Tomasz Siemieniuk nowym komendantem powiatowym Straży Pożarnej

2020-10-05 09:00:00 (ost. akt: 2020-10-06 10:10:04)
Mł. bryg. Tomasz Siemieniuk przejął obowiązki komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku. Na stanowisku tym zastąpił bryg. mgr inż Jacka Baczewskiego, który pełnił tę funkcję od 1 października 2017 roku.

Zdanie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku przez bryg. mgr inż. Jacka Baczewskiego rozpoczęło się
od złożenia meldunku Warmińsko-Mazurskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu. Następnie dokonano podniesienia flagi państwowej oraz odegrano „Mazurek Dąbrowskiego”. Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie awansów oraz odznaczeń giżyckim strażakom, po czym na front szyku wystąpili bryg. Jacek Baczewski oraz mł. bryg. Tomasz Siemieniuk, którzy zameldowali dla Warmińsko- Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego odpowiednio zdanie i przejęcie obowiązków Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku.

Brygadier Jacek Baczewski został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku 1 października 2017, jednak służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął 01.08.1995 r. jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Po zakończeniu nauki 01.07.1999 roku zajmował stanowisko dowódcy sekcji w mrągowskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. Kolejne stanowiska związane były z sekcją organizacyjno- kadrową, której został kierownikiem 01.12.2003 r. Zdobyte umiejętności oraz posiadane predyspozycje były powodem powierzenia brygadierowi Baczewskiemu obowiązków zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie, którą to funkcje pełnił od 01.05.2006 r. do 01.06.2017 r., a następnie Komendanta Powiatowego PSP w Piszu w okresie od 1.06 do 31.08.2017.

W trakcie służby poszerzał zakres wiedzy na uczelniach wyższych. W roku 2002 uzyskał tytuł magistra Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko– Mazurskim w Olsztynie, a w latach 2010 i 2012 ukończył studia podyplomowe z zakresu „Zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej” oraz „Zarządzania kryzysowego” w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

W trakcie dwudziestopięcioletniej służby awansował na kolejne stopnie służbowe oraz został odznaczony:

- Brązową oraz Srebrną odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

- „Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę”

- „Odznaką Jubileuszową Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej”.

Przyjmujący obowiązki Mł. bryg. Tomasz SIEMIENIUK – służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1997 roku jako słuchacz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, którą ukończył 1999 r. Pierwszą jednostką organizacyjną w służbie stałej był Ośrodek Szkolenia PSP w Łapach, gdzie został mianowany na stanowisko dowódcy zastępu, a od roku 2001 r. zajmował stanowisko specjalisty ratownika. Od roku 2002 Tomasz Siemieniuk przeniesiony został do Komendy Powiatowej PSP w Mońkach, gdzie pełnił służbę m.in. na stanowisku młodszego inspektora i dowódcy zmiany, w roku 2019 został mianowany na dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej w Mońkach.

Mł. bryg. Tomasz SIEMIENIUK kwalifikacje zawodowe, poza Centralną Szkołą PSP
w Częstochowie, zdobywał poprzez ukończenie w 2013 r. studiów podyplomowych
dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych
z kierowaniem działaniami ratowniczymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
w Warszawie. W 2009 r. ukończył również magisterskie studia cywilne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku.

Podczas dotychczasowej służby został odznaczony:

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę;
Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej;
Medalem Brązowym, Srebrnym i Złotym „Za zasługi dla pożarnictwa”;
Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia.

Po przekazaniu obowiązków głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali bryg. Jackowi Baczewskiemu za wkład w ochronę przeciwpożarową na powiecie giżyckim, złożyli życzenia na czas emerytury oraz powitali przejmującego obowiązki mł. bryg. Tomasza Siemieniuka.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PSP #2980777 | 10.10.*.* 5 paź 2020 11:57

    To Komendant inz bryg. Jerzy Kunicki juz nie pracuje ? Był od zawsze.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5