Jeżdżę z głową. Projekt gimnazjalistów Zespołu Szkół nr 1 w Giżycku

2014-11-21 12:24:01(ost. akt: 2014-11-21 12:46:55)

Autor zdjęcia: Anna Trześniewska

Nasza szkoła czyli Gimnazjum nr 3 w Giżycku bierze udział w programie „Jeżdżę z głową”.
Opiekunowie projektu przeprowadzili wiele lekcji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, następnie podzielili nas na 5-osobowe zespoły. Uzbrojeni w wiedzę przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Wilanowa Ankiety Eksperta Ruchu Drogowego, których wyniki pokazały stan wiedzy dorosłych w zakresie znajomości przepisów BRD oraz określiły potrzeby związane z bezpieczeństwem na drogach w naszym środowisku lokalnym.

Respondenci wskazali miejsca niebezpieczne w naszym mieście (dominowało oczywiście skrzyżowanie na Obwodnicy, ale nie tylko) oraz zaproponowali sposoby zwiększenia bezpieczeństwa. Dzięki ich sugestiom oraz rozmowom z rodzicami stworzyliśmy Mapę Problemów Drogowych, którą przedstawiliśmy i omówiliśmy podczas spotkania z policjantem z KPP. Miejsca niebezpieczne zostały wykorzystane do gry miejskiej „ 7 grzechów drogowych”, której scenariusz powstał na lekcjach.

W ramach aktywności szkolnych i rówieśniczych przeprowadziliśmy w klasach I-IV Szkoły Podstawowej nr 3 lekcje, mające na celu utrwalenie i wzbogacenie wiedzy młodszych kolegów na temat obowiązkowego wyposażenia roweru, zasad ruchu drogowego, pierwszej pomocy i numerów telefonów alarmowych w razie wypadku,. Poprzez prezentacje znaków drogowych, prawidłowo wyposażonego roweru, zagadki, krzyżówki, układanie haseł z rozsypanki uświadomiliśmy młodszych uczniów jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drogach.


Za aktywny udział w lekcjach dzieci otrzymały odblaskowe gadżety. W ramach projektu powstał filmik „ Świetliki”, pokazujący, jak dużą rolę pełnią odblaski, gdy poruszamy się po zmroku. Pod hasłem : „ Odblaskowa moda to bezpieczeństwo i wygoda” wieczorem odbyła się „ Rewia mody odblaskowej”, gdzie zaprezentowaliśmy różne gadżety odblaskowe od wisiorków, opasek, obroży po worki na obuwie i dodatki w ubraniach. Dotychczasowe działania to jeszcze nie wszystko, gdyż przed nami spotkanie z władzami i przedstawienie im petycji, prezentacja działań w formie filmu, konkurs na zmianę społeczną oraz oczekiwanie na wyniki. Nasze rozwiązania można śledzić na funpage’u jeżdżę z głową. Już dziś wiemy, że warto było przystąpić do programu, który poprawi nasze i innych bezpieczeństwo na drogach.

Uczniowie klas I a i b Gimnazjum nr 3


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Anna2

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5