Legendarny Kronikarz Mazura ugościł kolegów po fachu

2021-09-06 19:06:44 (ost. akt: 2021-09-08 10:09:09)

Autor zdjęcia: arch. pryw. Andrzeja Janickiego

Sport to zawodnicy, kibice - no i przede wszystkim – wyniki lub rezultaty. I o ile każdy „przeciętny” fan danej dyscypliny jest w stanie wymienić kilku jej przedstawicieli, to już nie każdy zdaje sobie sprawę, że ktoś zajmuje się swoistą archiwizacją wyników rywalizacji i pilniejszym monitorowaniem postępów np. ulubionego klubu lub zawodnika. W naszym przypadku chodzi o statystyków futbolowych i pewne duże wydarzenie w tym środowisku, jakie odbyło się pod koniec sierpnia i Andrzeja Janickiego, który był jego gospodarzem.
Andrzej Janicki jest doskonale znany sympatykom ełckiego futbolu, zarówno tym starszym, jak młodszym, ponieważ od „wieków” prowadzi statystykę związaną z występami ełckiego Mazura i w pełni zasłużenie nosi tytuł kronikarza ełckiego klubu. Niedawno wypełnił ważną i zaszczytną, misję. Był gospodarzem zorganizowanego w naszym mieście zjazdu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej! Wydarzenie odbyło się w dn. 26-29 sierpnia.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Piłki Nożnej powstało w 2012 roku w Lubyczy Królewskiej. Organizacja skupia pasjonatów historii piłki nożnej oraz dziennikarzy sportowych z całej Polski. Siedzibą OSHiSPN jest Warszawa. Zgodnie ze statutem, celem działalności Stowarzyszenia jest gromadzenie i utrwalanie informacji historycznych i statystycznych dotyczących piłki nożnej, wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń w tym zakresie oraz oczywiście wspieranie inicjatyw popularyzujących historię piłki nożnej oraz kształtowanie nawyków gromadzenia i utrwalania informacji historycznych i statystycznych dotyczących piłki nożnej.

Pierwszym prezesem został wybrany Andrzej Potocki, poseł na Sejm I, II i III kadencji oraz były prezes Piasta Gliwice. Od dnia 27 sierpnia 2016 roku funkcję prezesa sprawuje Bogusław Kudelski z Lubyczy Królewskiej, członek rady nadzorczej CHKS „Chełmianka” Chełm. I to właśnie sam Prezes ogłosił, że Andrzej Janicki będzie organizatorem tegorocznego zjazdu członków Stowarzyszenia.

W tym roku organizacji kolejnego zjazdu naszego stowarzyszenia podjął się nasz kolega Andrzej Janicki. Co prawda Andrzej nie mieszka w Ełku już ćwierć wieku, ale jest mocno związany z miejscowym Mazurem Ełk – od lat systematycznie prowadzi kronikę klubową. Nie jest co prawda z nami od początku, ale odkąd przyjeżdża wszyscy wiedzą, że istnieje taki klub jak Mazur Ełk. Andrzej chcąc organizować kolejny zjazd naszego stowarzyszenia ujął nas dwoma hasłami „Ełk Tu Wracam!!!” i „Ełk krótko się pisze – długo się pamięta!!!” — czytamy w piśmie sygnowanym przez Prezesa OSHiSPN.

A jak wyglądał w skrócie ełcki zjazd, którego pan Andrzej był gospodarzem?

Koledzy zaczęli się zjeżdżać w czwartek (26.08.) wieczorem by następnego dnia wyruszyć na przejażdżkę naszą Ełcką Kolejką Wąskotorową. Po niezapomnianych wrażeniach krajobrazowych był czas na spacer po Ełku i wieczorne spotkanie integracyjne, już w większym gronie, bo dotarli spóźnialscy koledzy. W sobotę (28.08.) swoją prelekcję a temat ełckiego powojennego sportu wygłosił Dr. Stefan Michał Marcinkiewicz (wnuk legendy ełckiego Mazura – Pana Stefana Marcinkiewicza). Mająca trwać godzinę lekcyjna prelekcja przeciągnęła się prawie do dwóch. Ponieważ byli to ludzie ciekawi nie tylko historii ełckiego sportu, wnuk pana Stefana cierpliwie odpowiadał też na pytania dotyczące historii naszego miasta. Następnie odbyły się obrady gdzie wybraliśmy nowego prezesa naszego Stowarzyszenia, a został nim Artur Fortuna. Po dobrym obiedzie (mazurska rybka) był czas na piłkarskie emocje i udaliśmy się na czwartoligowy mecz Mazura z Zatoką Braniewo. Do przerwy Mazur spisywał się bardzo kiepsko i przegrywał 0:1. Po przerwie kiedy to spiker zawodów, Tomek Suchocki, powitał nas, uczestników Zjazdu, Mazur „odpalił petardę” i goście w daleką powrotną podróż pojechali ze sporym, pięciobramkowym, bagażem. Po takich emocjach trzeba było odpocząć po rano po śniadaniu rozjeżdżaliśmy się po całej Polsce — relacjonuje Andrzej Janicki i przy okazji dziękuje ełckiej filii WSFiZ. Ale nie tylko.

Chciałbym podziękować ełckiemu starostwu oraz Muzeum Historycznemu w Ełku za sfinansowanie gadżetów, podobnie jak Warmińsko-Mazurskiemu Związku Piłki Nożnej — dodaje archiwista naszego Mazura.

Miłość Andrzeja Janickiego do ełckiej piłki rozpoczęła się od jego pierwszej wyprawy na mecz Mazura. Mały Andrzej miał wówczas niespełna 10 lat i nawet jeszcze nie zakładał, że zostanie legendarnym archiwistą MKS-u. Na uwagę zasługuje fakt, iż p. Andrzej nie mieszka w Ełku, ale nieustannie do niego zagląda i oczywiście na bieżąco pilnie śledzi ligowe perypetie ukochanego „Mazurka”, który gra swoje mecze na Stadionie im. Stefana Marcinkiewicza. Pan Janicki był jednym z pomysłodawców nazwania obiektu przy ul. Piłsudskiego imieniem legendy Mazura.

Obrazek w tresci

fot. Uczestnicy IX Zjazdu Stowarzyszenia Statystyków i Historyków Piłkarskich w Ełku w dniach 26-29 sierpnia 2021. W górnym rzędzie od lewej; Michał ŁABUŚ; Maciej ROZUMSKI; Mariusz ŚWIERCZYŃSKI; Leszek ŚLEDZIONA; Gwidon NASTRĘT; Piotr CHOMICKI; Przemysław FISIAK. W dolnym rzędzie od lewej: Andrzej JANICKI (organizator zjazdu); Bogusław KUDELSKI; Piotr OLCZAK; Janusz NAZAR; Karol KOSSAKOWSKI; Artur FORTUNA.
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5