Pierniki i dinozaury czyli wycieczka uczniów SP 3 do Torunia i…

2015-06-02 11:14:19(ost. akt: 2015-06-02 11:17:22)

Autor zdjęcia: Anna Trześniewska

Razem z kolegami i koleżankami z klasy VI b pod opieką p. E. Ładnej, p. A. Biłyj i p. L. Brzuszkiewicz 6 maja 2015 r. wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę po Kujawach. Podróż do niewielkiej wsi Grębocin trwała około 5 godzin. Tam zwiedziliśmy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa oraz wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych. Własnoręcznie czerpaliśmy papier i spróbowaliśmy pisma gęsim piórem.
Następnie udaliśmy się do Torunia, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. Wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, kościół św. Jakuba, Rynek Staromiejski oraz zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika. Największą atrakcją był wspólny wypiek toruńskich pierników metodą o 500-letniej tradycji. Wkoło roztaczał się zapach przypraw: kardamonu, imbiru, kory cynamonowej, goździków, a nawet i pieprzu. Samodzielnie wałkowaliśmy ciasto i wyciskaliśmy w ozdobnych formach piernikowe wzory. W Interaktywnym Muzeum Legend poznawaliśmy najciekawsze legendy toruńskie.

Wieczorem pojechaliśmy do Golubia Dobrzynia, gdzie znajduje się krzyżacki zamek przełomu XIII i XIV wieku. Tam, na dziedzińcu zamkowym wraz z opiekunami piekliśmy kiełbaski, a następnie nocą, w blasku pochodni z przewodnikiem zwiedziliśmy komnaty zamku. Niektórzy długo jeszcze nie mogli zasnąć , bo oczekiwali spotkania z białą damą, czyli duchem Anny Wazówny, która nocą przechadza się po komnatach zamku.


Kolejnego dnia pojechaliśmy do Solca Kujawskiego, gdzie znajduje się Jurajski Park Dinozaurów. Zobaczyliśmy figury 150 dinozaurów zamieszkujących niegdyś naszą planetę. Największą wiedzę na temat prehistorycznych gadów miał Bartek, który został nagrodzony przez panią przewodnik tajemniczym zębem. Po obejrzeniu filmu w kinie 5D wyruszyliśmy w drogę powrotną do Giżycka. Choć zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do swojego miasta około godziny 21.00.
Ciekawe, jaka wyprawa czeka nas w przyszłym roku?

Uczniowie kl. IV b Zespołu Szkół nr 1 w GiżyckuCzytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5