Inwestycje, które wyjdą na zdrowie

2021-09-28 11:49:29 (ost. akt: 2021-09-29 14:13:07)   Artykuł sponsorowany
Gmina Gietrzwałd II Na inwestycjach związanych z kulturą fizyczną i zdrowiem w gminie Gietrzwałd zyskają zarówno młodsi, jak i starsi. To ważne, bo w czasie pandemii uczniowie zbyt wiele czasu spędzili przy komputerach, a starsi w domach.


Oby wszystko grało

Choć nowa sala gimnastyczna w Sząbruku została oddana do użytkowania już 16 sierpnia, kiedy dokonano jej odbioru technicznego, to oficjalne przecięcie wstęgi nastąpiło zaraz przed pierwszym dzwonkiem, 31 sierpnia. Dzięki temu Szkoła Podstawowa im. Rodzin Warmińskich w Sząbruku zyskała niezbędną przestrzeń do tego, aby mogli rozwijać się zarówno młodsi, jak i starsi. Kultura fizyczna ma znaczenie szczególnie dziś, w dobie pandemii, kiedy uczniowie więcej czasu spędzają za komputerem.

Nowo powstały budynek to pełnowymiarowa sala gimnastyczna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami połączona łącznikiem z istniejącą już od lat szkołą podstawową. Długo oczekiwana inwestycja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu osób. Od lat kibicowali jej rodzice, wspierało grono pedagogiczne oraz gminni radni.

- To nasz wspólny sukces, na który składała się praca wielu osób oraz zaangażowanie pracowników urzędu różnych komórek - podczas otwarcia sali powiedział Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd. - Mamy nadzieję, że obiekt ten będzie służył nie tylko dzieciom, choć to one będą głównym użytkowaniem sali, ale też całym rodzinom i seniorom. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest on doskonałą inwestycją w naszą, wspólną przyszłość. Cieszą nas też słowa goszczonych przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego świadczące o tym, że dobrze wydajemy pozyskiwane środki a zmiany i inwestycje, jakie dzieją się w naszej gminie, są zauważane i chwalone. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszego sukcesu - dodał wójt.

Podczas otwarcia Tomasz Lewandowski, przedstawiciel rady rodziców wręczył piłkę dyrektorowi szkoły, Bolesławowi Korosteńskiemu składając życzenia: Oby teraz wszystko dobrze grało. Po części oficjalnej zaproszeni zostali ugoszczeni przez panie kucharki w szkolnej stołówce. Na tę wyjątkową okazję zostały przygotowane tradycyjne warmińskie potrawy.

Budowa sali była możliwa dzięki pozyskanym i doskonale skoordynowanym środkom zewnętrznym. Część środków pochodziła z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – w kwocie 906 977,38 zł oraz Programu Ministra Sportu- Sportowa Polska – edycja 2020 – w kwocie 946 000,00 zł. Pozostałe środki zostały wydatkowane z budżetu Gminy. Całkowita wartość zadania to: 3 060 590,00 zł.


Obrazek w tresci


Tu było pastwisko

W ubiegłym roku Urząd Gminy w Gietrzwałdzie przekazał rugbystom boisko w Biesalu. Niestety, przez dwie dekady obiekt stał zarośnięty i zapomniany, a pozostała infrastruktura była regularnie rozkradana. Co więcej, murawa swym wyglądem przypominała raczej pastwisko porośnięte drzewami i stała się nielegalnym wysypiskiem śmieci... W latach dziewięćdziesiątych rozgrywano tu jeszcze mecze lokalnej, nieistniejącej już drużyny piłkarskiej z Biesala na poziomie klasy A i B. Reaktywację tego miejsca rozpoczął Klubortowy Rugby Gietrzwałd.

- Chcemy, aby to miejsce wróciło na sportową mapę Polski, a nasze drużyny, męska i damska miały należyte warunki do treningów. Zachęcamy do wsparcia naszego projektu. Choć ilość pozostałej pracy jest ogromna - nas to nie przeraża! Wręcz motywuje do większego tempa. To będzie piękne miejsce kipiące sportem dla całej Polski i rekreacją skierowaną mieszkańcom Biesala! - do wspólnej akcji zachęcał Karol Lewkowicz, trener rugby.

Dziś dzięki ciężkiej pracy zawodniczek oraz zawodników klubu, mieszkańców oraz dzięki wsparciu OSP Biesal, sklepu Majster z Gietrzwałdu i Tomasza Sobierajskiego z Podlejek miejsce to można nazwać stadionem z prawdziwego zdarzenia. W betonowych stopach zostały osadzone również słupy do gry w rugby. Przy wsparciu Nadleśnictwa Stare Jabłonki teren został ogrodzony.

Modernizacja stadionu rugby w Biesalu realizowana została w ramach umowy podpisanej z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu: „Małe Granty na infrastrukturę sportową w Województwie Warmińsko-Mazurskim na 2021 rok”. Wartość projektu to 80 000 zł, natomiast dofinansowanie wyniosło 40 000 zł.


I coś dla seniora...

Gmina Gietrzwałd nie zapomina również o seniorach. W Domu Kultury w Sząbruku uruchomiony został klub seniora. Aby klub mógł ruszyć przygotowano odpowiednie pomieszczenia, wyremontowano salę spotkań oraz zaadaptowano salę na zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe. W budynku wyremontowano również kuchnię, a łazienki dostosowano dla osób niepełnosprawnych. Celem projektu jest zwiększenie dostępności usług społecznych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu gminy Gietrzwałd. Ale to nie wszystko, bo dzięki skoordynowanym środkom pozyskanym z różnych źródeł udało się wyremontować cały budynek, który po wielomiesięcznej pracy zyskał nowy blask. Zmieniło się również otoczenie oraz wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych.

- Dzięki temu społeczność naszej gminy otrzymała komfortowe, w pełni wyposażone miejsce, które na nowo stanie się centrum kulturalnym Sząbruka i okolic - mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Na remont Domu Kultury w Sząbruku pozyskano finansowanie z aż trzech źródeł:

1. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 117159,37 zł (poniesiono wydatki niekwalifikowane zwiększające zakres umowy w kwocie 79754,94 zł i wkład własny wymagany od gminy w kwocie 37404, 43 zł); 2. Środki z rządowego programu Senior+ to kwota 149461 zł (remont sal i wyposażenie klubu); 3. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Gietrzwałd - fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, wartość całego projektu : 3087710,80 zł, dofinansowanie 2498307,28 zł, w tym: dofinansowanie na roboty budowlane tylko dla WDK w Sząbruku - 633247,89 zł, wkład własny 148636,16 zł, wartość ogólna robót 781884,05 zł).


Autor zdjęcia Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5