Zaśpiewają na chwałę Świętolipskiej Pani

2013-08-28 14:25:42(ost. akt: 2013-08-28 15:56:46)

Autor zdjęcia: Archiwum

Na pograniczu Warmii i Mazur, wśród lasów, nad jeziorem leży mała miejscowość, na trwałe wpisana w dzieje Kościoła Katolickiego. Znajduje się tam sławne sanktuarium, miejsce czci Matki Bożej. Święta Lipka.
Nazwę miejscowość wzięła od drzewa lipowego, w koronie którego ustawiono przed wiekami drewnianą figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Wkrótce figurka zaczęła słynąć cudami. Najprawdopodobniej w I połowie XV w. przy tej lipie zbudowano pierwszą kaplicę. Dziś kościół i otaczające go krużganki są skarbem barokowej architektury i sztuki sakralnej.

Co roku, w każdy piątek lipca i sierpnia odbywają się tu koncerty Świętolipskich Wieczorów Muzycznych, w których biorą udział artyści z całej Polski. Tegoroczny, XXV sezon wieczorów ofiarowany jest "Na chwałę Świętolipskiej Pani". 30 sierpnia w finałowym koncercie wystąpi tam ełcki chór Kontrapunkt, wspólnie z chórem świętolipskim. Bogaty repertuar chóru to specjalnie dobrane, tradycyjne i współczesne pieśni Maryjne, przeplatane utworami organowymi.

Koncert rozpocznie hymn polskiego rycerstwa – "Bogurodzica", następnie chór zaśpiewa polskie i zagraniczne pieśni – modlitwy do Matki Bożej. Prawdziwą perełką jest "Zdrowaś Królewno Wyborna", utwór opracowany przez Andrzeja Koszewskiego. Datowana na XV w. pieśń pochodzi z zaginionego zbioru "Pieśni Łysogórskich", spisanego po roku 1470 przez Andrzeja ze Słupi w benedyktyńskim klasztorze Św. Krzyża na Łysej Górze, a znana dziś dzięki odpisom z XIX w.

Święta Lipka to leżące najbliżej Ełku Sanktuarium Maryjne. Warto więc wybrać się tam na krótką pielgrzymkę modlitewną i muzyczną. Koncert rozpocznie się o godz. 20. Przez ponad godzinę publiczność będzie mogła podziwiać piękno odrestaurowanej Bazyliki, słuchając chóru oraz mistrzowskich interpretacji utworów organowych, granych przez Rafała Sulimę – dyrygenta chóru Kontrapunkt i jednocześnie organmistrza Bazyliki Świętolipskiej.
Koncert jest dofinansowany przez Urząd Miasta w Ełku.

Urszula Kowalczyk

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5