Balon z Białegostoku najlepszy [GALERIA]

2013-07-28 08:46:40 (ost. akt: 2013-07-28 10:51:09)
Ostatnią konkurencją był "nalot" balonów nad Jezioro Ełckie

Ostatnią konkurencją był "nalot" balonów nad Jezioro Ełckie

Autor zdjęcia: Karol

Ostatniego dnia VI Mazurskich Lotów Balonowych o Puchar Prezydenta Ełku przeprowadzono ciekawą konkurencję – nalot balonów nad Jezioro Ełckie. W całych zawodach wzięło udział 29 załóg balonowych i jeden sterowiec.
Podczas każdego lotu balonom w powietrzu towarzyszyło kilku paralotniarzy. Zawody balonowe wygrał Wojciech Kaczmarek z Białegostoku.
Ełczanie obserwowali loty każdego dnia. W czwartek (25 lipca) wieczorem po raz pierwszy w tym roku wielkie kolorowe balony wzbiły się w powietrze. Starty rozpoczęły się ok. godz. 19. Wiatr skierował zawodników w kierunku południowo-wschodnim.

Podobnie było drugiego dnia, w piątek (26 lipca). Poranne zawody odwołano ze względu na duże zachmurzenie i niespokojną pogodę. Część wieczorną przeprowadzono bez problemów. O godz. 18.30 była odprawa baloniarzy. Zaraz po niej zawodnicy otrzymali wszelkie informacje dotyczące prędkości, siły i kierunku wiatru, a także konkurencji, składających się na lot. Do godz. 19.30 wszystkie jednostki wzbiły się w powietrze, co było w tym dniu najczęściej fotografowanym widokiem w Ełku. Wieczorem o godz. 22 zebrani na Placu Jana Pawła II podziwiali nocny pokaz. Oczywiście balony po zmroku nie latały, ale ich właściciele postawili je do pionu. Podświetlone robiły duże wrażenie.

Impreza zakończyła się w sobotę (27 lipca) "nalotem" nad Jezioro Ełckie. To bardzo widowiskowa konkurencja, która pierwszy raz pojawiła się w programie ełckiej imprezy balonowej. Widzowie zgromadzili się na promenadzie i z brzegu jeziora obserwowali jak kolejno balony zniżali lot, by zrzucić markery do wyznaczonych łodzi dryfujących na tafli wody. Nieprzewidywalny wiatr uczynił tę konkurencję bardzo trudną, bowiem żadnej z załóg nie udało się zrzucić markera do łodzi.
- Jesteśmy już trzeci raz na tej imprezie – mówią Marta i Karol Słowikowscy, turyści z Giżycka. – Nie każde miasto ma imprezę balonową. Tym Ełk z pewnością się wyróżnia. Loty balonów nad jeziorem to ciekawy pomysł. Połączenie latania z wodą jeszcze bardziej uatrakcyjnia zawody. Planujemy odwiedzić Ełk podczas zawodów w przyszłym roku.

VI Mazurskie Loty Balonowe o Puchar Prezydenta Ełku trwały od 25 do 27 lipca. Najlepszy w lotach nad Ełkiem okazał się Wojciech Kaczmarek z Białegostoku.
- Zwycięstwo w ełckich zawodach jest moim wielkim sukcesem – mówi Wojciech Kaczmarek, białostocki baloniarz, który zdobył Puchar Prezydenta Ełku. – Biorąc pod uwagę to, że licencję pilota mam od trzech lat, to duży sukces. Balonami latam od 1996 roku. W Ełku jestem trzeci raz, mam zamiar wystartować w przyszłym roku, ponieważ to miasto jest niezwykle gościnne, frekwencja na zawodach jest bardzo duża, a rywalizacja stoi na wysokim poziomie. Żałuję, że Białystok nie wpadł na pomysł organizacji takiej imprezy. Ełk z lotu ptaka wygląda rewelacyjnie.

W zawodach wzięło udział 29 załóg, po niebie latał jeszcze jeden sterowiec i kilku paralotniarzy. Zawodnicy ci to śmietanka baloniarzy z Polski, Litwy i Łotwy. Za półtora tygodnia załogi z ełckich lotów wezmą udział w mistrzostwach swoich krajów, więc VI Mazurskie Loty Balonowe były próbą generalną.

To wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz ełckich, a nawet mazurskich imprez. Choć załóg lotniczych jest mniej niż podczas pierwszej edycji imprezy, to każde zawody są pięknym podniebnym spektaklem na tle mazurskich krajobrazów. W programie jest pięć lotów konkursowych, parada baloniarzy ulicami Ełku i nocny pokaz balonów.

Wakacyjnej tradycji stało się zadość. Zawody balonowe były, podobnie jak w poprzednich latach, jedną z imprezowych wizytówek Ełku. To jedna z propozycji samorządowców na spędzenie czasu w mieście i przyciągnięcie turystów. Honorowy patronat nad zawodami sprawował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Impreza jest współfinansowana z budżetu miasta.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na elk.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. max #1155938 | 89.228.*.* 29 lip 2013 17:13

  A kto to robił te zdjęcia jakość tych fotek jest fatalna !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. tego jeszcze nie było #1154715 | 89.229.*.* 28 lip 2013 11:24

  Proponuje w przyszłym roku zrobić Mazurski zlot rowerków wodnych, bo jako stolica turystyczna Mazur brak u nas imprezy związanej typowo z jeziorami.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. on #1154711 | 81.190.*.* 28 lip 2013 11:20

  i w balona ludzi śię robi

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5