Antyszczepionkowcy spadają z YouTube’owego rowerka

2021-10-02 14:31:43 (ost. akt: 2021-10-02 14:39:47)

Autor zdjęcia: Unsplash

Popularny serwis wideo YouTube usunął treści mówiące o tym, że „szczepionki są nieskuteczne lub niebezpieczne”. Z serwisu zniknęły również konta rozpoznawalnych autorytetów antyszczepionkowych, np. Roberta F. Kennedy’ego Jr. I Josepha Mercoli.
Ruch serwisu należącego do amerykańskiego koncernu Google jest elementem nowej polityki YouTube, która polega na tępieniu treści zniechęcających do szczepień lub ostrzegających przed nimi. Wcześniej YouTube usuwał tylko treści podważające szczepionki na koronawirusa. Teraz rozszerzył swoją cenzurę na jakiekolwiek treści nieprzychylne względem generalnej idei szczepień.

To nie jest coś skomplikowanego (o wprowadzeniu cenzury – przyp. red.). Mieliśmy 18 miesięcy na przemyślenie tych problemów, wiedzieliśmy że szczepionka nadchodzi, dlaczego nie wprowadziliśmy takiej polityki od samego początku? — ubolewał na łamach Washington Post Hany Farid, który zajmuje się na kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley m.in. analizowaniem tzw. fake newsów.

Nowa polityka YouTube sprawiła, że z serwisu zniknęły kanały m.in. dr Josepha Mercoli – rozpoznawalnego praktyka medycyny alternatywnej – oraz Roberta F. Kennedy’ego Jr. – prawnika i syna senatora Roberta F. Kennedy’ego. Obaj panowie są od lat uznawani za liderów ruchów antyszczepionkowych. Oni sami zastrzegali wielokrotnie, że nie tyle są przeciwni idei szczepień, co są zdania, że informacje na temat ryzyka szczepień są wyciszane i ukrywane.

Już na początku globalnej pandemii koronawirusa, YouTube, Facebook oraz Twitter zakazały publikowania „dezinformacji” na temat wirusa. Na celowniku algorytmów i cenzorów znalazły się m.in. treści sugerujące, że wirus ma sztuczne pochodzenie. Co ciekawe, Facebook „odwiesił” ten zakaz po tym, jak w tym roku prezydent USA Joe Biden sam zasugerował nienaturalne pochodzenie koronawirusa. Wówczas serwis zrezygnował z usuwania podobnych treści.

źródło: Reuters/Washington Post/BBC

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3076695 3 paź 2021 09:19

    Wow, myślę że antyszczepionkowcy już się nie podniosą po upadku z tego rowerka. Ha ha ha. Przeniosą się gdzie indziej. Jak ktoś będzie szukał informacji to i tak znajdzie, ale na innej witrynie. Brawa dla geniuszy z YT, kto inny na tym zarobi.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Nimfadora Tonks #3076683 2 paź 2021 20:26

    Myślę, że spokojnie mogą się z całym dobytkiem przenieść na Albiclę ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5