To Sowieci zniszczyli Mazury

2014-01-21 22:53:04 (ost. akt: 2014-07-03 09:30:01)

Autor zdjęcia: Mereżka Valida

Sowiecki generał kazał bombardować Ełk, Pisz i Orzysz. Bo chciał pokazać jak ciężko walczy z Germańcami.
Kiedy każdego roku w styczniu słyszę o rocznicy wywolenia tego czy innego miasta na Mazurach w 1945 rok, to szlag jasny mnie trafia. Sowieci w 1945 roku zajęli te ziemie. A przy okazji wymordowali i ograbili znaczną liczbę ich mieszkańców.

Oto cytat ze strony http://www.rygielpisz.eu:
Gen. Bołdin... Chcąc wykazać Rokossowskiemu “ciężkie walki z dużymi siłami niemieckimi” bombardowano i podpalano Pisz (samoloty atakowały zapewne pozostawione drewniane makiety) Orzysz, Ełk, nawet ponad przyjętą wówczas radziecką “normę” dla miast wschodniopruskich.

Można to nazwać wyzwoleniem. Rzecz gustu. Ale nie są już rzeczą gustu mordy i gwałty popełniane przez żołnierzy sowieckich. Nie przez wszystkich oczywiście. Może nawet mniejszość, ale masowo.

A mamy tutaj świadectwa nie tylko niemieckie, ale samego Sołżenicyna, który w 1945 roku jako sowiecki oficer zajmował Prusy i był świadkiem gwałtów na Niemkach, Mazurkach i Warmiaczkach.

Sołżenicyn w swoim poemacie opisuje splądrowany dom, w którym znajduje matkę z córką. Matka jest ranna. Córka, ofiara zbiorowego gwałtu, nie żyje. Sołżenicyn zastanawia się, ilu rosyjskich żołnierzy leżało na zmaltretowanym ciele dziewczynki, zanim skonała: Pluton, kompania? - Dziewczynka przemieniła się w kobietę, a kobieta w trupa - pisze.

Ełk Rosjanie zajęli 24 stycznia 1945 roku. Ełk w porównaniu z innymi mazurskimi miastami miał szczęście. Zniszczeniu uległo tylko około 25% zabudowy.

Mereżka Valida

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutajTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MareżkaValida

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotr #2615042 | 89.75.*.* 1 lis 2018 21:47

  Po prostu najwyższy czas byłoby skończyć z tymi eufemizmami i zacząć nazywać rzeczy po imieniu - w 1945 roku nie było żadnego wyzwolenia Polski, a jedynie przemarsz Sowietów na Zachód. Zamieniliśmy bowiem okupację niemiecką na Sowiecką. Tylu wartościowych Polaków zginęło z rąk sowieckich bandziorów że powinno się ZSRR sądzić w Norymberdze na równi z Niemcami. Nie zapominajmy o napaści ZSRR na nas w 1939 roku, o wywiezieniu setek tysięcy Polaków wgłąb ZSRR, o mordach i gwałtach, o grabieżach. Polskę jak i ziemie odzyskane Sowieci zaraz po wojnie splądrowali ze wszystkiego. To nie żadni wyzwoliciele, to zwyczajne bydło i bandyci. Wszystkie sowieckie pomniki powinny zostać zrównane z ziemią, a na grobach sowietów powinny stanąć co najwyżej krzyże zamiast wzniosłych obelisków czy tych obrzydliwych czerwonych gwiazd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. mmłody #1308798 | 83.9.*.* 28 sty 2014 17:24

  Dzisiaj , księża katoliccy molestują dzieci i nie tylko molestują ale i gwałcą , i nikt ich za to nie karze , jeszcze nie słyszałem żeby któryś poszedł do więzienia . Sprawy są wyciszane , i na tym koniec . I jakoś nikt nie krzyczy na ten temat .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. stary #1307074 | 83.11.*.* 26 sty 2014 13:07

   GWAŁT NIECH SIĘ GWAŁTEM ODCISKA; OKO ZA OKO ZĄB ZA ZĄB - TO NIE ROSJANIE WYMYŚLILI. TO MICKIEWICZ I STARY TESTAMENT. TE MIASTA BYŁY NA TERENIE ÓWCZESNEJ RZESZY. ZOSTAŁY SKUTECZNIE WYZWOLONE OD NIEMCÓW. TE SAME TERENY ODWIEDZIŁ KMICIC - ULTRAKATOLIK ZE SWOIMI TATARAMI. JAK WYGLĄDAŁA TA WIZYTA - ZAPRASZAM DO SIENKIEWICZA. WOJNA NIE ZNA ZASAD. NAM SIĘ TYLKO WYDAJE ŻE MOŻNA UCYWILIZOWAĆ WOJNĘ

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. xx #1304868 | 188.146.*.* 23 sty 2014 19:34

   Pomijam SOWIECI czy NIEMCY ale w każdej wojnie wychodzą nieludzkie instynkty na wierzch wśród jednostek zajmujących tereny przeciwnika. Niestety Polacy tez w swojej historii mja sporo na sumieniu. Wystarczy przypomniec chociażby gwałty i to na zakonnicach przez polskie legiony Napoleona w Hiszpanii

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tak czy siak, to dobry znak. #1304195 | 31.61.*.* 23 sty 2014 11:31

    Tak, czy siak Elk = JPII to dobry znak.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5