Radni mieli podzielone zdania

2014-01-01 07:00:00 (ost. akt: 2013-12-31 13:21:42)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Większością głosów radni powiatu ełckiego przyjęli projekt budżetu na przyszły rok. — Budżet został skonstruowany w maksymalnie dobry sposób — mówi Krzysztof Piłat starosta ełcki. — Jeśli chodzi o inwestycje? Kończymy to, co zaczęliśmy i czekamy na otwarcie nowej perspektywy unijnej. Międzyczasie porządkujemy finanse w taki sposób, żeby wskaźniki pozwoliły na ewentualne zaciągnięcie zobowiązań w przyszłości.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, wśród nich m.in. Mariusz Laskowski.


— Forma ratunku rolowania długu, rolowana w sensie odroczenia spłaty tego zadłużenia, które było przewidziane na rok 2014, pozwoliła uratować budżet — uważa Mariusz Laskowski. — Zachowania zarządu, które spowodowały maksymalne ograniczenie wydatków, jak również obniżenie o 2proc. kosztów, które planowane są na 2014r. we własnych służbach, powoduje, że postrzegam ten budżet jako starania zarządu powiatu o racjonalne wykorzystanie tych środków.


Przeciw uchwale budżetowej zagłosowało 5 radnych: Tomasz Bartnik, Andrzej Zdanowski, Zbigniew Obara, Anna Kossakowska i Danuta Kawecka.


— Tak drastyczne zmniejszenie wysokości środków na organizacje pozarządowe w roku 2014 jest bardzo krzywdzące — mówi Tomasz Bartnik. — W 2012r. było tych środków 430tys. zł, a w 2014r. jest tylko 128tys. zł. Zmniejszone też zostały środki na utrzymanie i remonty dróg. Droga w Rożyńsku od lat nie jest remontowana, a nawet poprawiana. W ubiegłym roku złożyłem do przewodniczącego Rady Powiatu wniosek mówiący o tym, że powinniśmy zacząć oszczędzać – od siebie. Do dziś nie został przygotowany projekt takiej uchwały. Druga rzecz, powinniśmy zacząć szukać oszczędności w administracji.


— W roku ubiegłym też głosowałem przeciw — mówi Andrzej Zdanowski. — Pod koniec tego roku zabrakło nam sporo pieniążków. Rolowanie długu polega na tym, że ten dług odkłada się po prostu w czasie. Podczas obrad toczył się spór, czy to kosztowało nas ok. 200, czy 300tys. zł. Nie ma znaczenia ile, jest to dodatkowy wydatek, który trzeba będzie ponieść. Zadłużamy się na przyszłość. Zmian sensownych nie ma. Tam gdzie można by było zrobić oszczędności w edukacji, gdzie spadła liczba uczniów o połowę w ciągu ostatnich 7 lat, wszystko pozostało po staremu. Co gorsza likwidacja "Odzieżówki" kosztuje nas kilkaset tysięcy złotych więcej, a nie mniej. Budżet jest o 7proc. mniejszy, w stosunku do obecnego roku. Tworzymy raz, że nierealny budżet, a dwa nie podejmujemy żadnych kroków, żeby te wydatki zmniejszyć. Niedługo zaczyna się nowy okres projektowania w UE. Samorząd powiatowy zgłosił kilka projektów. Nie wiem skąd my weźmiemy środki na wkład własny. Od lat zapisywana jest w budżecie budowa w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego warsztatów, tymczasem na początku sesji starosta stwierdził, że CKPiU zostanie połączone z ZS Mechaniczno-Elektrycznych. Ja tu logiki nie widzę. Poza tym nie ma zabezpieczenia finansowego na realizację tej inwestycji.


Od głosu wstrzymały się 2 radne: Iwona Gerus i Anna Iwaszko.
W 2014 roku dochody powiatu ełckiego wyniosą prawie 102 mln zł, zaś wydatki 98 mln 700 tys. zł, co da nadwyżkę w wysokości 3,3 mln zł. Zadłużenie powiatu pod koniec przyszłego roku wyniesie 49,72 mln zł. Wśród inwestycji, które będą realizowane warto wymienić m.in. przygotowanie dokumentacji na budowę drogi Sokoły Jeziorne – Marchewki, dalszą termomodernizację budynków straży pożarnej oraz budowę i wyposażenie bazy kształcenia zawodowego w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.
Pieniędzy na pewno nam nie zabraknie

Krzysztof Piłat, starosta ełcki

— Konstrukcja budżetu w trakcie uchwalania odnosi się do zaplanowanych wskaźników, które otrzymujemy z Ministerstwa Finansów, natomiast sztuka zarządzania polega na tym, aby wypełniać zadania powiatu w trakcie, kiedy okazuje się, że dochody są mniejsze, niż planowano. Specyfika samorządu powiatowego jest taka, że oczekiwania są ogromne, a możliwości są na takim poziomie, jaki podyktuje życie. Pieniędzy na pewno nam nie zabraknie, tylko po prostu zadania wykonamy na nieco niższym poziomie. Nie przewidujemy zaciągnięcia żadnych zobowiązań ponad te, które mamy, chyba że pojawią się środki zewnętrzne.
Czar

Elektroniczne wydanie Roizmaitości Ełckich: kliknij tutaj

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #1293334 | 109.243.*.* 12 sty 2014 15:24

  licytacja kto da więcej rozpoczęta.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do Maro #1290592 | 31.174.*.* 9 sty 2014 21:12

   o moje też się obiło.napiszcie o co biega, czy to nowy festiwal obietnic przedwyborczych pana starosty?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ivo #1289046 | 89.228.*.* 8 sty 2014 01:13

   Starosta Piłat to jest spec od dalekosiężnych planów sprzedaży budynków -szkolnych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Maro #1288878 | 89.228.*.* 7 sty 2014 20:52

    Obiło mi się o uszy, że starosta Piłat w jakiejś z gazet trąbi o pomyśle połączenia powiatu, miasta i gminy w jeden samorząd. Ciekawi mnie co na to nasz "kochany" wójt Polkowski :).ha ha ha. Swoja droga pomysł nie głupi. A ile by było oszczędności na wójtowej pensji. Może by RE zainteresowały się tematem?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

   2. Edek #1286608 | 89.228.*.* 4 sty 2014 18:11

    Ciekawe, czy w budżecie uwzględniono fundusze na budowę wielkiego centrum zawodowego, które ma powstać na bazie odzieżówki? Myślę, ze ten temat interesuje wiele osób!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5