Uczniowie ZSKŚiA zaproszeni przez Starostę Trebońa

2014-10-22 07:45:22(ost. akt: 2014-10-22 07:47:02)
Uczniowie Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku gościli u starosty miasta Treboń - najbardziej znanej z tradycji i produkcji rybackiej miejscowości w Czechach.
Okazją do spotkania był udział naszych uczennic i uczniów w projekcie o nazwie „Rybacki staż zagraniczny uczniów Technikum Rolniczego”, który odbywał się w Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň oraz Rybářství Třeboň Hld. a.s. w Rejonie Czeskobudzijowickim w południowych Czechach.


Była długa dyskusja oraz wspólne plany na przyszłość, zupełnie uzasadnione, zważywszy na wieloletnie doświadczenie w wzajemnej współpracy. Jednym z tych pomysłów jest plan organizacji Dni Kultury Czeskiej w Giżycku oraz przeprowadzenie bliźniaczej imprezy w Trebońu.
W dwutygodniowym pobycie uczniów polskich w Czechach najciekawsze były odłowy stawów rybnych, dużych stawów o powierzchni 300-400 ha, choć metoda odłowu nie zmieniła się tu od wieków, nadal podstawowym narzędziem jest wielki czeski "nevod", to stopień nasycenia sprzętem mechanicznym i organizacja pozwala złowić nawet 150 ton ryb dziennie przy niewielkim wkładzie pracy fizycznej.


Będziemy się nadal prowadzić współpracę z czeskimi przyjaciółmi w celu kształcenia dalszych kadr rybackich i być może reaktywowania szkolnictwa rybackiego na Mazurach.

Andrzej Kowalski

Staż finansowany ze środków UE w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowany w ramach działania 3.4.2 POKL na zasadach Programu Uczenie się przez całe życie Leonardo da Vinci – Projekty Mobilności – IVTTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zsksiagizycko

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5