XVII Diecezjalny Konkurs „Jan Paweł II - Święty naszych czasów”.

2015-05-20 21:20:35(ost. akt: 2015-05-20 21:25:39)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku

Kilka dni przed 95 urodzinami Ojca św. Jana Pawła II w katedrze ełckiej odbył się XVII Diecezjalny Konkurs – „Jan Paweł II - Święty naszych czasów”. Celem konkursu było włączenie się w obchody Roku św. Jana Pawła II i IV Krajowego Kongresu Misyjnego oraz poszukiwanie i promocja nowych talentów. Wzięło w nim udział 249 uczestników z 15 szkół Diecezji Ełckiej. Konkurs był rozgrywany w czterech kategoriach: plastyczny, literacki, recytatorski oraz muzyczny. Dwie pierwsze kategorie zostały rozstrzygnięte wcześniej. Ostatnim, ale jakże bardzo efektownym etapem oceniania konkursu były zmagania recytatorskie oraz muzyczne. Organizatorami wydarzenia od lat jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku oraz Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.
Uczestników w katedrze powitał bp Romuald Kamiński. Wskazał na ważny aspekt wyjątkowej rywalizacji, która przebiega w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest świątynia. Zachęcał uczestników, aby swoim zachowaniem jak i śpiewem, czy recytacją dali świadectwo wiary, że pośród nas jest sam Pan Jezus.

Wśród przygotowanego repertuaru były również muzyczne wykonania wierszy Karola Wojtyły, piosenki o tematyce misyjnej, czy poświęcone Matce Najświętszej. Wśród wierszy pojawiły się bardzo wymagające poezje autorstwa m.in. Jasnoty, czy ks. Twardowskiego.

Na zakończenie z uczestnikami spotkał się bp Jerzy Mazur. Przypomniał zebranym, że św. Jan Paweł II mówił: „święci nie są po to, aby ich podziwiać, ale są po to, by ich naśladować”. Biskup życzył laureatom, aby byli świętymi misjonarzami, którzy niosą Chrystusa drugiemu człowiekowi.

Zachęcał dzieci, aby uczyły się hymnu na IV Krajowy Kongres Misyjny, który będzie miał miejsce od 12 do 14 czerwca 2015 r. Aby każdy w swoim sercu odnowił zapał misyjny. „Skoro Bóg z nami jest, radujmy się, weselmy się, Jego Duch rozpala w nas świadectwa moc i wiary blask…” – tak będzie śpiewać cała Polska podczas tego kongresu.

Jak podsumowało jury – z każdym rokiem poziom prezentacji umiejętności młodzieży i dzieci jest coraz wyższy. Bardzo trudno jest wyłonić pierwsze miejsca, gdyż tak jak już wspomniał bp Jerzy Mazur – każdy uczestnik jest najlepszy, bo wybrał najlepiej – śpiewa, recytuje, maluje – a to wszystko na chwałę Boga.

SP nr 2 w Ełku

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp2elk

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5