W Ełku są świetne technika i bardzo dobre liceum

2014-01-23 10:51:03(ost. akt: 2014-01-23 12:50:34)
Uczniowie z I LO w Ełku. Oni najlepiej na Mazurach piszą maturę z języka polskiego i matematyk

Uczniowie z I LO w Ełku. Oni najlepiej na Mazurach piszą maturę z języka polskiego i matematyk

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Metoda Edukacyjnej Wartości Dodanej to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. Wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego są miarą, dzięki której wiadomo, które szkoły utrzymują wysoki poziom kształcenia. Szkoły średnie z Ełku mają powód do dumy. W regionie zarówno I LO, jaki i technikum są na szczycie.
Ełk szkołami technicznymi stoi
EWD jest organem Instytutu Badań Edukacyjnych. Ostatnie zestawienie obejmuje szkoły z Mazur z najlepszymi wynikami egzaminów maturalnych w latach 2011-2013. Jego celem jest ukazanie, jakie postępy w nauce poczynił uczeń. W ostatnich latach oblężenie przeżywały szkoły średnie o profilu ogólnokształcącym. Ale młodzież, która zdecyduje się na naukę w technikum z pewnością się nie rozczarują. Na przykład język polski na maturze w regionie ze szkół technicznych najlepiej napisali uczniowie trzech ełckich placówek: Technikum ZDZ, Technikum nr 2 i Technikum nr 5.

— To pokłosie ciężkiej wieloletniej pracy — mówi Kazimierz Raczyński, dyrektor ełckiego oddziału Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. — Nad jakością kształcenia pracujemy od lat. Systematyczna praca, zajęcia pozalekcyjne oraz wykształcona i doświadczona kadra pozwala uczniom w ZDZ w Ełku dobrze zdać egzaminy maturalne. Ponad 40proc. uczniów naszego technikum to młodzież spoza powiatu ełckiego. To dowód na to, że młodzi poszukują zawodu, które da im pracę w przyszłości. Właśnie dla nich jesteśmy.

Technikum z "białego" 
najlepsze z matematyki
Za to Technikum nr 2 w Ełku w ostatnich latach było bezkonkurencyjne w zestawieniu szkół, których uczniowie najlepiej poradzili sobie z matematyką. Co leży u podstaw takiego sukcesu?
— Długa i ciężka praca nauczycieli i uczniów — mówi Wacława Jamrożek, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ełku. — Nasi nauczyciele są wymagający, a uczniowie potrafią się zmobilizować. Maturzystom zapewniamy zajęcia dodatkowe z każdego maturalnego przedmiotu. Uczniowie technikum zdają egzaminy zawodowe i maturalne, więc słowa uznania należą się przede wszystkim dla nich. Duży wkład w przygotowania do matury mają egzaminy próbne, a część nauczycieli przeprowadza testy w ramach zajęć lekcyjnych. Szkoła zawdzięcza sukces dzięki systematycznej pracy.

Na dalszych, ale równie wysokich miejscach znalazły się inne szkoły z Ełku: Technikum nr 6 i Technikum nr 5, odpowiednio na 4. i 5. miejscu.
Starać się muszą obie strony: szkoła i uczniowie. Ta pierwsza jeśli zapewni uczniom możliwość podnoszenia swoich umiejętności na dodatkowych zajęciach, odwdzięczą się oni dobrymi wynikami na egzaminach.

I LO rządzi w dwóch rankingach
Nie inaczej jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Ełku. Od lat ta szkoła rozsławia Ełk w regionie i województwie. Świetna kadra pedagogiczna, zajęcia pozalekcyjne, liczne projekty edukacyjne sprawiają, że uczniowie popularnego "czerwonego" nie mają sobie równych w regionie pod względem wyników z maturalnego egzaminu zarówno z języka polskiego, jak i matematyki. Za nimi uplasowali się uczniowie liceów z Giżycka, Pisza, Olecka, Gołdapi i Węgorzewa.
I LO odnotowuje podwójny sukces, bo w najnowszym Ogólnopolskim Rankingu Liceów 2014 awansowało na 76. pozycję, a z liceów w województwie warmińsko-mazurskim jest na pierwszym miejscu.

— Nasi uczniowie dobrze zdają maturę ponieważ potrafią współpracować z nauczycielami i swoimi rodzicami — mówi Robert Hoffmann, dyrektor I LO w Ełku. — Uczniowie przede wszystkim muszą chcieć się uczyć. My oferujemy im maturę, nie zawód, dlatego oni wiedzą, że muszą się starać, jeśli chcą dostać się na studia. Nie bez znaczenia jest wiele zajęć dydaktycznych oferowanych przez szkołę.

W podrankingu maturalnym ełcki "czerwony" znalazł się na 65. miejscu.
Cieszy fakt, że ełckie szkoły odkrywają w młodzieży potencjał, poszerzają jej umiejętności i dają możliwość rozwoju osobistego. Uczniowie wyróżnionych szkół doceniają to, co daje im szkoła.
— Jestem absolwentką I LO w Ełku — mówi Joanna Lubowska z Ełku. — Jestem zadowolona z wyboru tej szkoły. Miło wspominam spędzony tu czas i nauczycieli. Bywało ciężko z nauką, ale potem się opłaciło. Dzięki zajęciom w tej szkole zdałam maturę, poszłam na studia. Ta szkoła uczy nie tylko praktyki, ale i życia.
kw


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ANIA #1308202 | 83.24.*.* 27 sty 2014 22:35

  Czy ZDZ się promuje i czy odbiera uczniów z innych szkół? Myślę, że większość komentujących kieruje się uprzedzeniami, stereotypami, może zazdrością. Jestem ich absolwentką i bardzo się cieszę z wyboru. U nich zdałam maturę i egzamin zawodowy. Potem zaproponowano mi uczestnictwo w projekcie (bezpłatnym) dzięki czemu ukończyłam kursy kwalifikacyjne i odbyłam staż. Czy inne szkoły pomagają w ten sposób swoim uczniom, czy brutalnie zamykają mury. Oczywiście losy niektórych moich koleżanek i kolegów potoczyły się rożnie, podobnie jak absolwentów innych, renomowanych, ełckich szkół. Ja kończę studia i POZDRAWIAM DYREKTORA I CAŁĄ EKIPĘ.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ZYGMUNT #1307155 | 89.228.*.* 26 sty 2014 14:14

   ZDZ ? Litości. Noc dziwnego, że nauczyciele nie mają pracy, skoro promuje się taką szkołę. Odzieżówka była gorsza? ZDZ istnieje kosztem takich szkół. I bez bajek o tym, że to uczeń wybiera.Wybiera z tego co jest.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. jjjj #1305805 | 89.228.*.* 24 sty 2014 19:25

   Czyżby zaczęła się już promocja szkół ponadgimnazjalnych? ZDZ najlepszym technikum w Ełku? Mieszkam obok w bloku, zapraszam na przerwę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Po co nam tyle sklepow z %,%,%..Zeby bylo jes #1304940 | 83.11.*.* 23 sty 2014 20:38

    Jestesmy dobrzy. Po prostu mamy 30/ trzydziesci razy / wiecej sklepow z ALKOHOLEM , niz Norwegowie. Dane z dzisiejszej prasy.Mamy potem duzo wypadkow, ale mamy dobre szkoly, i mamy najlepszych sportowcow w regionie, mamy, a co jeszcze my tu mamy. A mamy z tego dochod do budzetow i tak majacych klopoty w kryzysie.Mamy kryzys w wyobrazni.Pa.

    odpowiedz na ten komentarz

   2. ?sa uczelnie, gdzie trzeba szybko biegac potr #1304904 | 83.20.*.* 23 sty 2014 20:09

    Duzo mlodych lubi sporty, i powiedzmy sobie jasno- chwala im za to. A jesli maja wyniki, to tym bardziej milo.Super.Sport bardzo dobrze wplywa na , no powiedzmy sobie, na wszystko. Bo dobry sportowiec zawsze jest duma i szkoly, i nas wszystkich. poza tym dobry sportowiec w szkole ma duze, nawet ma preferencje w dostaniu sie do najlepszych uczelni w kraju i za gdranica, albo moze sobie jak chce pojechac na tego eras, musa. Moze poznac duzo ciekawych ludzi i dostac dobra i dobrze, nawet bardzo dobrze platna prace.Dzieki dobrym wynikom naszych sportowcow mamy dobre wyniki w nauce. I tak wkolko, wkolo macieju./?/.

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)
   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5