Jak nas widzą z satelity?

2019-04-05 09:00:00 (ost. akt: 2019-04-05 09:45:02)

Autor zdjęcia: MSM Ełk

SAMORZĄD\\\ Kilka odważnych i śmiałych pomysłów na promocję Ełku mają miejscy radni PiS z Robertem Wesołowskim na czele. Proponują, aby wszystkie dachy były czerwone, a w pobliżu obwodnicy deweloperzy wybudowali wieżowce z błękitnego szkła, wystylizowanego na fale jeziora.
Niebieska Fala 3 wieżowców i Czerwone dachy. Ełk widziany z Satelity - tak w skrócie wyglądają wnioski klubu radnych PiS, w imieniu których podczas ostatniej sesji wystąpił radny Robert Wesołowski. Do swoich pomysłów na niecodzienną i, jak mówią, wykraczającą w przyszłość promocję miasta chcą przekonać innych. Tak, żeby Ełk był rozpoznawalny zarówno dla osób przejeżdżających w przyszłości przebiegającą w pobliżu Ełku trasą Via Baltica, jak i tych którzy będą oglądali Ełk na przykład ze zdjęć lotniczych.

— Zwracamy się z wnioskiem o zainspirowanie rynku developerów budową trzech wieżowców usytuowanych w bliskości obwodnicy Ełku. Rekomendujemy, aby najwyższe kondygnacje budynków wysokościowych uformowane były z błękitnego szkła, wystylizowanego na fale mazurskiego jeziora. To innowacyjne działanie samorządu polegające na współpracy z biznesem prywatnym w duchu jawności — wyjaśnia we wniosku radny Robert Wesołowski. — To rozwiązanie jest działaniem wyprzedzającym powstanie arterii komunikacyjnej Via Baltica. Według trendów nowoczesny ruch samochodów będzie odbywał się z pominięciem centrum Ełku. Już wkrótce staniemy się miastem widzianym wyłącznie z perspektywy obwodnicy. Ten trend jest już obserwowany w przypadku Szczuczyna, Stawisk, Wyszkowa. W przypadku realizacji nowego trendu Ełk będzie komunikował się z otoczeniem, praktycznie wyłącznie poprzez budynki wysokościowe. Najwyższe szklane kondygnacje kompleksu trzech wieżowców, będą znakiem mazurskości. Uformowanie koron budynków w kształcie trzech korespondujących ze sobą fal, będzie niebieskim, jasnym sygnałem o obecności jeziora w Ełku.

Jak podkreślają wnioskodawcy, jest to ich kolejne działanie zmierzające do realizacji idei SmartCity polegającej na współpracy władzy, biznesu i szkolnictwa wyższego.

— Kolejną inicjatywą w obszarze SmartCity jest otwarcie Ełku na cyfrową perspektywę widoczności z pozycji skaningu lotniczego, satelitarnego i zdjęć wysokościowych. Obserwujemy także nowy trend wzrostu ilości zdjęć promujących miasto wykonywanych za pomocą dronów i motolotni. Widzimy także trend wykonywania zdjęć z samolotów. Coraz częściej nowoczesne aplikacje wykorzystują zdjęcia miasta widziane z perspektywy satelity. W związku z tym zwracamy się z wnioskiem o dofinansowanie remontów mających na celu pomalowanie dachu na kolor czerwony — tłumaczy radny Wesołowski. — Wartość dofinansowania wspomnianych „czerwonych dachów” przewidujemy ze środków własnych Urzędu Miasta w Ełku i rekomendujemy ich wysokość na poziomie 65 proc. kosztów zakupu farby do malowania dachu na kolor czerwony. Chcemy w ten sposób uporządkować estetykę Ełku widzianego z góry.

Wśród kilku wniosków złożonych przez radnych PiS warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden. Proponują zmianę nazwy festiwalu „Ogień i Woda” na „Słońce i Woda”.

— Obecna nazwa „Ogień i Woda” i charakter wydarzenia skupiający się na eksponowaniu środków pirotechnicznym związanych z emisją szkodliwych substancji do atmosfery jest w naszej ocenienie niedopuszczalny. Rekomendujemy zmianę nazwy na „Słońce i Woda” i przeniesienie dominujących akcentów z fajerwerków na źródła energii odnawialnej pozyskiwanej z energii słonecznej, stąd pierwszy człon nazwy „Słońce” zamiast „Ogień”. Chcemy, aby główny nacisk promocyjny położono np. na konkurs modeli pływających zasilanych energią słoneczną — dodaje Robert Wesołowski. — W tegorocznej edycji festiwalu rekomendujemy zamianę narzędzi pirotechnicznych na środki laserowe. Ten nowoczesny trend dominuje już w innych samorządach np. podczas organizacji imprez sylwestrowych.

tom

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piotr Mk #2710979 | 5.174.*.* 7 kwi 2019 10:01

    To są ciekawe pomysły idące w dobrym kierunku. Wzrost atrakcyjności wizerunkowej może okazać się ważny dla rozwoju turystyki. Miałem wczoraj okazję zwiedzić jedno ze starych miast centralnej Polski. Poza ścisłym centrum zrobiło przygnębiające wrażenie. Brudne i zaniedbane stare kamienice. Przy okazji - Tamtejsze biura podróży oferują wycieczki na Mazury w cenie ok. 1000 zł - jednak trasa przejazdu nie sięga już do Ełku - Giżycko, Mikołajki... Wylansowanie nieco atrakcyjnej nowoczesnosci, architektury byłoby korzystne dla miasta. Ale architektury funkcjonalnej, trwałej, nie drewnianej . Chyba w Giżycku można też podpatrzeć, ale Ełk mógłby mieć coś wyższego widocznego z okolicy. Dobry pomysł.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. kanaliaFFM #2709976 | 79.251.*.* 5 kwi 2019 15:22

    Paranoja z tymi pomyslami w Elku ? Kim sa ci ludzie z tymi pomyslami i jaki maja cel ??

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5