Czy bolący ełcki problem zostanie wreszcie wyrwany?

2024-02-05 14:02:11(ost. akt: 2024-02-14 12:07:39)
Mieszkańcy Ełku i okolic już kilka długich lat są pozbawieni nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej

Mieszkańcy Ełku i okolic już kilka długich lat są pozbawieni nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej

Autor zdjęcia: Freepik

Ełk boryka się z istotnym problemem zdrowotnym – od lat brak tu nocnej i świątecznej opieki dentystycznej. Cierpi na tym nie tylko miasto, ale cały region – 300 tys. mieszkańców. Czy wraz ze zmianą rządu jest szansa, aby zmienić ten przykry stan rzeczy?
Pomimo obecności dwóch szpitali – wojskowego i miejskiego Pro-Medica, mieszkańcy geograficznej stolicy Mazur od lat nie mogą doczekać się ambulatoryjnej, nocnej i świątecznej opieki dentystycznej. To nie tylko problem lokalny 60-tysięcznego miasta, bo de facto dotyczy 300 tysięcy mieszkańców sąsiednich samorządów. Ostatnio temat wrócił do debaty publicznej w wyniku oświadczenia Szpitala Miejskiego Pro-Medica, który pismem z dn. 23 I przypomniał, że nie oferuje pogotowia stomatologicznego. Najbliższe takie znajduje się w Białymstoku i Olsztynie.

stomatolog w akcji

Dlaczego?


Bodajże najważniejszą przeszkodą jest NFZ-owskie wynagrodzenie dla nocnego i świątecznego dentysty. Jak zwracają uwagę mieszkańcy, prywatnym stomatologom po prostu nie opłaca się poświęcać weekendu i nocy na nikłe – w porównaniu do ich przecież przyzwoitych zarobków – pieniądze. Co prawda dzięki interwencji radnego Górskiego i posłanki Falej warmińsko-mazurski NFZ wygospodarował 50 proc. większą kwotę świadczenia przy organizowaniu konkursu do Ełku, ale nikt nie skorzystał.

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ corocznie zabezpiecza w planie finansowym środki na świadczenia nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej oraz regularnie ogłasza uzupełniające postępowania konkursowe w celu zapewnienia lepszego dostępu do tych świadczeń na pozostałym obszarze województwa. Niestety od lat, pomimo podnoszenia ceny ryczałtu, brak jest podmiotów zainteresowanych podjęciem współpracy. Cena ryczałtu za 12-godzinny dyżur w zakresie świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej - wynosi od 01.01.2024 roku 2 500,00 zł — tłumaczy Agnieszka Budziszewska z olsztyńskiego NFZ-u.

Na przestrzeni lat różne siły polityczne składały obietnice pomocy i/lub podejmowały próby interwencji. O awaryjnego dentystę w Ełku starał się m.in. radny Hubert Górski i posłanka Monika Falej, poseł Kossakowski, senator Kopiczko, a ostatnio – przed Świętami Bożego Narodzenia – ełckie struktury Konfederacji*. Wszyscy bez skutku.

* Kamil Michał Wysocki z Konfederacji poinformował naszą redakcję, że 29 stycznia skierował interpelację do posła Mulawy. Dokument jest obecnie procedowany w kancelarii sejmu i czeka na odpowiedź (gdy taka nadejdzie poinformujemy Państwa)

dentysta

Znaczny deficyt w dostępie do świadczeń stomatologicznych w sytuacjach nagłych dla 300 tys. mieszkańców województwa zdecydowanie wymaga rozwiązania. Czy nowy rząd oraz jego przedstawiciele z regionu Mazur zainteresują się tym palącym problemem?

Ten problem jest nierozwiązany od lat. Ciężko sobie wyobrazić, że kogoś w nocy może rozboleć ząb i będzie się zastanawiał, kto mu pomoże – czy prywatny dentysta, który przecież musi wstać i pojechać do gabinetu itd. – czy dentysta w Białymstoku lub Olsztynie — mówi posłanka Anna Wojciechowska. Ełczanka w jesiennych wyborach uzyskała reelekcję i zapowiada, że postara się pomóc.

Zrobię wszystko i mam pewne pomysły na rozwiązanie tego problemu, ale dopóki nie nabierze kształtów, nie chciałabym zapeszać. Wydaje mi się, że ta kwestia wymaga rozwiązania systemowego, być może ustawowego. Problem istnieje nie z winy samorządu, a z powodu problemów z zapewnieniem kadry i jej opłaceniem. Należałoby dać samorządom jakieś narzędzia, które pozwalałyby im niejako wymóc funkcjonowanie takiego punktu stomatologicznego — tłumaczy Anna Wojciechowska.

Brak dostępu do niezbędnej opieki dentystycznej w godzinach wieczornych i w dni świąteczne staje się kwestią nie tylko zdrowotną, lecz także społeczną. Mieszkańcy Ełku i okolicznych miejscowości z pewnością przyjmą każdą pomoc i niezależnie od jej politycznych barw oczekują konkretów oraz działań, które poprawią sytuację i zagwarantują dostęp do kompleksowej opieki stomatologicznej.

Maciej Chrościelewski2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5