Prawa człowieka są w Twoich rękach

2013-09-26 12:52:13(ost. akt: 2013-09-27 12:37:45)
Licealistki z I LO w Ełku wzięły udział w ogólnopolskim obozie organizowanym przez Amnesty International w Międzywodziu

Licealistki z I LO w Ełku wzięły udział w ogólnopolskim obozie organizowanym przez Amnesty International w Międzywodziu

Autor zdjęcia: I LO

Czym są prawa człowieka i kto o nie walczy, wiedzą uczennice trzecich klas I LO w Ełku. Od 9 do 13 września wraz z opiekunką, Iwoną Malinowską, uczestniczyły one w ogólnopolskim obozie organizowanym przez Amnesty International w Międzywodziu.
Szkolenie było efektem akcji „Prawa człowieka: Teraz! To jest w Twoich rękach”, mającej na celu zachęcenie młodzieży do działania i urealniania własnych pomysłów, a także do promocji wolontariatu i współpracy w społeczności szkolnej. Przez kilka miesięcy roku szkolnego 2012/2013 każda zgłoszona grupa wzięła udział w licznych warsztatach, by przygotować się do tworzenia własnego programu działań.

Warsztaty zaczęły się wczesną wiosną 2013 r. Uczestniczyli w nich: Ewelina Sawicka, Karolina Porębna, Marta Puchaczewska, Michał Merchelski, Anna Perzyk, Martyna Anikiej, Kasia Andruszkiewicz, Wiktoria Grzybowska, Izabela Sokołowska, Joanna Markowska, Anna Skręta i Urszula Lewoc.

— Odbyło się w sumie kilka spotkań, na których realizowaliśmy scenariusze przygotowane przez Amnesty — mówi Ewa Kosiorek, nauczyciel z I LO. — Zajęcia poświęcone były integracji grupy, zdiagnozowaniu problemów z przestrzeganiem praw człowieka w najbliższej okolicy, wyszukiwaniem miejsc, gdzie można szukać pomocy w razie łamania tychże praw. Zbadaliśmy również, jak prawa człowieka przestrzegane są w naszej szkole.Najważniejsze w naszych spotkaniach było nauczenie się, jak skonstruować dobry projekt, który grupa mogłaby zrealizować. Uczyliśmy się również, jak współpracować. Zajęcia prowadziłyśmy z panią Iwoną Malinowską, która zajmuje się w szkole wolontariatem.

Wynikiem spotkań było stworzenie projektu, który został przesłany do oceny.Spośród 36 projektów nadesłanych do organizatorów, wybrano 16 najciekawszych i najlepiej przygotowanych; wśród nich znalazł się także projekt uczniów „czerwonego”. Obóz przebiegł pod hasłem „Prawa uchodźców = Prawa człowieka”. Idea nawiązywała do aktualnych wydarzeń w Syrii.

Podczas interesujących zajęć pięć energicznych ełczanek pracowało nad napisanym w szkole projektem. Na spotkaniu z dziennikarzem dowiedziały się, jak promować działania w mediach — pisały notkę prasową, przećwiczyły symulację wywiadu radiowego i telewizyjnego. Zdobyły umiejętności dotyczące oprawy graficznej i estetycznej inicjatywy, a także poznały tajniki dobrej organizacji różnych form wydarzeń społecznych, tj. happeningu.

Kompetentni i sympatyczni szkoleniowcy pomogli dziewczynom w odkryciu form sprawnego zarządzania projektem i stopniowego dochodzenia do celu. W tym czasie Iwona Malinowska wraz z innymi opiekunami dowiadywała się, jak pomagać młodzieży, zachęcać ją do działania i współpracy. Piękne miejsce oraz praktyczne ćwiczenia nad morzem sprzyjały efektywnej pracy, ale także integracji z wolontariuszami z całego kraju.

Poza tym licealistki włączyły się w zajęcia dodatkowe — grę terenową, sprawdzająca wiedzę o prawach człowieka i tworzenie fotopetycji. Wspólnym akcentem i — niejako — zwieńczeniem szkolenia było opracowanie i przeprowadzenie w Międzyzdrojach akcji, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy obozu — a było ich ponad 100! Jej celem było zwrócenie uwagi na problem syryjskich uchodźców deportowanych z granicy turecko-greckiej lub umieszczanych w ośrodkach detencyjnych, będących de facto więzieniami. Trwający kilkanaście minut flash mob był pretekstem do informowania ludzi o problemach Syryjczyków, a także wstępem do zbierania podpisów pod petycją Amnesty International do greckiego rządu, którą można wypełnić również internetowo pod adresem www.amnesty.org.pl/soseuropo

Realizacją projektu Szkolna Grupa Amnesty International w I LO zajęła się zaraz po powrocie jej przedstawicielek — wzbogacona o nowe pomysły i dużą dawkę motywacji. Efekty swoich działań przedstawią 5 grudnia w Warszawie, na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Młode aktywistki są zgodne — choć w podróży spędziły ponad 30 godzin, nie uważają tego czasu za zmarnowany. Tydzień intensywnych zajęć, zdobyte umiejętności, a także zawarcie nowych znajomości, utwierdziły je w przekonaniu, że „lepiej zapalić świeczkę, niż narzekać na ciemność”.
I LO

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EUczanin #1208017 | 89.228.*.* 30 wrz 2013 19:50

    Jakie prawa i w czyich rękach??? Jestem tylko jeleniem (czyt.szarym obywatelem) na którego polują "myśliwi" w czapkach z orzełkami reprezentujący władzę i mającym za zadanie "upolować jelenia" i wręczyć mu mandat. Za co? Z tym nie mają problemu. Zastanowiłem się nad tą dupokracją i wolnością jadąc z miasta na grzyby. Na Kilińskiego przy rondzie stoją z suszarką policjanci,dalej Straż Miejska z fotoradarem,W Nowej Wsi znowu suszarka "suszy". Pod Drygałami żandarmi z policjantem trzymają. Dojeżdżając do lasu strażnik przyczajony zielono-jasnym terenowym autem czaił się na jelenia... I tak sobie myślę-kochana komuno wróć i oddaj nam wolność. Co najwyżej ormowca się pognało a milicjantowi dało się na piwo i sprawę się załatwiło.A dziś emerytury dadzą 1200 zł,a mandaty sypią po 500-1000 zł. Trzeba być jak lis.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5