Namiastka Szkocji w Galerii ŚLAD [GALERIA]

2014-01-09 07:00:00 (ost. akt: 2014-01-08 22:11:44)
Wystawa składała się z 25 dyptyków fotograficznych przedstawiających Szkocję i jej mieszkańców

Wystawa składała się z 25 dyptyków fotograficznych przedstawiających Szkocję i jej mieszkańców

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Surowe krajobrazy Szkocji, zdjęcia przedmieść największych miast tego wyspiarskiego kraju i oblicza Szkotów z krwi i kości przedstawiają dyptyki fotograficzne, które do końca stycznia można bezpłatnie oglądać w Galerii ŚLAD Ełckiego Centrum Kultury. Radek Nowacki nie spodziewał się, że wernisaż wystawy jego fotografii przyciągnie aż tylu ełczan.
Stereotypowy Szkot ma rudą czuprynę, zarost, piegi na twarzy, ma na sobie sweter i coś w kratę. Natomiast w ręku dzierży kufel piwa lub szklankę whisky. Zaś stereotyp Szkocji ukazuje ją jako chłodną, wilgotną, zawsze zachmurzoną i nieprzyjazną krainę. Radek Nowacki najlepiej wie, że tak nie jest, ponieważ spędził na wyspach dziewięć lat. Oprócz tego, że doskonale poznał Szkotów i ich kraj, to oddał się studiom fotograficznym. Jego pracę dyplomową stanowi seria zdjęć-dyptyków, którą ełczanie mogą oglądać w ECK.

- "The Scott DNA" to moja praca dyplomowa przedstawiająca Szkocję i jej mieszkańców – mówi Radek Nowacki, fotograf, autor wystawy. – Po latach w Szkocji powróciłem i postanowiłem przedstawić ełczanom swoje fotografie. Jest ich w sumie 120 dyptyków. Wystawa składa się z 25 wybranych fotografii, na których bezludna Szkocja przeplata się z przedmieściami, a w tym wszystkim swoją obecność podkreślają mieszkańcy tamtych ziem. Na ekranach wyświetlana jest multimedialna zapowiedź wystawy fotografii "Ełk DNA", która z kolei będzie przedstawiać krajobrazy Ełku i okolic oraz ich mieszkańców. Obie wystawy złożą się na projekt "From Scotland to Homeland" ("Ze Szkocji do ojczyzny").

Wernisaż zgromadził wiele osób z uwagą oglądających kolejne dyptyki. W galerii było gwarno, fotografie wzbudziły zainteresowanie zebranych, czyli wystawa spełniła swoją funkcję – skłoniła do dyskusji.
- Fotografie są interesujące, mają w sobie cos magicznego – mówi Dorota Wereszyńska, zwiedzająca wystawę. – Po lewej jest krajobraz, jakaś dolina, budynek, mur, a po prawej człowiek. Z pewnością postać ma coś wspólnego z widokiem obok. Te dwa zdjęcia połączone w jedno stanowią większą lub mniejszą historię, która jest częścią Szkocji. Na fotografie nie można patrzeć bezrefleksyjnie. To niemożliwe.

W galerii znalazło się miejsce również na stoisko fotograficzne. Chętnym Radek Nowacki wykonywał profesjonalną fotografię. Projekt "Ełk DNA" ełczanie będą oglądać i oceniać w czerwcu, bo na ten miesiąc autor zdjęć zapowiedział wystawę fotografii o stolicy Mazur i jej mieszkańcach.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. m #1290586 | 89.228.*.* 9 sty 2014 21:07

  a gdzie jego kilt?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #1289956 | 212.160.*.* 9 sty 2014 11:55

  Dopóki nie przeniesiesz się na portal dla buraków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. spec #1289798 | 89.228.*.* 9 sty 2014 09:05

  ile jeszcze będziecie pisać o tym samym?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5