Myśliwi zapraszają na Ełkowisko

2018-09-05 14:00:00(ost. akt: 2018-09-07 09:01:28)   Artykuł sponsorowany
WYDARZENIA\\\ Uroczysty przemarsz łowczych Ełkiem, pokazy sygnalistyki, koncerty muzyki łowieckiej i pokazy ras psów myśliwskich — to tylko część atrakcji, które będzie można zobaczyć podczas III Festynu Łowieckiego "Ełkowisko" 16 września.
Już po raz trzeci ełckie środowisko myśliwych organizuje Festyn Łowiecki "Ełkowisko". W poprzednich latach do Centrum Edukacji Ekologicznej na spotkanie z myśliwskim światem przychodziły prawdziwe tłumy mieszkańców Ełku i okolic oraz turystów. W tym roku myśliwi znów chcą uchylić rąbka tajemnicy swojej profesji. Trzecia edycja Festynu Łowieckiego "Ełkowisko", odbędzie się 16 września, znów na terenie CEE przy ulicy Parkowej.

— Celem naszego przedsięwzięcia jest szeroko rozumiana edukacja proekologiczna łowiectwa oraz rozpowszechnienie wśród społeczeństwa mało znanej kultury i tradycji myśliwskiej — mówi Kazimierz Raczyński, jeden z organizatorów festynu. I dodaje, że na pewno ełczanie w niedzielę 16 września nie będą się nudzić.

O godzinie 9:45 odbędzie się msza w Katedrze Św. Wojciecha. Po mszy myśliwi z ełckich kół łowieckich, a także zaproszeni goście przejdą pod sztandarami do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam festyn zacznie się na dobre.

Na odwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej czekać będą wystawy trofeów myśliwskich oraz rękodzieła o tematyce łowieckiej. Będzie można zobaczyć pokazy tradycyjnej sygnalistyki łowieckiej, a dla odważnych myśliwi przygotują specjalną strzelnicę laserową. Przez cały czas będzie też można oddać krew i złożyć datek na szczytny cel — wyposażenie hospicjum "Niebieski Parasol". Atrakcją, na którą z pewnością czekają ełczanie, jest też pokaz psów ras myśliwskich. W ubiegłych latach wzbudził on ogromne zainteresowanie, szczególnie młodych widzów.

— Psy podzielimy na 6 grup zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Będzie można zobaczyć teriery, jamniki, szpice, psy gończe czy łajki. Psy prezentować będzie Grażyna Zientek, specjalistka ze Związku Kynologicznego, która przybliży charakterystykę zwierząt łowczych. Na najlepiej prezentujące się psy i ich właścicieli czekają oczywiście nagrody i upominki — dodaje Kazimierz Raczyński. Z kolei Ewa Piątkowska, jedna z organizatorek, obiecuje: — Z pokazów z pewnością bardzo zadowoleni będą nasi najmłodsi goście. Dla nich przygotowaliśmy też specjalne warsztaty, animacje i edukacyjne gry. W ten sposób przybliżymy dzieciom to, czym tak naprawdę się zajmujemy jako myśliwi.

Nie ulega wątpliwości, że ogromnie ważną częścią kultury łowieckiej jest kuchnia. Z tego powodu organizatorzy "Ełkowiska" zaprosili do Ełku Wojciecha Charewicza, który podczas pokazów zaprezentuje sposoby przygotowania dziczyzny i poczęstuje wszystkich chętnych przepysznym gulaszem. Goście podczas całej imprezy będą też mogli kupić tradycyjne wyroby wędliniarskie z dzikiej zwierzyny. Program będzie też bogaty w elementy muzyczne. Przygrywać będzie Cezary Makiewicz z zespołem Koltersów, orkiestra dęta, zespoły muzyki myśliwskiej, a nawet folklorowy zespół „Na Mazurską Nutę”.

— Chcielibyśmy zaprosić do odwiedzania "Ełkowiska" wszystkich, także przeciwników tego, co robimy. Często jako myśliwi spotykamy się z brakiem zrozumienia, a nawet otwartą agresją. Z doświadczenia wiem, że wynika to z niedoinformowania o tym, czym na naprawdę zajmują się myśliwi. Mówi się, że strzelamy do zwierzyny dla rozrywki, że jesteśmy okrutni. Nic bardziej mylnego - myślistwo jest potrzebne do zachowania odpowiedniego balansu w ekosystemie. Bo człowiek zaczął ingerować w naturę tysiące lat temu i żeby ona dalej mogła funkcjonować w harmonii, musi ingerować w nią dalej. Podsumowując: zachęcamy do rozmowy, do poznania naszego świata, a dopiero po zasięgnięciu wiedzy - do wysnuwania ocen i wniosków — przekonuje Kazimierz Raczyński.

Podczas trwania imprezy będą prowadzone bezpłatne badania poziomu cukru, pomiar ciśnienia, badanie wzroku. Organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 września do Centrum Edukacji Ekologicznej. Myśliwi będą tam do godziny 17:30.

Plan imprezy

9:30 Zbiórka na Placu Katedralnym
9:45 Msza Święta w Katedrze Świętego Wojciecha
10:50 – 11:10 Przemarsz uroczystego orszaku myśliwych i ich gości
11:20 Otwarcie Festynu z sygnalistami grającymi „Darz Bór”
11:30 Powitanie gości
11:45 – 12:00 Występ orkiestry dętej
12:00 – 12:30 Występ Sokolników na scenie
12:30 – 12:45 Kuchnia myśliwska
13:00 – 13:30 pokaz psów ras myśliwskich, prezentacja Technikum Leśnego z Białowieży, zakończenie zbiórki krwi
13:40 – 14:10 Występ zespołu „Na Mazurską Nutę”
14:10 – 14:30 Koncert Sygnalistów z Nadleśnictwa Ełk
14:30 – 15:30 Konkursy z nagrodami
16:00 – 16.30 Koncert Zespołu Muzyki Myśliwskiej Hubertus
16:30 – 17:30 Koncert Zespołu Cezary Makiewicz i Koltersi
17:30 Zakończenie imprezy


Obrazek w tresci2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5