Odstrzał dziesięciu żubrów w Puszczy Boreckiej

2016-12-29 09:07:43(ost. akt: 2016-12-29 09:18:02)

Autor zdjęcia: Archiwum RDLP w Białymstoku

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku dostała zgodę na odstrzał 10 żubrów na terenie Nadleśnictwo Borki. Obecnie w Puszczy Boreckiej żyje 110 żubrów. Wg naukowców optymalna liczebność populacji powinna wynosić na tym obszarze 90-100 zwierząt.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku informuje:

Wiosną br. stwierdzono jeden przypadek gruźlicy u żubra z Nadleśnictwa Borki. Jest to choroba, której niestety nie można leczyć u zwierząt w stanie dzikim. Jest ona niebezpieczna dla innych żubrów, pozostałych dzikich zwierząt, bydła domowego, a także ludzi.

Komisja, zajmująca się żubrami w Puszczy Boreckiej (w skład której wchodzą m.in. naukowcy, lekarze weterynarii, specjaliści z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Białowieskiego Parku Narodowego), na podstawie przeprowadzonej obserwacji stada stwierdziła, że część osobników jest w bardzo złej kondycji zdrowotnej. Wg opinii komisji, przyczyną tego może być gruźlica.

Jednakże nie jesteśmy tego w stanie stwierdzić stuprocentowo przed pobraniem próbek od żubrów, ponieważ nie ma możliwości ich pobrania od zwierząt żyjących na wolności. Żeby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zły stan zdrowia u części żubrów jest spowodowany gruźlicą, musimy przeprowadzić odstrzał redukcyjny. Tylko wtedy możemy pobrać próbki do badań.


Po zgodę na odstrzał zwróciliśmy się do dyrektora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i uzyskaliśmy zgodę na redukcję 10 żubrów.
Warto podkreślić, że obecnie w Puszczy Boreckiej żyje 110 żubrów. Wg naukowców optymalna liczebność populacji powinna wynosić na tym obszarze 90-100 zwierząt. Wynika to z naturalnej pojemności środowiskowej Puszczy Boreckiej. Zbyt duże zagęszczenie zwierząt w stosunku do pojemności środowiska naturalnego powoduje spadek kondycji żubrów, a to oznacza, że będą krócej żyły, trudniej się rozmnażały, szybciej będą się przenosiły między nimi choroby.


Polska z sukcesem prowadzi program ochrony żubra. Obecnie w całej Polsce, żyje obecnie ok. 1500 żubrów, co roku przybywa ich o 10%. Większość naszych żubrów żyje na wolności. Jednak w wielu miejscach liczebność stad przekracza od dawna możliwości kompleksów leśnych w których bytują, ponieważ jest tam za mała baza żerowa. Rozwiązaniem jest szukanie nowych miejsc i wsiedlanie tam żubrów, jednak są z tym problemy (opór rolników ze względu na szkody w uprawach, brak oczekiwanego zainteresowania ze strony innych państw w UE, które nie chcą ponosić kosztów zarządzania większą populacją żubrów), albo sztuczne regulowanie populacji poprzez eliminowanie najsłabszych osobników, żeby zachować stada we właściwej kondycji i zwiększyć szanse ich utrzymania w dłuższej perspektywie.


Trzeba też podkreślić, że wszystkie środki uzyskane od myśliwych za odstrzały redukcyjne przeznaczane są na dalsze utrzymanie stada żubrów w Puszczy Boreckiej. Między innymi na opiekę weterynaryjną i poprawę bazy żerowej dla żubrów, czyli rekultywację i koszenie łąk, tworzenie poletek, sadów, lizawek, retencję wody, remonty i budowę infrastruktury takiej jak zagrody, odłownie i paśniki, a poza tym zakup maszyn do zbioru siana (na zimowe dokarmianie), kontraktowanie łąk u rolników, dofinansowanie grodzenia upraw itd.

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. teko #2170615 | 37.47.*.* 29 sty 2017 20:46

  kurwa co drugiego człowieka trzeba odstrzelić moja sąsiadka też ma grużlicę zapraszam podam adres aaa kolega też choruje na płuca i moja przyjaciółka też miała grużlicę proszę się odezwać podam adreś kogo odstrzelić

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kuna #2170613 | 37.47.*.* 29 sty 2017 20:43

  co za kur.y najlepiej się wyżyć i zabić kużwa co za popierdo..ny świat czemu Wy nie pytacie madrych ludzi np.pana Wojraka tylko rozmawiacie z Debilami!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. co??? #2150626 | 92.60.*.* 4 sty 2017 10:59

  to nie można ich leczyć? tylko od razu ZABIJAĆ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. wymyślili gruźlicę #2145990 | 46.186.*.* 30 gru 2016 10:51

  bo za odstrzał żubra dostają 30tyś

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 5. swój #2145774 | 88.156.*.* 29 gru 2016 22:49

  ministrem środowiska jest nie tylko polityk, ale fachowiec, ekspert przyrodnik, i na pewno nie zniszczy populacji żubrów - jeśli podejmuje jakieś działania to zdecydowanie są one słuszne i dla dobra największej w Europie ( na świecie) naszej populacji żubra. A tak nawiasem to w puszczy Boreckiej żubry obchodzą w br. 60 lecie osiedlenia ich w tym kompleksie leśnym na Warmii i Mazurach

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (25)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5