Krioablacja wyleczy arytmię

2020-12-11 08:00:03 (ost. akt: 2020-12-11 10:35:42)   Artykuł sponsorowany
Dr Adam Gorlo

kardiolog, Klinika Cardiovita, członek Europejskiej Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca i Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Dr Adam Gorlo kardiolog, Klinika Cardiovita, członek Europejskiej Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca i Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W suwalskim ośrodku Cardiovita przyjmowani są pacjenci z podejrzeniem różnych chorób serca, wymagający kontroli i pilnego leczenia. U pacjentów z migotaniem przedsionków, najczęściej występującą i jedną z najbardziej niebezpiecznych form arytmii, lekarze wykonują zabiegi krioablacji. To terapia rekomendowana przez naukowe gremia z Polski i z zagranicy. W okresie pandemii COVID-19 lekarze przyjmują pacjentów z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego
Nie warto zwlekać z leczeniem

Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślają, że w dobie pandemii COVID-19 wielu pacjentów zaprzestało diagnostyki chorób układu krążenia. Jak podkreśla dr Adam Gorlo, z tego powodu wielu chorych nie otrzymało właściwego leczenia w odpowiednim czasie - często z tragicznym skutkiem. – Wśród najbardziej zagrożonych pacjentów są również chorzy z migotaniem przedsionków - arytmią typową dla wieku podeszłego i potencjalnie bardzo groźną w skutkach. Nieleczone lub leczone w sposób niewłaściwy migotanie przedsionków może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Nawet, jeśli ktoś nie wie o swojej chorobie albo ignoruje jej objawy, bo wydają się jeszcze „do zniesienia”, nie uchroni się przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nie warto czekać z diagnostyką i leczeniem. Stawką jest zdrowie i życie – mówi dr Adam Gorlo.

Otwarci na pacjentów

W suwalskiej Klinice Cardiovita realizowane są wszystkie procedury z zakresu nieinwazyjnej diagnostyki chorób krążenia. Lekarze wykorzystują do badań najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku. Ośrodek nie przerwał badań diagnostycznych, konsultacji ani zabiegów w okresie pandemii COVID-19. Wciąż realizowane są terapie z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi. – Zachowujemy najwyższy reżim sanitarny, pacjenci mogą się u nas czuć bezpiecznie – mówi dr Adam Gorlo.

Zespół ośrodka Cardiovita składa się z ponad 20 wybitnych lekarzy specjalistów. Kontrole wszczepionych pacjentom urządzeń wszczepialnych, takich jak stymulatory, wykonywane są tu przez akredytowanych przez Europejską Asocjację Zaburzeń Rytmu Serca kardiologów. Jako jedyny ośrodek w tej części Polski Cardiovita leczy przewlekłą niewydolność żylną nowatorskimi metodami Venaseal oraz ClosureFast. – Z powodzeniem leczymy także najtrudniejsze formy arytmii, takie jak migotanie przedsionków i jego napadową formę. W terapii wykorzystujemy metodę krioablacji, stanowiącą metodę z wyboru w tym wskazaniu, rekomendowaną przez medyczne gremia naukowe – mówi dr Adam Gorlo.

Krioablacja na arytmię

Krioablacja balonowa migotania przedsionków jest zabiegiem, podczas którego izoluje się ujścia żył płucnych od mięśnia lewego przedsionka serca za pomocą balonu schładzanego azotem do minus 50 stopni Celsjusza. – Izolacja elektryczna ujść żył płucnych jest kluczowa dla powodzenia terapii, ponieważ u 90 proc. pacjentów to właśnie tu powstaje arytmia – wyjaśnia dr Adam Gorlo.

Jak zwraca uwagę ekspert, wielu pacjentów pyta podczas konsultacji, czy zabieg krioablacji jest bezpieczny.

– Warto podkreślić, że krioablacja to bezpieczna i skuteczna metoda terapii. U właściwie zakwalifikowanych do tej procedury chorych metoda ma 80-procentową skuteczność. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć. Warto podkreślić, że w całej medycynie jest niewiele procedur o tak wysokim profilu skuteczności – podkreśla dr Adam Gorlo.

Zabieg krioablacji balonowej odbywa się standardowo w znieczuleniu miejscowym. Bezpieczeństwo procedury zależy przede wszystkim od doświadczenia operatora. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zespół lekarzy z Cardiovity wykonał około 400 zabiegów krioablacji. Lekarze spodziewają się, że z roku na rok będą wykonywać ich jeszcze więcej, ponieważ liczba pacjentów z migotaniem przedsionków w Polsce stale rośnie. Dziś szacuje się, że w całym kraju żyje z tą formą arytmii nawet 700 tys. osób. Wiele z nich nie wie o swojej chorobie.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/11-zab-a-664308.jpg


Więcej informacji:

www.cardiovita.pl
tel. +48 721 484 442


https://m.wm.pl/2020/12/orig/cardiovita-logo-v-664309.jpg

http://

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Artur #3044589 | 83.20.*.* 19 sty 2021 19:35

    Ten pan to odszedł już z Ełku na stałe do Suwalk

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. pytanie #3021009 | 89.229.*.* 15 gru 2020 19:23

    Czy to jest realizowane przez nfz czy tylko prywatne. Jeśli prywatne to cena wizyty?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5