Myślał, że pomaga synowi. Senior stracił ponad 82 tys. zł

2023-09-15 11:47:53(ost. akt: 2023-09-15 11:53:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

71-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego został oszukany. Senior był pewny, że pomaga synowi, który miał spowodować wypadek drogowy. Mężczyzna stracił ponad 82 tys. złotych.
14 września około godz. 21:00 na telefon stacjonarny 71-letniego mieszkańca powiatu giżyckiego zadzwoniła kobieta, która poinformowała go, że ona i jego syn spowodowali wypadek drogowy. Następnie kobieta przekazała słuchawkę rzekomemu policjantowi, który potwierdził, że syn i kobieta zostaną zatrzymani w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego, a pokrzywdzona jest w bardzo ciężkim stanie.

Oszust powiedział, że można uniknąć „aresztowania” ale trzeba wpłacić kaucję w kwocie 180 tys. złotych. Starszy pan będąc pewnym, że pomaga synowi, przekazał obcemu mężczyźnie ponad 82 tys. złotych. Po fakcie okazało się, że jego syn nie spowodował żadnego wypadku, a on padł ofiarą przestępców.

- Nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym! Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer - apelują policjanci. - Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.


Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.

Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach działania oszustów!

Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu!
Źródło: KPP Giżycko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5