Za spójny i czytelny układ ścisłego centrum Ełku

2009-10-13 00:00:00

EŁK. W poniedziałek 12 października rozstrzygnięto konkurs „Brama Mazur” na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania terenu pokoszarowego. Tym samym wiadomo już, jak za kilka lat będą wyglądały okolice dworca kolejowego i teren między ulicami: Armii Krajowej, Kościuszki i Orzeszkowej.

Konkurs miał na celu wyłonienie najlepszego rozwiązania przestrzennego, które pozwoli zrewitalizować ten teren. To jedyny obszar wolny od zabudowy, na którym można zlokalizować miejski rynek, który jest tak charakterystyczny dla wielu miast Polski. Urządzenie placu powinno odzwierciedlać zarówno historyczny charakter miasta, jak i współczesne potrzeby – stąd obecność w projektach galerii handlowej, która ma być wizytówką terenów powojskowych.
Na konkurs, który władze miasta ogłosiły wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Olsztynie, wpłynęło 12 prac z całej Polski i z zagranicy. Sąd konkursowy potrzebował 10 godzin, by wybrać tę najlepszą. Ważnym kryterium było praktyczne wykorzystanie projektu uwzględniającego możliwości finansowe miasta. Dlatego nie wygrał projekt „Fala”, uznany za zbyt futurystyczny. „Fala” została wyróżniona.
Główną nagrodę – 25 tys. zł – otrzymało troje architektów: Marek Kubaczka, Jowita Kubaczka i Adam Dąbrowski (zwycięski projekt na górnym zdjęciu). Ich projekt doceniono „za proporcję niezwykle spójnego i czytelnego układu funkcjonalno-przestrzennego dla kształtowania założenia urbanistycznego ścisłego centrum miasta Ełk”. Zdaniem jury, ta praca daje możliwość łatwego podziału terenu na poszczególne funkcje oraz etapowania realizacji inwestycji. Jury doceniło także zaproponowane rozwiązania materiałowe, nawiązujące do istniejącej zabudowy historycznej.
Wszystkie projekty można oglądać w Szkole Artystycznej do końca października. Zwycięski będzie zrealizowany za 7 lat.
Agnieszka Żukowska

Wyniki Konkursu “BRAMA MAZUR”:
I NAGRODA
Firma: ARTCHITECTURE Sp. z .o.o.
Autorzy: Marek Kubaczka, Jowita Kubaczka, Adam Dąbrowski
Nagroda: 25 000 zł

II NAGRODA
Firma: ARCHILOGOS Michał Wróblewski
Autorzy: Joanna Gierasimiuk, Karolina Hamerszmit, Michał Wróblewski
Nagroda: 15 000 zł
Wyróżnienia:
1. Firma KG Studio Krzysztof Gosk
Autorzy: Karolina Główczyńska, Tomasz Pawlucki, Grzegorz Gosk
Nagroda: 10 000 zł
2. Firma: PROSPER S.C.
Autorzy: Piotr Łodziński, Marta Baum, Zbigniew Baum
Nagroda: 10 000 zł
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5