Młodzi ełczanie walczą o miejsca w sejmie

2017-04-06 12:00:00(ost. akt: 2017-04-06 12:53:05)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Dwóch ełckich gimnazjalistów - Kamil Waszkiewicz i Przemysław Sadowski z Gimnazjum nr 4 w Ełku, stara się o miejsca w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Ich zadaniem jest wykazanie działalności na rzecz dekomunizacji w nazewnictwie przestrzeni publicznej. Za cel młodzi ełczanie obrali sobie ul. gen. Karola Świerczewskiego w Stradunach.
Kamil Waszkiewicz i Przemysław Sadowski to uczniowie Gimnazjum nr 4 w Ełku. Od dłuższego czasu interesują się polityką. Obaj panowie postanowili rozpocząć faktyczne działania, aby móc realizować swoje pasje. Walczą o miejsca w Sejmie Dzieci i Młodzieży.

— Od dawna interesujemy się polityką. Często dyskutujemy o aktualnych wydarzeniach, dużo czytamy, śledzimy to co się w Polsce i na świecie — mówi Kamil Waszkiewicz. — Dowiedzieliśmy się o Sejmie Dzieci i Młodzieży. Postanowiliśmy, że spróbujemy swoich sił, aby się tam dostać. To okazja dla nas do rozwoju w kierunku naszych zainteresowań i zobaczenia, jak obrady wyglądają "od kuchni" — dodaje Przemysław Sadowski.

Aby dostać się do młodzieżowego sejmu, należy spełnić pewne wymagania. Po pierwsze, trzeba być w odpowiednim wieku, po drugie - przejść zadanie kwalifikacyjne zlecone i oceniane później przez Instytut Pamięci Narodowej. Młodzi ełczanie dostali zadanie niełatwe - mają wykazać swoje działania na rzecz dekomunizacji nazewnictwa w przestrzeni publicznej.

— Od dłuższego czasu staramy wpłynąć na samorządy, aby wprowadzały w życie przepisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej uchwalonej przez Sejm RP w ubiegłym roku — mówią młodzi ełczanie. — Szukaliśmy intensywnie przykładów komunistycznego nazewnictwa w naszym regionie. Jesteśmy po rozmowach z prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem i z kierownictwem Muzeum Historycznego w Ełku. Już dawno Ełk pozbył się nazw przywodzących na myśl ustrój komunistyczny.

Kamilowi i Przemysławowi udało się jednak znaleźć obiekt zainteresowania. Za cel postawili sobie ulicę generała Karola Świerczewskiego w Stradunach.

— Generał Świerczewski należał do Armii Czerwonej i do KC PPR. Władze PRL kreowały go na bohatera narodowego, czyniąc ikoną komunistycznej propagandy. Jako "generał Walter" został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Wojennego Virtuti Militari, jednak jak twierdzą historycy, bezpodstawnie. Powszechnie uważa się go za zbrodniarza i pijaka, uznaliśmy więc zgodnie z wytycznymi IPN-u, że Świerczewski nie zasługuje na upamiętnienie — opowiada Kamil Waszkiewicz.

Gimnazjaliści przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Stradun, czy chcą zmiany nazwy jednej z ulic w miejscowości, a także udali się na rozmowę z sekretarzem gminy Ełk. Jak się okazuje, spotkanie było owocne.

— Sekretarz poinformował nas, że gmina zna tę sprawę. Samorząd oficjalnie wystąpił już z zapytaniem do IPN-u, czy ulica kwalifikuje się do zmiany. Ustaliliśmy, że w przypadku potwierdzenia tego przez IPN, prawdopodobnie na następnej sesji rady gminy pod koniec miesiąca radni zdecydują, czy będą zmieniać nazwę ulicy. Zaproponowaliśmy nazwy związane z lokalnymi działaczami, np. ul. pastora Jerzego Wasiańskiego, duszpasterza parafii w Stradunach w XVIII wieku, lub ul. Wacława Kułakowskiego, niedawno zmarłego, zasłużonego cymbalisty ze Stradun i członka Armii Krajowej. Zobaczymy, co zdecydują radni — relacjonuje Przemysław Sadowski.

Panowie mają za zadanie udokumentować wszystkie swoje działania i złożyć relację do 11 kwietnia. Wtedy okaże się, czy zostaną dopuszczeni do obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego XXIII edycja odbędzie się już 1 czerwca.Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2218683 | 178.36.*.* 7 kwi 2017 11:20

  Cytuję...Kamil Waszkiewicz i Przemysław Sadowski to uczniowie Gimnazjum nr 4 w Ełku. Od dłuższego czasu interesują się polityką. Obaj panowie... PANOWIE??? Raczej dzieci, gimnazjaliści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. ano #2218556 | 176.221.*.* 7 kwi 2017 08:00

  już ciągnie do koryta...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. robert #2218185 | 81.190.*.* 6 kwi 2017 15:42

  Rośnie nowe pokolenie.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. dostan sie osoby które odpowiedzą na pytanie #2218071 | 193.46.*.* 6 kwi 2017 13:14

  dlaczego jesteś za PiS i dla czego

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5