Największy teleskop astronomiczny w Polsce stoi bezużyteczny

2013-03-18 11:28:52 (ost. akt: 2013-03-18 09:52:15)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Obserwatorium astronomiczne we Fromborku jest znakomicie wyposażone, jednak od co najmniej roku praktycznie nie funkcjonuje. Zamontowany w 2006 roku teleskop stoi nieużywany, bo zasłaniają go drzewa, które wyrosły kilka lat temu.
Chociaż obserwatorium astronomiczne w Muzeum Mikołaja Kopernika jest znakomicie wyposażone, to od co najmniej roku praktycznie nie funkcjonuje. Pracownicy mówią o marnowaniu potencjału, a dyrektor przekonuje, że wszystko będzie inaczej, kiedy tylko zakończy się budowa wymarzonego Parku Astronomicznego.

Wszystko zaczęło się od wpisu kierownika planetarium we Fromborku Andrzeja Pilskiego na Facebooku: „Kometa Panstarrs ma jasność Merkurego i przekonaliśmy się wczoraj, że to za mało, by zobaczyć ją gołym okiem na tle zorzy wieczornej. Kopernik Merkurego nie obserwował, bo nie miał teleskopu. Teraz teleskop we Fromborku jest, ale nie wolno pokazać przez niego komety, bo obserwatorium jest zamknięte, a gdyby nawet było czynne, to kometę zasłaniają drzewa, które wyrosły dziko. Ale nie wolno ich wyciąć. Dlaczego decydenci tak lubią zabraniać?".

— Obserwatorium nie pracuje co najmniej od roku. Dyrektor tłumaczył to tym, że jest to nieopłacalne — mówi Andrzej Pilski, który jest też pracownikiem Muzeum Mikołaja Kopernika. — Planetarium działa normalnie i można oglądać sztuczne niebo, ale prawdziwego w obserwatorium już nie. Próbowaliśmy wpłynąć na zmianę tej decyzji, ale bezskutecznie. Wielka szkoda, że posiadając taki teleskop, nie możemy z niego skorzystać. Martwi mnie to, bo to nie jest tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja.

W poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej przeczytasz wyjaśnienie dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Gazetę możesz tez kupić przez internet na stronie kupgazete.pl


rb

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. siczek1@onet.eu #1129533 | 62.244.*.* 30 cze 2013 10:21

  wedle regół ustalonych przez PO wygląda na to że planetarium będzie przynosiło straty , splajtuje , a wWYPOSAŻENIE KUPI ZA PRZYSŁOWIEOWĄ ZŁOTÓWKĘ JAKIŚ SZUBRAWIEC, A NAJCZĘŚCIEJ OBECNY DYREKTOR I ZROBI Z TEGO NAJBARDZIEJ DOCHODOWE PLANETARIUM W POLSCE !!!!!!!!!!!! Jak się tak nie stanie proszę mnie powiadomić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #1056556 | 83.11.*.* 16 kwi 2013 01:38

  A wszystkiemu winne jest to że nie ma u nas porządnej szkoły, gdzie ten cały wiejski motłoch mógłby nabrać trochę ogłady, kultury i zasad jakiegoś podstawowego myślenia. Dziękuję dobranoc. Wydawać książki poradniki, pisać na stronach internetowych i tak psu na budę cała robota.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. lucky #1028132 | 83.11.*.* 19 mar 2013 15:42

  Tak naprawde wszedzie do pracy potrzeny jest itzw plecak,czy to urzad,szkola, szpital,muzeum,biedronka,czy straz roznego rodzaju....to tak powszechne ze nie jest juz patologia.Cyrk zaczyna sie w momencie konkursu na stanowisko,gdzie np.ktos po podstawowce, bez kwalfikacji wygrywa konkurs na stanowisko z kims kto ma np.wyzsze wyksztalcenie,doswiadczenie itp.,ale nie ma tego najwazniejszego,poparcia kierownika czy dyrektora...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. koc #1028099 | 83.11.*.* 19 mar 2013 15:04

  Co nie komentować! nie tylko w muzeum ,ale i w innych instytucjach w tym miescie jest prywata.O wiele lepiej działa ogródek piwny kolo łasucha... Spróbuj sie dostać do pracy wmuzeum ,sanatorim bez "plecaka". Przyjdzie czas i wielebny rozpierd...towarzystwo ...

  odpowiedz na ten komentarz

 5. internowany #1027997 | 31.63.*.* 19 mar 2013 13:38

  Bym coś napisal ale szkoda slów na to wszystko. A dosanie komentować nie warto bo później trzeba szlajać sie po komisariatach i tlumaczyć dlaczego pisze sie prawde. Meksyk Europy, urzednicze absurdy do kwadratu.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5