Mieszkanka Giżycka padła ofiarą internetowych oszustów

2022-03-23 10:59:09(ost. akt: 2022-03-23 11:09:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Oszuści internetowi znów zaatakowali, tym razem pieniądze straciła mieszkanka Giżycka. Bądźmy ostrożni, nie klikajmy w podesłane linki i nie podawajmy swoich danych oraz kodów aktywacyjnych.
- 22 marca 2022 r. do mieszkanki Giżycka za pośrednictwem komunikatora społecznego odezwała się osoba zainteresowana kupnem wystawionych przedmiotów i w czasie konwersacji przesłała link do potwierdzenia formy dostawy towaru za pośrednictwem znanej firmy kurierskiej - opisuje zdarzenie giżycka policja. - Kobieta kliknęła w przesłany link i tym samym nieświadomie udostępniła dane do konta oszustowi. W rezultacie kobieta nie sprzedała rzeczy, a jej konto zostało uszczuplone o 900 złotych.


Jeżeli sprzedajesz coś właśnie przez OLX lub inny portal aukcyjny zachowaj ostrożność w finalizowaniu transakcji - oszuści wykorzystują karty i aplikacje płatnicze Google Pay lub Apple Pay.

Policja ostrzega: - Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ!!! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp czy Messenger.

Tak przebiega mechanizm oszustwa:
Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. „Oszust zastawia na Ciebie pułapkę”

Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”

Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”
Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierują podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.
Źródło: KPP Giżycko


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5