"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja"

2014-12-02 13:26:03(ost. akt: 2014-12-02 13:34:40)

Autor zdjęcia: Publiczne Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach

Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki są od dawien dawna tradycyjnym wieczorem wróżb. W ten szczególny wieczór dziewczęta próbują dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, chłopcy natomiast spotykali się dawniej na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny.
Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne Andrzejki.

W Publicznym Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach, jak co roku, obchodziliśmy Andrzejki – dzień wróżb. W tym roku przedstawicielki klasy IIIc wcieliły się w role wróżbitek i przygotowały magiczne stoisko.

Już na korytarzu czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach, można było także kupić babeczkę z wróżbą w środku - trzeba było tylko ostrożnie ją jeść. Każdy uczeń mógł sobie powróżyć kilka razy, a wszystkie pomysły dziewcząt okazały się bardzo ciekawe. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Jednakże prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony.

Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas tej zabawy śmiechu było co niemiara.
SU

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na gizycko.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5