Rocznica w niedzielę, ale ełczanie świętują od czwartku [FILM, PROGRAM]

2018-11-08 08:00:00(ost. akt: 2018-11-08 08:31:20)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W niedzielę 11 listopada będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w Ełku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń przygotowanych z myślą o całych rodzinach.
Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla każdego Polaka. Po 123 latach zaborów naznaczonych niewolą, cierpieniem i walką kilku pokoleń Rodaków nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. W tym roku obchody mają szczególny charakter, ponieważ świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

— W związku z tym zachęcam do udziału w miejskich obchodach, ale też do wywieszania biało-czerwonych flag oraz eksponowania innych symboli patriotycznych. Będzie to nie tylko sposób na zamanifestowanie patriotyzmu, ale również na okazanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w niepodległej Polsce — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Tak naprawdę świętowanie rozpocznie się już w czwartek. Wtedy to odbędzie się nadanie imion dwóm Dębom Niepodległości posadzonym niedawno w Parku Solidarności. Będą nosić imiona Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego. W piątek rano, podczas Festynu Flagowego przed Ełckim Centrum Kultury, ełczanie mogą otrzymać flagę biało-czerwoną. Później około godz. 11 odbędzie się oficjalne ustanawianie rekordu Polski dzieci jednocześnie śpiewających hymn narodowy. Z tej okazji w Amfiteatrze Ełckiego Centrum Kultury ma pojawić się około 1300 dzieci.

Z kolei o 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Nie tylko legiony. polskie formacje wojskowe 1914 – 1918” w Muzeum Historycznym w Ełku. To nie jedyna atrakcja przygotowana przez Muzeum. Od piątku do niedzieli, w godzinach 10-17, w odrestaurowanym wagonie pocztowym na terenie Muzeum Historycznego można wysłać kartkę okolicznościową z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Kartki można otrzymać za darmo. Płaci się jedynie za znaczek okolicznościowy. Cena promocyjna, równa cenie znaczka ekonomicznego Poczty Polskiej, to 2,60 zł.

Również od piątku do niedzieli chętni mogą wpisać się do księgi pamiątkowej „Ełczanie na stulecie”. Księga w piątek w godz. 10:00 - 11:30 będzie dostępna w Ełckim Centrum Kultury, a później w Urzędzie Miasta Ełku.

W sobotę w godzinach od 9 do 18 odbędzie się bieg - Ełczanie dla Niepodległej. Będzie to sztafeta o długości ok. 100 km – każdy uczestnik przebiegnie odcinek ok. 1 km. Na poranne spotkanie zaprasza również Muzeum. Tam najpierw odbędzie się wykład „Drogi Polski do niepodległości”, a następnie warsztaty plastyczne o tematyce niepodległościowej.

O godzinie 18 w ECK-u na koncercie LAO CHE spotkają się fani tej formacji. Z kolei o 19.15 na Placu Jana Pawła II rozpocznie się czuwanie modlitewno-patriotyczne z udziałem strzelców i harcerzy z pochodniami, a od 20 degustacja wojskowych potraw.

Najwięcej atrakcji czeka nas oczywiście w niedzielę. O godz. 11.11 spod ratusza wystartuje Bieg Niepodległościowy. Dla jego uczestników będą rozdawane medale i dyplomy. W samo południe zabiją dzwony w ełckich kościołach. Chwilę później rozpocznie się uroczysta msza święta w ełckiej katedrze. Po niej uczestnicy przejdą ulicami miasta pod ratusz. Tam, podczas oficjalnych uroczystości, nastąpi m.in. odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz złożenie kwiatów.

O godzinie 15 rozpocznie się piknik Smakujmy Niepodległość. Na małych i dużych ełczan czekają m.in. namiot z bronią i uzbrojeniem żołnierzy wojska polskiego (1914 – 1939), maraton tańców polskich, niepodległościowa gra miejska, „My Pierwsza Brygada” czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, quiz historyczny rodzin – z nagrodami czy degustacja wojskowych potraw. Będą również rozdawane niepodległościowe upominki, a chętni wyruszą w podróż niepodległą autobusem po Ełku. Z kolei wieczorem około godz. 18. 30 na placu Jana Pawła II wystrzelą fajerwerki, a o godz. 19 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego rozpocznie się koncert. Wystąpią Małgorzata Trojanowska - sopran, Chór Kontrapunkt, Ełcka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Rafała Sulimy.

tom


Obrazek w tresci

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brawo POLACY TAK POWNNO BY JESTE #2619833 | 176.221.*.* 8 lis 2018 17:46

    JAN

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5