Tajemnice Czarciego Ostrowa

2013-07-05 11:55:32(ost. akt: 2014-07-02 10:04:36)
Dr Grzegorz Podruczny opowiadał o fortyfikacjach w Prusach Wschodnich w XVIII w.

Dr Grzegorz Podruczny opowiadał o fortyfikacjach w Prusach Wschodnich w XVIII w.

Autor zdjęcia: Karol Wasilewski

Fryderyk Wielki słynął za swojej apodyktyczności i okrucieństwa. Potrafił zabić każdego, kto orzekł, że jest złym wodzem. To jemu Mazury zawdzięczają jedną z ciekawszych militarnych historii XVIII w. na tych ziemiach.
W czwartek (4 lipca) o godz. 18 w Muzeum Historycznym w Ełku dr Grzegorz Podruczny, historyk sztuki, specjalizujący się w architekturze obronnej XVIII-wiecznej wygłosił wykład "Fort Lyck i fortyfikacje Prus Wschodnich w XVIII wieku".
— W Prusach Wschodnich nie było zbyt wielu warowni ani fortec — mówi dr Grzegorz Podruczny. — W XVIII w. Prusy awansowały do grona mocarstw europejskich. Spuściznę po wieku XVII stanowiły trzy główne warownie Prus: Piława, Kłajpeda i Królewiec. Panujący w drugiej połowie XVIII w. Fryderyk Wielki niewiele zmienił w obronnym krajobrazie Prus. Jedynie twierdza Kwidzyn i Fort Lyck były miejscami, gdzie coś się działo.

Ełczanie wysłuchali historię fortu na Kępie Grabowskiej pod Kwidzynem. Był to jedyny fort, którego rozbudowę podjęto za panowania Fryderyka Wielkiego, co było podyktowane I rozbiorem Polskim, na mocy którego Prusy otrzymały duże terytorium.

Rzadkim typem fortyfikacji był Fort Lyck.
— Był to niewielki pojedynczy obiekt, nie powiązany z żadną autonomiczną twierdzą — mówi dr Grzegorz Podruczny. — Już w 1774 roku pojawił się pomysł jego budowy, ale Fryderyk Wielki nie chciał drażnić Rosjan. Jednak decyzja zapadła w 1783 roku i na znajdującej się na Jeziorze Śniardwy wyspie Czarci Ostrów, będącej miejscem kultu dawniej zamieszkujących tu plemion, wybudowano fort na 12 armat. Miał baterie, szańce, magazyn na proch, magazyn na mąkę, koszary, piekarnię, pralnię, latrynę i laboratorium, w którym mieszano proch.

Fort Lyck był obwarowanym magazynem, pełnił funkcję placówki doświadczalnej dla artylerii. Poza zimą nikt nie był w stanie mu zagrozić, bo leżał wystarczająco daleko od brzegu. Kiedy w 1843 roku zapadła decyzja o budowie twierdzy Boyen w Lötzen (Giżycko) Fort Lyck poszedł w zapomnienie. Magazyny rozebrano i przeniesiono na teren nowo powstającej twierdzy.
— Wiem, że obecnie na wyspie zachowały się ślady Fortu Lyck — mówi Andrzej Kawałko, który przyszedł na wykład do muzeum. — Na własne oczy można zobaczyć szańce pod armaty i zarysy usypanych wałów. Niestety wyspa jest dziś jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na szlaku wielkich jezior. Służy żeglarzom za toaletę i wysypisko śmieci, a szkoda, bo to magiczne miejsce i skrywa ciekawą historię.

Dr Grzegorz Podruczny poruszył też temat Ełku. Jednak tu powstała tylko strażnica wojskowa w 1740 roku przy kościele w centrum miasta. Poza tym Ełk był wokół palisadowany, ogrodzono całe miasto parkanem. W planach niemieckich inżynierów była również budowa fortu w Nowogrodzie, rozbudowa grodu w Piławie (dziś Obwód Kaliningradzki) i budowa centralnej twierdzy w Szczytnie, mającej pełnić funkcję głównego punktu obronnego przed Austriakami, którzy po III rozbiorze Polski stali się sąsiadami Niemców z Prus Wschodnich. Planów nie zrealizowano, m.in. z powodu wojen i oszczędności.
kw

Uwaga! Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed opublikowaniem komentarza. Regulamin

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wojtek #1135467 | 89.228.*.* 6 lip 2013 15:17

  Mam pytanie- czy ktoś wie- ile 1 ełczanin rocznie dopłaca z budżetu miasta, czyli naszych podatków do funkcjonowania muzeum historycznego? Stać nas na to?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. UWAGA_TEMAT ZASTEPCZY. #1135049 | 31.61.*.* 5 lip 2013 22:20

   Brak Pomocy Biednym, z jednej strony, a z drugiej mamy co mamy. Ze nie jest dobrze to widac po zakupach ludzi w supermwrketach. Zle decyzje powinny byc odrzucane przez radnych, a tak *****RADNI ZOSTANA ODRZUCENI*****, zapewne po elblagu poplyna . na dragu.amen.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Wyborco #1134816 | 89.228.*.* 5 lip 2013 18:39

   Zawsze narzekasz na brak tworzenia miejsc pracy. Tak właśnie powstają miejsca pracy w samorządzie. Tylko przedsiębiorca nie tworzy fikcji, ale wtedy to jest krwiopijstwo, bo robić trzeba nie na żarty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. WYBORCA #1134549 | 31.61.*.* 5 lip 2013 13:58

    Zadziwia owczy pęd profesorów do Ełku.Jeden historyk drugi polityk Iwiński.Ciekaw jestem co takiego się stało że lgną jak muchy do g...a.Brak informacij o wysokości honorarium dr Podrucznego.Sala jakoś nie pękała w szwach,a i przed budynkiem nie było nikogo.Jak kogoś zapraszacie przy okazij zafundujcie konkurs z nagrodami,400 kg makaronu,kiełbaski.Gawiedz tlumnie przyjdzie nawet na wyklad w rodzaju WPŁYW KSIĘŻYCA NA PŁODNOŚĆ KRÓW prowadzony przez niepiśmiennego chłopa z Wichury Dolnej.Wykazywanie zaangażowania w pracy muzeum Ełckiego jest zbędne,tak jak muzeum.Ilość słuchaczy najlepszym powodem do zlikwidowania placówki opłacanej z moich podatków.Nieporozumieniem jest zatrudnienie tylu osób i rady nad tym tworem.Miasto wywala setki tys na ten cyrk.nikt nie jest ciemny i glupi,czuje się tylko bezsilnośc i niemoc odsunięcia od koryta bandy knurów budżetowych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5