To mogą być ślady pierwszych ełczan [GALERIA]

2013-09-25 14:00:54(ost. akt: 2014-07-02 09:59:50)
Dr Jerzy Łapo wykopał pozostałości po murze chaty i szczątki naczyń ceramicznych. Badania wykażą, czy eksponaty pochodzą z XV wieku

Dr Jerzy Łapo wykopał pozostałości po murze chaty i szczątki naczyń ceramicznych. Badania wykażą, czy eksponaty pochodzą z XV wieku

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Muzeum Historyczne w Ełku za swój główny cel obrało stworzenie stałej wystawy o mieście i jego okolicach. Dlatego podejmuje wiele działań w poszukiwaniu eksponatów. Instytucja w części statutowej działalności ma zapisane również badania archeologiczne. Pierwszy wykop już przyniósł nadzieje na wielką sensację archeologiczną w mieście. Archeolog, dr Jerzy Łapo, natrafił na pozostałości zabudowy i szczątki ceramiczne prawdopodobnie z XV wieku, czyli z początków Ełku.
Pozornie miejsce pracy archeologa, dr Jerzego Łapo, nie robi wrażenia. Wąski, podłużny prostokąt, głęboki na niecałe pół metra. Ale to właśnie w tym wykopie u zbiegu ulic Pułaskiego i Wojska Polskiego dyrektor ełckiego muzeum Kazimierz Bogusz i dr Jerzy Łapo pokładają wielkie nadzieje. Po dwóch dniach żmudnego wybierania i przesiewania kolejnych warstw ziemi archeolog natknął się na elementy muru, będącego pozostałością po zabudowie oraz szczątki ceramiczne. O przebiegu prac archeologicznych obaj panowie poinformowali w środę (25 września).

— Wykop jest niewielki, ponieważ to wstępne prace, mające potwierdzić nasze przypuszczenia na temat zabytków archeologicznych w tym miejscu — mówi dr Jerzy Łapo, archeolog, który współpracuje z MHE. — Po usunięciu wierzchnich warstw ziemi zauważyłem szczątki muru dawnej chaty, najprawdopodobniej z XV wieku. Chatka była bardzo mała jak na dzisiejsze warunku, bo miała jakieś 2x3m. Ale mogła służyć jako obudowane palenisko z przeznaczeniem do przyrządzania posiłków. Są też szczątki naczyń ceramicznych.

Wbrew pozorom prace archeologiczne są dla Ełku bardzo ważne.
— Z pewnością wielu ełczanom nasunie się jedno pytanie: po co kopiemy w ziemi? — mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. — Badania archeologiczne są potrzebne dla zebrania eksponatów, a bez nich nie powstanie stała wystawa, która jest naszym celem. Jeśli badania potwierdzą, że odkryte fragmenty rzeczywiście kiedyś były częścią chaty z XV wieku, a łupiny ceramiczne to pozostałości po naczyniach pierwszych osadników Ełku, to dzięki tym badaniom dowiemy się więcej o pierwszych ełczanach. Prace prowadzi dr. Jerzy Łapo, archeolog z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, z którym nawiązaliśmy współpracę. Niestety MHE ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na zatrudnienie własnego archeologa. Badania archeologiczne muzeum ma zapisane w swoim statucie i są na nie środki.

Jeśli laboratoryjne badania potwierdzą, że to, co udało się odkryć, rzeczywiście pochodzi z XV wieku, to Ełk będzie jednym z nielicznych miejsc w województwie, które może pochwalić się eksponatami, mającymi tyle samo lat, co samo miasto.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. reszta prawdy #1205059 | 81.190.*.* 26 wrz 2013 07:41

  Na jej ślady natrafiono już w 2002 roku podczas nadzoru archeologicznego nad kładzeniem kabla elektrycznego.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. wrys #1205003 | 89.228.*.* 25 wrz 2013 23:11

  Tam znajdowała się ciasna zabudowa wzdłuż całej teraźniejszej ulicy Wojska Polskiego. Ciągnęła się do samego jeziora. Teren ten był wielokrotnie kształtowany. Artefakty na pewno zostały przemieszczone

  odpowiedz na ten komentarz

 3. tor #1204932 | 81.190.*.* 25 wrz 2013 21:24

  ile razy mozna o tym samym mowic???

  odpowiedz na ten komentarz

 4. sąsiad #1204685 | 178.36.*.* 25 wrz 2013 15:21

  Kiedyś mój sąsiad zza miedzy, z którym jeździło się własnoręcznie zrobionym bolidem w hełmie niemieckiego żołnierza, a teraz pan doktor Jerzy Łapo. Gratuluję znaleziska i przesyłam pozdrowienia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. x-men #1204657 | 89.228.*.* 25 wrz 2013 14:27

  przecież tam niedawno stała kamienica, pewnie szczątki pozostałe po mieszkańcach ;)

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5