Jubileusz 15-lecia pracy artystycznej Krystyny Rekosz

2022-11-22 12:00:00(ost. akt: 2022-11-22 13:05:57)

Autor zdjęcia: Fot. RPEKiT w Rynie

W Rynie odbył się koncert z okazji jubileuszu 15-lecia pracy artystycznej Krystyny Rekosz. Było to podziękowanie instruktorce i choreografce Zespołu Ludowego "Sterławiacy" za ogromny wkład pracy w upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego Warmii i Mazur.
W trakcie koncertu wystąpiły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie, Zespół "Ryńskie Wrzosy", Zespół Pieśni i Tańca "Kruklanki", Warmińska Kuźnia oraz oczywiście Ludowy Zespół "Sterławiacy".
- Tego popołudnia sala widowiskowa RPEKiT przepełniona została po brzegi kulturą ludową naszego regionu, co było wspaniałą lekcją, ale i muzyczną ucztą dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się uczestniczyć w koncercie - relacjonują organizatorzy tego wydarzenia.

Krystyna Rekosz jako młoda dziewczyna przez pięć lat była członkiem Zespołu „Ciechanów", tam poznała pracę od podszewki i bez tego nie potrafi żyć. Ukończyła dwuletnie studium w Gdańsku. Następnie 4-letnie Studium Choreografii w Warszawie. Prowadziła kolejno mniejsze i większe zespoły pieśni i tańca w Białej Piskiej i Kętrzynie, by od 1971 roku osiąść w Giżycku i tu upowszechniać swoją wiedzę i pasję pracy z młodzieżą - najpierw w Domu Kultury w Giżycku, potem w Zespole Szkół Rolniczych w Giżycku, gdzie prowadziła wiele zajęć pozalekcyjnych. W tym czasie dojeżdżała na zajęcia z młodzieżą, tworząc choreografię w Zespole Agrokompleks Kętrzyn, a później Zespole Ludowym "Suwalszczyzna". Przez 11 lat swoje umiejętności choreograficzne przekazywała Zespołowi Ludowemu "Giżycko". Od 15 lat jest głównym prowadzącym i instruktorem choreografii w Zespole Ludowym "Sterławiacy", a także reaktywuje Zespół Pieśni i Tańca "Kruklanki".


Pani Krystyna od wielu lat upowszechnia nabytą wiedzę poprzez przygotowywanie zespołów na różne konkursy i przeglądy. Jej pasja w odtwarzaniu zapomnianych i przekazywanych przez najstarsze pokolenia utworów, pieśni i tańców mazurskich ma swoje odzwierciedlenie w prezentowanych suitach w czasie występów. Zespół "Sterławiacy" co roku prezentuje nowe opracowania folkloru Warmii i Mazur z zachowaniem gwary tego regionu.

Każdy przegląd, konkurs to konfrontacja z tradycją oraz przekazywanie zwyczajów ludowych kolejnym pokoleniom. Te sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie wkład pracy pani Krystyny w upowszechnianie kultury i dziedzictwa narodowego Warmii i Mazur.
Pani Krystynie Rekosz życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
RPEKiT w Rynie


Oto najważniejsze nagrody zdobyte przez Ludowy Zespół "Sterławiacy" w okresie współpracy z Krystyną Rekosz:
- I miejsce i nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022 w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach,
- II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 2019,.
- Nagroda Burmistrza Jezioran i Nagroda Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017 oraz "Jezioranka 2016", "Jezioranka 2012", "Jezioranka 2018",
- III miejsce na Festiwalu Kultur – Warmia, Mazury, Powiśle w Gietrzwałdzie w 2022 r.,
- I miejsce na Festiwalu Kultur "U noju na Warniji "w Gietrzwałdzie w 2019 r.,
- I miejsce na Festiwalu Kultur w Olsztynie w 2018 r.,
- I miejsce na II Przeglądzie Mazurskiej Piosenki Ludowej w Kruklankach w 2019 r.

Fot. Arch. RPEKiT w Rynie

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5