"Kler" na cenzurowanym w Ełku? [SONDA]

2018-09-25 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-25 15:24:29)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Kontrowersjom wokół "Kleru" Wojciecha Smarzowskiego nie ma końca. Chociażby w Ostrołęce film nie znalazł się w repertuarze tamtejszego kina centrum kultury. Także w Ełku pojawiają się głosy, że film nie powinien zostać wyświetlany, przynajmniej w kinie ECK.
"Kler" jeszcze nie miał swojej premiery w kinach, a już wywołuje kontrowersje. Uznany reżyser Wojciech Smarzowski nakręcił film-krytykę Kościoła Katolickiego. Film z jednej strony spotyka się z aprobatą środowiska krytyków, z drugiej z bojkotem ze strony środowisk konserwatywnych. Bardzo głośno o filmie zrobiło się już przy premierze oficjalnego zwiastuna. Później było jeszcze głośniej, kiedy to Radio Gdańsk podczas podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nie chciało przyznać produkcji Złotego Klakiera. Z kolei TVP Info w swojej relacji z gali rozdania wycięło fragmenty wypowiedzi reżysera. Oliwy do ognia dodało miasto Ostrołęka, w którym widzowie kina Ostrołęckiego Centrum Kultury nie mogli liczyć na wyświetlanie filmu.

Także Ełk dodał małą cegiełkę do przedpremierowej krytyki filmu. Podczas wtorkowej (25.09) sesji rady miasta w punkcie wolnych wniosków radny Wojciech Kwiatkowski (Dobro Wspólne) zaapelował do prezydenta miasta, aby ten nie dopuścił do projekcji "Kleru" w kinie Ełckiego Centrum Kultury.

— Składam wniosek by w naszym mieście, w naszym kinie Ełckiego Centrum Kultury, a więc kinie samorządowym, nie dopuszczać do wyświetlania filmu "Kler". To krytyka duchowieństwa a ja jestem członkiem Kościoła Katolickiego i nie życzę sobie, żeby takie filmy pokazywano w samorządowym kinie. Dodam, że jesteśmy miastem które ma honorowego obywatela papieża Jana Pawła II, który prosił, by Kościół Katolicki traktować jak swoją matkę. A więc jeśli jesteśmy tutaj katolikami i poczuwamy się do tego żeby traktować kościół jak matkę, to nie opluwa się własnej matki. Bardzo proszę o realizację tego wniosku — mówił radny.

Prezydent odpowie na wniosek radnego na piśmie. Tymczasem w kinie Ełckiego Centrum Kultury trwają działania mające umożliwić projekcję filmu, choć nie premierowo.

— Bardzo żałuję, że nie mogę wyświetlić "Kleru" premierowo. Repertuar na najbliższe tygodnie jest zaplanowany, a duża ilość wydarzeń teatralnych w Ełckim Centrum Kultury ogranicza ilość seansów kinowych, nie możemy więc pokazać wszystkich tytułów, na których nam zależy. Do tej pory nikt nie narzucał mi repertuaru kina i chciałabym, żeby tak pozostało — powiedziała nam w rozmowie Ewelina Zbydniewska, kierownik kina ECK.

O czym tak naprawdę jest "Kler"? Jak wskazują specjaliści, nie jest to zwyczajna, bezrefleksyjna krytyka.

— Niech odetchnie ten, kto w zwiastunie "Kleru" zobaczył więcej Patryka Vegi niż Wojtka Smarzowskiego. Niech śpi spokojnie ten, kto usłyszawszy zapowiadające film pijackie "Hej, sokoły", skulił się w oczekiwaniu na toporne jasełka. Bo nawet jeśli przy wszystkich różnicach stylu, rzemiosła i artystycznej subtelności wciąż może kusić porównanie Smarzowskiego do Vegi, to niech lepiej przestanie kusić. Nawet jeśli wydaje się, że panowie rywalizują o to, który dokona bardziej dosadnej rewizji krajowych instytucji, to wciąż więcej ich dzieli, niż łączy. Vega zadowala się bowiem zainscenizowaniem szopki, płytkim zagraniem na stereotypach, śmieciowym kinem niskiej refleksji i wysokiego przychodu. U Smarzowskiego szopka kończy się zaś na zwiastunie i pierwszych piętnastu minutach filmu. Potem rusza kino może i typowo Smarzowskie, może i zwyczajowo czarnowidcze, ale nie nienawistne, nie zaślepione. Żeby było jasne: żaden ateista nie wyjdzie z seansu "Kleru" nawrócony. Ale nie spodziewałbym się też linczów i palenia kościołów — napisał w serwisie filmweb.pl (największy polski serwis o kinematografii) krytyk Jakub Popielecki.

Kamil Mróz

Fot. Mat. prasowe

Czy uważasz, że film "Kler" powinien być wyświetlany w Twoim mieście?
Tak
90.19%
Nie
9.81%

Komentarze (60) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2590129 | 89.228.*.* 27 wrz 2018 22:27

  Nie mogę uwierzyć, że w XXi wieku, czuję się jak za tzw. komuny. Nic przeciwko nie można!!!!!!!!!!!! Żarty? Niestety bardzo smutne ;(

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Artur #2589240 | 193.46.*.* 26 wrz 2018 13:30

  Na szczęście my Polacy jesteśmy na tyle mądrzy że nie damy sobą manipulować i wmawiać że coś jest dobrze albo coś źle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. Robert #2589234 | 188.147.*.* 26 wrz 2018 13:26

  Cenzurujcie, cenzurujcie. Wyborcy wam się do zada dobiorą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 4. Rzeczypospolita Smarzowska #2589229 | 193.46.*.* 26 wrz 2018 13:16

  Nic dodać nic ująć https://www.pch24.pl/rzeczpospolita-smar zowska,63068,i.html

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ateista #2589194 | 109.243.*.* 26 wrz 2018 12:02

  Rzekomo antyreligijne lewactwo kpi i wytyka ciemne strony religii, szkoda tylko, że każda krytyka judaizmu i islamu jest odbierana jako antysemityzm, rasizm, islamofobię itd...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (60)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5