Lekarze z Ukrainy będą leczyć ełczan? Szpital miejski przyjmie ich z otwartymi rękami

2017-08-18 09:00:00 (ost. akt: 2017-08-18 09:14:06)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W niemal wszystkich szpitalach w województwie warmińsko-mazurskim brakuje lekarzy specjalistów. Zapotrzebowanie jest ogromne - szacuje się, że do sprawnego funkcjonowania oddziałów potrzeba dodatkowych 220 lekarzy. Problem dotyczy także Ełku. — Brakuje nam ginekologów, chirurgów, neonatologów, internistów, pielęgniarek — wylicza prezes szpitala miejskiego "Pro-Medica". Wyjściem z tej patowej sytuacji może być zatrudnianie lekarzy zza wschodniej granicy.
„Pilnie. Do pracy i na dyżury lekarzy specjalistów w zakresie: anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologii i położnictwa, chorób wewnętrznych, pediatrii, neonatologii, lekarzy do pracy w karetce „S” oraz lekarzy chcących się specjalizować w zakresie chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej” — takich ogłoszeń szpitali z Warmii i Mazur jest coraz więcej. I nie ma placówki medycznej, która nie poszukiwałaby lekarzy. Tylko problem tkwi w braku chętnych.

— W tej chwili są tak dramatyczne niedobory kadrowe, ale o tym nikt nie mówi, a my praktycznie jesteśmy w przededniu zamykania oddziałów — mówi Marek Skarzyński, prezes Zawiązku Pracodawców Szpitali Warmii i Mazur. — Od ręki w naszym szpitalu zatrudnilibyśmy internistów, anestezjologów i oczywiście lekarzy do oddziałów ratunkowych.

Lekarze po studiach "przechwytywani" są przez duże szpitale, gdzie łatwiej jest o specjalizację w danej dziedzinie medycyny. Ponadto, zarobki w dużych ośrodkach są nierzadko zdecydowanie lepsze. Szacuje się też, że aż 10 proc. absolwentów medycyny wyjeżdża za granicę. Stąd problemy kadrowe w mniejszych placówkach. Pojawiło się jednak światełko w tunelu - przedstawiciele szpitali chcą zatrudniać lekarzy z Ukrainy.

W środę 9 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie zostało zawarte porozumienie, którego celem jest wspieranie inicjatyw osób wykonujących zawody medyczne. A kryje się za tym m.in. pomoc lekarzom i pielęgniarkom zza wschodniej granicy, którzy są zainteresowani pracą na Warmii i Mazurach. Porozumienie zawarli: Związek Pracodawców Szpital Warmii i Mazur, Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a ze strony ukraińskiej Fundacja Misja Medyczna ze Lwowa. Swoje poparcie dla tej inicjatywy wyrażają również marszałek i wojewoda.

— Lekarze z Ukrainy to chyba już ostatnia szansa, bo szpitale powiatowe nie mają lekarzy specjalistów. To, co teraz przeżywamy w takich specjalnościach jak ginekologia, anestezjologia, to jest dramat. — powiedział Bogusław Kurowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim. — Proponujemy już horrendalne stawki, byle tylko znaleźć lekarza.

Sytuacja w wielu szpitalach w województwie jest dramatyczna. Problem braku specjalistów nie ominął niestety także Ełku. W szpitalu miejskim „Pro-Medica” brakuje lekarzy w niemal każdej dziedzinie.

— Brakuje nam już teraz lub w perspektywie najbliższych kilku lat: ginekologów, chirurgów, neonatologów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek — wylicza Andrzej Bujnowski, prezes szpitala miejskiego „Pro-Medica”. — Stale prowadzimy nabór, jednak możliwości faktycznego uzupełnienia kadr są niewystarczające. Brak specjalistów to palący problem w całym województwie. Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z lekarzami z Ukrainy i z całą pewnością, jeśli będzie taka sposobność, podejmiemy rozmowy z zainteresowanymi.

Jak dodaje prezes „Pro-Medica”, istnieje jednak szereg trudności w związku z zatrudnieniem Ukraińców.

— Przede wszystkim chodzi o barierę językową. Nasze języki są na tyle zbliżone, że nie byłoby problemu z dogadaniem się, ale słownictwo specjalistyczne, medyczne to już zupełnie oddzielna kwestia. Na pewno lekarze z Ukrainy musieliby już teraz zacząć szkolić się w szczególności w zakresie medycznego słownictwa zawodowego. Ponadto problemem jest skomplikowana procedura związana z uznaniem dyplomu lekarza lub pielęgniarki oraz z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu na terenie Polski. W tej chwili ta procedura może potrwać kilka lat. Nie twierdzę, że trzeba zliberalizować przepisy, bo to mogłoby poskutkować spadkiem jakości wykonywania usług medycznych, ale jeśli są przepisy administracyjne, które można uprościć, należy to zrobić natychmiast. Cieszy fakt, że marszałek województwa i wojewoda zgadzają się z Konwentem Starostów i przedstawicielami szpitali w tej kwestii — dodaje prezes Andrzej Bujnowski.

Dziś lekarz w lwowskim szpitalu zarabia miesięcznie 150-200 euro. W Polsce, jak już zdobędzie prawo wykonywania zawodu, uzyska specjalizację, to może liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W dyskusji pojawiają się jednak głosy, że Ukraińcy, nawet jeśli przyjadą leczyć w Polsce, to długo tu nie zabawią.

— Ukrainiec umrze z głodu robiąc u nas specjalizację, a jak przetrwa, to nie będzie się oglądał na powiatowe szpitale. Przez lata pracowałam jako "średni personel medyczny", miałam dość poniewierania i głodowych zarobków. Na Zachodzie fizjoterapeuta jest szanowany i godnie wynagradzany, podobnie pielęgniarka czy położna. Tam docenia się wiedzę, profesjonalizm, podejście do pacjenta. Nie dziwię się młodym lekarzom, że stąd uciekają. Lekarze czy pielęgniarki z Ukrainy, jak tylko porównają zarobki w Polsce i na Zachodzie, też długo tu nie zabawią — napisała na naszym forum jedna z Czytelniczek.

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. logo #2310925 | 83.6.*.* 21 sie 2017 12:09

  ha ha ha. Już widzę ten napływ lekarzy. Klika lekarska stawia takie zapory że żaden normalny człowiek nie będzie się kopał z koniem. Dla przykładu w Ełku na taksówce jeździ Doświadczony białoruski kardiochirurg, który nie może leczyć bo jakiegoś przedmiotu na studiach zabrakło. Co tam doświadczenie i wykwalifikowany za cudze pieniądze lekarz, klika i tak broni się rękoma i nogami, bo jak mniejsza konkurencja to pensje wyższe, a że kolejki.. przecież oni w nich nie stoją. Owy taksówkarz już zapewne leczy w Niemczech bo tam go przyjeli z otwartymi rękami, warunkiem było tylko nauczenie się niemieckiego w celu sprawnej komunikacji. Głupi kraj nie umie skorzystać z okazji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. O nie #2310580 | 213.205.*.* 20 sie 2017 19:38

  Nie zgadzam sie na leczenie przez ukrainskich lekarzy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. proste pytanie #2310513 | 89.228.*.* 20 sie 2017 16:59

  Dlaczego kamienne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich są ukryte pod płytami paździerzowymi a tzw ,,bracia ukraińscy'' nie chcą ich odkryć.Czego się boją, że te lwy wyrządzą im krzywdę ?.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. PIS #2310489 | 176.221.*.* 20 sie 2017 15:55

  Niech zyje Tomasz nasz PREZYDENT ELKU

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. elk #2310462 | 176.221.*.* 20 sie 2017 14:47

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niech zyje PREZYDENT ELKU 100 LAT

Pokaż wszystkie komentarze (11)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5