Wchodzisz na lód, nie zapomnij o kolcach

2021-02-23 08:30:00 (ost. akt: 2021-02-23 08:42:49)

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Giżyccy policjanci i ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego patrolują zamarznięte jeziora i ostrzegają przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą wejście na lód. W tym celu wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt. Z góry teren obserwuje oko kamery drona. Na uzyskane dzięki niemu informacje na dole reaguje m.in. załoga poduszkowca.
Policjanci i ratownicy regularnie patrolują zamarznięte akweny sprawdzając również, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych lub czy młodzież nie podejmuje ryzykownych zabaw. Sprawdzają warunki w jakich wędkarze łowią ryby, przypominając, że lód nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku, a poruszanie się po nim bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu asekuracyjnego, choćby kolców, które pozwolą nam na wydostanie się z przerębla, może zakończyć się tragicznie.

Jeziora w powiecie giżyckim zajmują bardzo duży obszar, dlatego do ich patrolowania wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt. Kamera drona obejmuje znacznie większy obszar niż ludzkie oko, a zebrane informacje szybko trafiają do policjantów na ziemi. Dzięki temu od razu wiedzą, gdzie ich obecność jest potrzebna. Do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się po lodzie może zostać wykorzystany m.in. poduszkowiec MOPR.

Podczas kontroli w minionym tygodniu (15-21.02.2021) patrole zastały na taflach jezior kilku amatorów wędkarstwa na lodzie. Zwrócili im uwagę na niebezpieczeństwo oraz udzielili rad, jak się zachować w przypadku załamania lodu. Ponadto mimo dużej grubości lodu, w niektórych miejscach zauważyli, że na lodzie były duże pęknięcia oraz samoistne przeręble. Mimo silnych mrozów wchodzenie na lód jest niebezpieczne. Nigdy nie wiemy, jaka jest jego grubość i czy jest w stanie utrzymać ciężar naszego ciała. Grubość pokrywy lodowej zmienia się szybko wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.

Mieszkańcy powiatu giżyckiego mogą zgłaszać policjantom przypadki przebywania, czy to dziecka, czy osoby dorosłej na terenie tzw. dzikich lodowisk, dzwoniąc pod nr tel. 47 735 22 00 lub alarmowy 112. Taka krótka informacja może się przyczynić do uniknięcia tragedii.
Źródło: KPP Giżycko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5