W Chełchach świętowali 590-lecie swojej miejscowości

2021-07-27 06:58:22 (ost. akt: 2021-07-27 07:01:22)

Autor zdjęcia: UG Ełk

Za nami obchody 590-lecia Chełch, czyli pięknego jubileuszu jednej z miejscowości Gminy Ełk. Świętowanie, które miało miejsce w sobotę, 24 lipca było okazją do przypomnienia ciekawej historii Chełch.
W 1431 r. wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Paul von Russdorf wystawił dokumenty w języku łacińskim i niemieckim, które świadczą o nadaniu przez niego 15 włók na prawie chełmińskim po obu stronach rzeki Legi. W 1558 r. osiedlono tu Niemców, jednocześnie zwalniając ich na szesnaście lat od wszelkiego rodzaju powinności. W 1740 roku we wsi założono szkołę. Pierwotną nazwę urzędową Chelchen w 1838 roku zmieniono na Kelchendorf. W roku 1991 w Chełchach powstała parafia rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. Obecnie na terenie wsi Chełchy o powierzchni 748 ha jest zameldowanych 383 mieszkańców. Wieś jest sołectwem Gminy Ełk, które tworzy z razem z sąsiednią miejscowością Czaple.

Po Mszy świętej w kościele pw. Brata Alberta Chmielowskiego odbył się turniej piłki nożnej, podczas którego najmłodsi mogli zagrzewać zawodników do gry swoim dopingiem, a później samemu uczestniczyć w konkursach z nagrodami. Jedną z zabaw dla wszystkich była gra terenowa (poszukiwanie kamieni) zorganizowana przez grupę poszukiwawczo-ratowniczą.

Podczas obchodów jubileuszu Chełch była możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, a także zaszczepienia się przeciwko Covid-19 w specjalnie przygotowanym mobilnym punkcie szczepień. Takie mobilne punkty były przysłowiowym strzałem w dziesiątkę- zwłaszcza do spisu zgłosiło się wielu chętnych, a liczba zainteresowanych przerosła oczekiwania organizatorów.

Organizatorom udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, a dzieci, rozbawione konkursami i smakołykami, nie tylko chętnie korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, ale też obserwowały występy, specjalne pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz pracę psa przewodnika.

Na plenerowej scenie nie zabrakło występów muzycznych. Zaprezentowały się m.in. zespoły ludowe Stradunianki i Zielona Dąbrowa, a wieczorem odbyły się koncerty zespołów: Wydminersi i Mister Night.

UG Ełk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5