Wójt podzielił chleb, a Poparzeni rozbawili

2014-09-22 15:05:02 (ost. akt: 2014-09-23 10:02:18)

Autor zdjęcia: Archiwum UG Braniewo

W podbraniewskich Rogitach odbyły się Gminne Dożynki 2014 w gminie Braniewo. Dopisała tak pogoda, jak i frekwencja. A na koniec imprezy atmosferę podgrzała gwiazda wieczoru — zespół Poparzeni Kawą Trzy.
Starostami dożynek byli Ewa Kazimierczuk (prowadzi z mężem gospodarstwo rolne w Bobrowcu) i Cezary Świerdzewski, który ma gospodarstwo rolne i hodowlę koni w Rogitach. I to oni wnieśli dożynkowy bochen chleba, który został poświęcony przez księdza odprawiającego Mszę św., a następnie pokrojony przez wójta Tomasza Sielickiego.

— Proszę ten chleb podzielić sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło — powiedział wójt Sielicki. — Niech ten chleb daje nam siłę, nadzieję, zadowolenie i bezpieczeństwo.

Starostowie dożynek i Agnieszka Sielicka rozdzielili chleb pomiędzy uczestników dożynek. Po tym wójt przywitał zaproszonych gości, z których część zabrała głos na scenie.

Jedną z najważniejszych części gminnych dożynek było wręczenie „Bursztynowego ziarna”. Tradycyjnie już od początku kadencji wójt Sielicki wręcza co roku nagrody rolnikom, instytucjom oraz przedsiębiorcom zaangażowanym nie tylko w rozwój gospodarstwa czy firmy, ale także w życie społeczne gminy. W roku 2011 byli to Maria i Stanisław Kozłowscy, Krzysztof Gursztyn i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, w 2012: Jolanta i Jerzy Salitra, Roman Kruszewski i Firma Drewmar (państwo Ogińscy), a w 2013 r. otrzymali je Grażyna Olczak, Beata i Jacek Jurgielewicz i Przedsiębiorstwo Usług Drogowo-Mostowych Józef Przyborowski.
W 2014 r. kapituła po długich obradach postanowiła nagrodzić Wandę i Mieczysława Krusiewiczów, Alinę i Mariana Krzywców oraz Beatę i Dariusza Wileńskich (ich sylwetki prezentujemy poniżej).

Dożynkowe spotkanie było także okazją do nagrodzenia osób, które działają aktywnie na rzecz rozwoju i promocji gminy, a także wspierają gminne instytucje i placówki.
Jedną z takich osób jest Andrzej Konończuk, przedsiębiorca który przekazał na ręce Bogumiły Jacak, dyrektor Zespołu Szkół w Lipowinie, symboliczny czek na 20 tys. złotych.

Na scenie zaprezentowały się zespoły seniorów, lokalni artyści, zespół Nexx Dance a na koniec — gwiazda wieczoru, czyli Poparzeni Kawą Trzy. Na koncercie do późnych godzin wieczornych bawiło się kilkaset osób.Gospodarstwo rodzinne państwa Krusiewiczów — prowadzone jest w Rogitach od 1985 r. Obecnie gospodarstwo zajmuje 22 ha ziemi uprawnej. Poza produkcją roślinną zajmują się hodowlą gęsi i krów.


Rodzinne gospodarstwo rolne Aliny i Mariana Krzywców w Krzewnie jest prowadzone od 30 lat. Państwo Krzywiec gospodarują obecnie na 124 ha. Specjalizują się w produkcji roślinnej, szczególnie w produkcji trawy nasiennej. Korzystają przy tym często z unijnych pieniędzy.

Gospodarstwo Pasieczne „Miody Wileńskich”, czyli pszczelarska rodzina z Rogit, która łączy w sobie trzypokoleniową tradycję pszczelarstwa na Warmii. Swoimi produktami pragną oni dostarczać słodkie zdrowie z natury i wspierać tak ważną współpracę między ludźmi a pszczołami. Obecnie pasieka liczy 80 rodzin pszczelich i jest pod stałym nadzorem weterynaryjnym. Miody Wileńskich trafiają do coraz większego grona smakoszy w całej Polsce.

Nagrodzeni „Bursztynowym ziarnem” 2014:

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5