SP nr 1 w Giżycku będzie współpracować ze szkołą z Niemiec

2023-07-04 12:00:00(ost. akt: 2023-07-04 13:49:31)

Autor zdjęcia: Arch. SP 1 w Giżycku

SP nr 1 w Giżycku podejmuje współpracę i wymianę uczniowską z jednym z dwóch gimnazjów w Bad Schwartau w Niemczech. W czerwcu odbyło się spotkanie przedstawicieli kadry obu szkół.
Już od jesieni ubiegłego roku, od pierwszych kontaktów z naszą przyszłą i kolejną szkołą partnerską w Bad Schwartau k. Lubeki w Niemczech, kadra koordynatorów polsko-niemieckiej współpracy komunikowała się online. Spotkania dopełniała też dość aktywna korespondencja mailowa, która to pozwoliła nam się wirtualnie poznać, zbudować wstępnie obustronne relacje. Już wówczas omawialiśmy swoje oczekiwania, wyobrażenia, możliwości, koncepcje, plany i zamiary w drodze do konstruowania realnych projektów i programów współpracy pomiędzy gimnazjum w Bad Schwartau a Szkołą Podstawową nr 1 w Giżycku. Wymienialiśmy się i podpieraliśmy w międzyczasie własnym doświadczeniem w tym obszernym temacie.

Spotkanie w czerwcu br. odbyło się dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, w ramach konferencji/seminarium przygotowawczego do przyszłych spotkań uczniów z obu szkół. Celem spotkania kadry było omówienie oczekiwań, zasad współpracy. Wymieniliśmy się pomysłami w zakresie tematów do przyszłych projektów, doświadczeniem w zakresie realizacji tego typu projektów pod względem merytorycznym, organizacyjnym, społecznym i finansowym. Zwróciliśmy uwagę na podobieństwa obu regionów i szkół, ale też porównaliśmy to, co nas różni.

Wspólna konferencja obejmowała m.in.: planowanie i konstruowanie założeń, programów spotkań uczniów, źródła dofinansowania projektów, opracowanie wydatków. Delegaci zza Odry mogli też obserwować na żywo lekcje języka angielskiego, wychowania fizycznego, czy informatyki/robotyki w naszej szkole. Goście jednoznacznie stwierdzili, że na polu cyfryzacji jesteśmy jako szkoła na nieco wyższym poziomie. Ich szczególne zaciekawienie wzbudził dziennik elektroniczny oraz kompleks zaplecza sportowego. Spotkanie było zbyt krótkie, aby udało się dopiąć wszystkie tematy, ale na pewno zaspokoiło ono ciekawość gości w obszarze krajoznawczym. Obaj panowie posmakowali też naszej polskiej kuchni i słynnych pierogów. Ponadto spotkanie z burmistrzem miasta Wojciechem Iwaszkiewiczem dopełniło przekonanie o słuszności podejmowanych działań w zakresie przyszłych spotkań młodzieży. Jako, że giżycka "Jedynka" była gospodarzem tej konferencji, poprowadziliśmy ją metodą pokazu, fazowości, dyskusji - wymiany poglądów, ale też ścieżki krytycznej. Ewaluacja była ostatnim punktem naszego wspólnego programu.


Spotkanie sprawiło, iż naładowaliśmy się nową energią do przyszłych, aktywnych działań w tym obszarze. Tego typu seminaria/wspólne warsztaty kadr są bardzo owocne, mają też powiew świeżości, obie strony mają pełne głowy twórczych koncepcji, rodzi się podczas nich mnóstwo nowych, kreatywnych pomysłów. Powinny one mieć miejsce i czas, zwłaszcza, gdy są to nowi dla siebie partnerzy.
Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.
Marina Rudis-Rodak i Ewa Moszczyńska-Wierzchowska, koodrynatorki projektu2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5