Pod mężczyzną załamał się lód w giżyckiej Ekomarinie

2022-01-11 10:35:49 (ost. akt: 2022-01-12 12:15:41)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: PSP Giżycko/ A. Olchówka, M. Kaziniec

Niedzielny spacer po kruchym lodzie w giżyckim porcie zakończył się szczęśliwie dla mężczyzny, który wpadł do jeziora.
Kamera monitoringu giżyckiej Ekomariny nad Niegocinem zarejestrowała dwóch mężczyzn, którzy późnym wieczorem, 9 stycznia spacerowali w porcie. Jeden z nich stał na pomoście, a drugi wszedł na taflę jeziora i po kilku minutach załamał się pod nim lód.

Fot. arch. Ekomarina

- Mężczyzna odszedł około dwudziestu metrów od brzegu – informuje Jarosław Sroka, dyrektor MOPR w Giżycku. - Wydostał się na brzeg o własnych siłach. Mężczyźni opuścili port. Ratownicy nie interweniowali. O tej sytuacji dowidzieliśmy się przeglądając następnego dnia monitoring portu.

Fot. arch. Ekomarina


Ratownicy MOPR oraz ratownicy straży pożarnej każdej zimy apelują o zachowanie ostrożności na jeziorach. Często zdarza się, że nawet przy kilkudniowych mrozach, pokrywa lodu w niektórych miejscach może być bardzo krucha.

Fot. PSP Giżycko/ A. Olchówka, M. Kaziniec

- Jeżeli lód się zarwie nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój – przypominają ratownicy. - Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne, ręce ślizgają się po mokrym lodzie, nie nie można znaleźć chwytu. Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchnię. Jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce. Jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.
rs

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5