Zginął pieszy. Nie miał żadnych elementów odblaskowych

2022-08-05 09:22:49(ost. akt: 2022-08-05 09:35:00)

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Do śmiertelnego wypadku doszło w Grajwie koło Giżycka na drodze krajowej K 63. Kierująca audi potrąciła pieszego, który w miejscu niezabudowanym szedł drogą bez żadnych elementów odblaskowych. Niestety, mężczyzna w wyniku obrażeń zmarł na miejscu.
4 sierpnia kilkanaście minut po północy dyżurny giżyckiej komendy otrzymał sygnał o zdarzeniu drogowym Grajwo na drodze krajowej K 63.

- Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, 20-letnia kierująca audi potrąciła 38-letniego pieszego, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Kobieta była trzeźwa. Mężczyzna poruszał się poza terenem zabudowanym bez jakichkolwiek elementów odblaskowych czy też latarki. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo – śledcza, technik kryminalistyki oraz Prokurator Rejonowy w Giżycku. Policjanci wyjaśniają teraz wszystkie okoliczności tego wypadku - informuje giżycka policja.

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze w każdych warunkach. Ponadto, apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5