Dźwierzuty: warto zobaczyć

2011-02-03 08:40:03(ost. akt: 2011-04-12 15:21:42)

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wędkarz i grzybiarz, amator kąpieli i miłośnik przyrody, każdy znajdzie coś dla siebie w położonej wśród jezior i lasów gminie Dźwierzuty.
Zachęcam jednak wszystkich, aby "wysupłali" nieco czasu i odwiedzili znajdujące się tu inne ciekawe miejsca. W samych Dźwierzutach, w miejscowym gimnazjum znajduje się izba pamięci Krzysztofa Klenczona - muzyka i kompozytora wiecznie żywych utworów Czerwonych Gitar i Trzech Koron, a od roku również patrona tej szkoły. W izbie znajdują się m.in. jego świadectwa szkolne, gitara i stroje sceniczne.

Wieże kościelne wskazują kolejne etapy naszej wędrówki. Neogotycki kościół katolicki z 1884 r., ze strzelistą wieżą, półkolistym prezbiterium z witrażami i stylowym wyposażeniem. Na przeciwległym wzgórzu, barokowy kościół ewangelicki z XIV-wieczną gotycką wieżą, pamiętającą czasy założenia Dźwierzut. W jego wnętrzu uwagę przykuwa odrestaurowany ołtarz z 1599 r. i ambona z 1725 r. Na odnowienie czekają jeszcze organy z 1750 r.

Można również odbyć dłuższą wycieczkę np. rowerową. Jadąc na zachód od Dźwierzut przejeżdżamy przez Łupowo - wieś założoną na planie okolnicy. Dalej są Rumy - najdłuższa, bo licząca 2,5 km długości wieś w powiecie. I wreszcie Sąpłaty, gdzie w dawnej szkole znajduje się muzeum regionalne gromadzące przedmioty domowego użytku dawnych mieszkańców. Jego kustosz Zofia Kubicka w sposób niezwykle interesujący opowie historię tych ziem. Nie muszę dodawać, że same Sąpłaty położone są nad jeziorem, wśród pól i lasów.Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Barczewo
Biskupiec
Pasym
Piecki
Purda
Sorkwity
Szczytno
Świętajno k. Szczytna2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5