"Materia Światła". Fromborskie muzeum zaprasza na nową wystawę

2014-06-10 09:24:36 (ost. akt: 2014-06-10 09:30:24)

Autor zdjęcia: frombork.art.pl

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na otwarcie wystawy prac prof. Marka Szczęsnego "MATERIA ŚWIATŁA".
Otwarcie odbędzie się w piątek, 13 czerwca o godzinie 13.00 w dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Wystawa prac prof. Marka Szczęsnego zorganizowana została przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, przy współpracy Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.


Urodziłem się w Bydgoszczy w 1965 roku. Mój tata malował i ja poszedłem w jego ślady. Po studiach w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych otrzymałem możliwość dalszej nauki na ASP w Florencji i Uniwersytecie w Sienie. Po powrocie do kraju zacząłem pracować jako nauczyciel malarstwa (już 19 lat) i rysunku. Najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako asystent następnie jako adiunkt. Jednocześnie uczyłem w Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie. Ostatecznie mam swoje stałe miejsce na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie. Obecnie jestem profesorem i kierownikiem Zakładu Malarstwa, Rysunku i Rzeźby.
Moje malarstwo sytuuję między figuracją i abstrakcją. Zajmuję się problemami mitów, przemijania i rozpadu realnego świata. Próbuję zbudować na tej podstawie własną koncepcję malarstwa. Jestem członkiem ZPAP i stowarzyszenia Areszt Sztuki; biorę udział w wielu artystycznych przedsięwzięciach do których zaliczyłbym plenery krajowe i zagraniczne.
Często wystawiam w Polsce – i nie tylko. Miałem przeszło 20 wystaw indywidualnych. Wystaw zbiorowych jest znacznie więcej więc ograniczę się do podania tych, które są najistotniejsze:
Najważniejsze wystawy indywidualne:
Galeria Ellingen, Arsenał w Gdańsku, Dom Polski w Wilnie, BWA i ZPAP Olsztyn, Galeria EL Elbląg, Galeria Caritas Mannheim, Galeria UMK Toruń, Kunstforum Neustadt
Nagrody oraz stypendia:
Dwukrotnie stypendia MKiS Wyróżnienia w Biennale Sztuki w BWA Olsztyn, Tarnów i Bydgoszczy Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego (2010) Brązowy medal za długoletnią służbę od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2012)
prof. UWM Marek Szczęsny


O autorze:


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5