CO CHODZI TO CHODZI O PIENIĄDZE DLA PROBOSZCZA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. brak podpisu pisarza artykulu #1133293 | 31.62.*.* 4 lip 2013 11:11

   brak komentarza,

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5