"Ełk będzie czytane, będzie grane". Piątek

2024-07-23 16:57:08(ost. akt: 2024-07-23 17:08:15)

Autor zdjęcia: ECK

VII Ełcki Festiwal Literatury i Muzyki to wyjątkowa okazja do spotkań ze znakomitymi polskimi pisarzami, uczestnictwa w koncertach znanych artystów i zaangażowania w warsztatach i animacjach. Na wydarzenia zapraszają Ełckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Historyczne w Ełku.

26 lipca 2024r. (piątek)

11:00 Spotkanie z Danielem de Latour (MBP) – wydarzenie dla dzieci

13:00 "Basia. Jestem w sam raz" seans filmowy dla dzieci – po seansie wspólne kolorowanie (Kino ECK)

Basia ma charakterek i mówi, co myśli. I co czuje. Misiek Zdzisiek też – bo lubi robić to, co Basia. Rezolutna pięciolatka i przyjaciele powracają w nowej odsłonie adaptacji uwielbianych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak!
Bystra Basia jest pełna uroku, energii i pasiastego humoru, dzięki czemu jej życie nigdy nie jest nudne! Uwielbia żelki i zwierzęta. Bardzo chciałaby mieć psa. Kocha swoich przyjaciół, braci oraz pluszowego Miśka Zdziśka, z którym nie rozstaje się ani na krok. Każdy dzień jest dla niej przygodą, podczas której uczy się czegoś nowego. Zakupy w centrum handlowym, dzień na placu zabaw i urodziny w muzeum? Będzie su-pe-ro-wo!
Serial „Basia” to różnorodne emocje i dużo humoru! Przygody ukochanej pięciolatki pomagają najmłodszym zrozumieć świat, zachęcają do odwagi w byciu sobą i pokazują, że wszyscy jesteśmy w sam raz.

13:00 Maraton czytania (Park Solidarności)

15:00 Wim Wenders Przegląd – seans filmu "Perfect Days" (Kino ECK) – wstęp wolny

Nowy film twórcy „Lisbon Story” i „Nieba nad Berlinem” to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days” Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.
Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

17:00 Spotkanie z Anną Rybakiewicz (MBP)

17:00 – 19:00 Pokazy VR (Galeria Ślad ECK)

18:00 "Słodkie Sulejki" – czytanie opowiadań Siegfrieda Lenza o mazurskiej wsi (Skwer za Amfiteatrem ECK)

18:00 "Chłopi" seans filmu – Polska literatura na ekranie (Kino ECK)

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny.
Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

19:00 Spotkanie z Marzanną Bogumiłą Kielar (Kamienica przy ul. Wojska Polskiego 38)

20:00 Koncert Baranovski | Sorry Boys – (Amfiteatr ECK ) WSTĘP PŁATNY


Od debiutu BARANOVSKIEGO minęło 6 lat. W tym czasie wokalista, muzyk, songwriter i producent wydał trzy albumy. Pierwszy zatytułowany “Zbiór” ukazał się w 2019 roku i uzyskał status Złotej Płyty. To na nim znalazły się przebojowe single “Dym”, “Luźno”, “Zbiór” i “Czułe miejsce”.
Dwa lata później swoją premierę miał uhonorowany Platyną drugi album BARANOVSKIEGO zatytułowany “BARANOVSKI 2”. Z niego pochodzą kolejne hitowe piosenki: “Momenty”, “Wolność”, “Nie mamy nic” i przede wszystkim “Lubię być z nią”. Ten ostatni singiel był jednym z największych przebojów 2020 roku – dotarł do pierwszego miejsca listy najczęściej granych piosenek w radiu w Polsce, klipy do piosenki w wersjach albumowej i akustycznej zaliczyły do tej pory blisko 70 milionów wyświetleń na YouTube.
W międzyczasie BARANOVSKI był kilkukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, wystąpił w hitowym filmie “Teściowie”, a ze swoim zespołem zaliczył występy na najważniejszych koncertowych scenach na kraju.
16 lutego tego roku ukazała się najnowsza, trzecia płyta BARANOVSKIEGO – “Ucieczki i powroty”. Artysta potwierdza na niej swój talent do pisania przebojowych piosenek, jednocześnie prezentując bardziej rockowe, gitarowe oblicze.

Sorry Boys to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin Festival oraz na Męskim Graniu.
W ciągu mijających 12 miesięcy Sorry Boys zaprezentowali dwa albumy – jesienią 2022 r. ukazał się „Renesans”, nominowany do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii ‘Album Roku Indie Pop’, z którego pochodzą przebojowe single: „Mapy gwiazd”, „Na spalonym moście” i „Fudżi”, a 21 lipca miała swoją premierę płyta „Moje serce w Warszawie”, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Krążek promuje utwór tytułowy oraz najnowszy singiel „Dzień dobry” z gościnnym udziałem Roberta Gawlińskiego.
Program najbliższych koncertów będzie oparty na utworach z dwóch ostatnich albumów: „Renesans” i „Moje serce w Warszawie”, ale „Absolutnie, absolutnie” nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys!

25 – 28 lipca

„Siegfried Lenz. Spojrzenia” – wystawa (Park Solidarności)

Wystawa „Siegfried Lenz. Spojrzenia” to prawdopodobnie pierwsze w Polsce spojrzenie muzealników w kierunku pisarza, będącego – obok Güntera Grassa i Heinricha Bölla – czołowym twórcą niemieckiej literatury w XX w. Po drugie, szczególna jest struktura wystawy, będąca wielogłosem historyków, kulturoznawców, literaturoznawców, pisarzy i publicystów. Dziewięć autorskich esejów tworzy wielowątkowy kolaż różnych wymiarów życia i twórczości Siegfrieda Lenza. Autorzy pisali swoje eksperckie spojrzenia niezależnie od siebie, przez co pewne wątki biografii pisarza powtarzają się w różnych kontekstach. Tak skonstruowana narracja daje Czytelnikowi możliwość odczytywania poszczególnych spojrzeń jako niezależnych od siebie historii i prezentuje Siegfrieda Lenza jako człowieka, pisarza, obywatela w kontekście czasów, w których przyszło mu żyć.

*ECK – Ełckie Centrum Kultury

*MBP – Miejska Biblioteka Publiczna

*MHE – Muzeum Historyczne w Ełku

ECK, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5