Latarnicy w akcji

2014-10-14 09:47:26(ost. akt: 2014-10-14 09:54:32)

Autor zdjęcia: Archiwum


Wolontariusze, którzy pokazują starszemu pokoleniu Polaków drogę do cyfrowego świata, nazywają się Latarnikami Polski Cyfrowej.
W działania projektu zaangażowani zostali animatorzy lokalni w każdym wieku. Ich zadaniem jest zachęcenie dojrzałych Polaków tzw. "starszaków" do wejścia w cyfrowy świat. Pieczę nad projektem sprawuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zajęcia nie odbywają się w ramach specjalnych kursów z rzetelnie opracowanym programem. Tutaj wystarczy trochę wolnego czasu i chęć przyswojenia kilku informacji. Jednym z Latarników w Ełku jest Adam Arciszewski.


— Moja przygoda z byciem Latarnikiem zaczęła się ponad dwa lata temu — mówi Adam Arciszewski z Ełku. — Współpracując z organizacjami pozarządowymi, a w szczególności osobami w wieku 45+, wraz z przyjacielem Tomkiem Wszeborowskim, spotykałem się z brakiem umiejętności obsługiwania komputera, programów użytkowych w tym Internetu. Doszedłem do wniosku, że bycie wykluczonym cyfrowo przekłada się na jakość życia i pracy, a brak kompetencji z zakresu obsługi komputera sprawia, że starsze pokolenie mniej sprawnie radzi sobie z codziennym życiem. Obecnie prawie wszystko można zrobić przy pomocy komputera i Internetu, a niektóre sprawy załatwia się tylko drogą elektroniczną. Właśnie dlatego zdecydowałem się na pomaganie seniorom.


Internet pozwala na czerpanie licznych korzyści, jeśli umiejętnie się z nim obchodzimy. Przede wszystkim daje nam możliwość nieograniczonego dostępu do bieżących informacji. A do tego łatwe, wirtualne zakupy, wygodna bankowość elektroniczna i duża oszczędność czasu! Wirtualny świat jest obcy ponad 70 proc. ludzi, którzy skończyli 50 lat. Zajęcia z Latarnikami najczęściej odbywają się w miejscach, gdzie jest dostęp do Internetu i komputerów.


— Dzięki unijnym i lokalnym środkom udało się wiele gmin i miast doposażyć w dość dobry sprzęt i Internet. Zabrakło tylko osób, które pokazałyby osobom starszym, jak z tego korzystać — tłumaczy Arciszewski. — Jako Latarnicy zachęcamy do korzystania z komputera za pomocą poznania pasji, hobby i pokazania, że można z wieloma ludźmi na świecie dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Komputer to też dobre miejsce do odstresowania się, dzięki przeróżnym grom i zabawom jakie możemy odnaleźć w cyfrowym świecie.

W przypadku zainteresowania uczestnictwem w zajęciach zapraszamy do kontaktu z lokalnymi animatorami: Adam Arciszewski tel. 503 138 366, Tomasz Wszeborowski tel. 880 995 431.


(eSKa)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1507123 | 212.160.*.* 14 paź 2014 10:38

    Wielu starszych ludzi powie : "Co chcą ci ludzie od PALIKOTA ?, won WY części rowerowe, pornografię będą mi tu proponować" Proponuję zmienić kolor wdzianek i będzie ok. Powodzenia AKCJA na PLUS.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5