Aby Święta i Nowy Rok były bezpieczne

2019-12-21 15:01:58(ost. akt: 2019-12-21 15:06:33)
Ilustracja do tekstu

Ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: http://swiat-obrazkow.pl/

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Ciesząc się świąteczną atmosferą często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa stając się ofiarami przestępców.
W tej wielkiej świątecznej gorączce zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich, pamiętajmy, że lepszym od życzeń sposobem na bezpieczeństwo jest rozsądek i rozwaga. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze
Grudzień to miesiąc szczególny. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się machinalne, rutynowe. Zapewne ta świąteczna bieganina nie umknie uwadze przestępców, którzy nie zawahają się by wykorzystać nasze roztargnienie i będą próbowali nas oszukać, okraść czy włamać się do naszego mieszkania, bądź samochodu. Dlatego szczególnie w tym świątecznym czasie pamiętajmy o tym by:

Wybierając się po świąteczne zakupy
• zwracać baczną uwagę na otoczenie, ponieważ przestępcą może być nawet dziecko - kieszonkowcy chętnie wykorzystują do drobnych kradzieży niewinnie wyglądających nieletnich,
• nie chować większej ilości gotówki w jednym miejscu - na zakupy brać tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujemy,
• nie trzymać w tylnych kieszeniach ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów,
• być wyczulonym na „sztuczny tłok” w sklepie i w środkach komunikacji,
• poinformować Policję o podejrzanie zachowujących się osobach.

W podróży pociągiem
• zwracać szczególną uwagę na nasze pieniądze i dokumenty oraz na bagaż,
• starać się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych osób,
• opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiać bagażu bez opieki,
• nie opowiadać przygodnym znajomym jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli wybieramy się na wypoczynek swoim samochodem
• unikać odludnych parkingów i poboczy dróg, korzystać z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich,
• jeśli zdecydowaliśmy się zabrać autostopowicza, przyglądajmy mu się bacznie - w przypadku podejrzanego zachowania takiej osoby nie zatrzymujmy się na terenie odludnym, podjedźmy do najbliższej jednostki Policji lub na stację benzynową i poinformujmy funkcjonariuszy o dziwnym zachowaniu pasażera,
• opuszczając samochód nawet na chwilę pamiętać, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy stale przy sobie, pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.

Opuszczając mieszkanie na kilka dni
• przed wyjazdem dokładnie pozamykać okna i drzwi,
• poprośmy sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali spod drzwi reklamy,
• cenne przedmioty pozostawmy u bliskich, a większe kwoty gotówki zdeponujmy w banku.

Koniecznie poinformujmy naszego dzielnicowego, gdy
• w naszym bloku lub w otoczeniu domu zauważymy obce osoby,
• nasze mieszkanie stało się nagle obiektem zainteresowania różnego rodzaju akwizytorów (kupców staroci, rzemieślników oferujących różne usługi),
• pod naszą nieobecność ktoś próbował otworzyć drzwi,
• zauważymy, że zamek w drzwiach jest zepsuty i nie możemy go zamknąć,
• odbieramy przez dłuższy czas głuche telefony,
• sąsiedzi informują nas, że ktoś dopytywał się, kiedy najłatwiej nas zastać w domu.

Wszyscy musimy się kierować zasadą ograniczonego zaufania do osób, których nie znamy.

Okres przedświąteczny to również czas zakupu materiałów pirotechnicznych, petard. Pamiętajmy, że nierozważne i niewłaściwe eksperymentowanie nimi może zakończyć się tragicznie.
Fajerwerki to jeden z elementów wspaniałej zabawy sylwestrowej. Jednak nieumiejętne i nieodpowiedzialne używanie tego typu wyrobów przez osoby dorosłe, a w szczególności osoby, będące pod wpływem alkoholu może nieść za sobą również niebezpieczeństwo spowodowania nieszczęśliwego wypadku.

Dlatego powinniśmy pamiętać, aby materiałami pirotechnicznymi nie bawiły się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu. Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze powinniśmy przestrzegać instrukcji ich użycia. Dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję znajdującą się na wyrobach jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Instrukcja taka powinna być w języku polskim. Nigdy nie powinniśmy używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub doprowadzić do pożaru. Niedopuszczalne jest używanie wyrobów pirotechnicznych uszkodzonych, rozerwanych lub już raz odpalonych. Powinniśmy również pamiętać o zwierzętach, dla których odpalone materiały pirotechniczne są olbrzymim hukiem mogącym narazić je na cierpienie.

PAMIĘTAJMY!

WYROBY PIROTECHNICZNE WYŁĄCZONE SPOD KONCESJONOWANIA MOGĄ BYĆ SPRZEDAWANE TYLKO OSOBOM DOROSŁYM. SPRZEDAŻ TAKICH WYROBÓW OSOBOM NIEPEŁNOLETNIM STANOWI PRZESTĘPSTWO.

Aby wszyscy świętujący noc sylwestrową mogli bawić się bezpiecznie, należy stosować się do poleceń służb porządkowych i Policji. Pamiętajmy, że przed odpaleniem petardy należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie z nią. Kupując jakiekolwiek materiały pirotechniczne należy zwrócić uwagę czy są one dopuszczone do obrotu w naszym kraju - czy zostały przetestowane i czy są bezpieczne dla użytkownika. Fajerwerków nie należy używać w grupie osób oraz w miejscach, gdzie mogą spowodować zagrożenie np. pożarem. Nie powinny ich odpalać osoby znajdujące się pod działaniem alkoholu ani też dzieci, które mają ograniczoną zdolność do realnej oceny sytuacji. Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów.

Odpalanie fajerwerków i hałas z tym związany to także problem posiadaczy zwierząt, w tym w szczególności zwierząt domowych. Chcąc odnieść się do kwestii narażenia zwierząt na krzywdę związaną z używaniem wyrobów pirotechnicznych, należy wskazać na treść z art. l ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, który stanowi, że zwierzę nie może być traktowane jak rzecz i należy się mu poszanowanie, jak też ochrona i opieka. Zachowania rażące w dobro, jakim jest życie, zdrowie albo bezpieczeństwo zwierzęcia, w zależności od naruszonego dobra, wyczerpują znamiona wykroczeń lub przestępstw, a ich ściganie następuje z urzędu.

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.
Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych.
Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.
Zadbajmy o bezpieczną podróż i przestrzegajmy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Planując podróż na święta i na Sylwestra samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok i w okresie międzyświątecznym policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tę informację do odpowiedzialnych służb. Ostrożność, czujność i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci, pozwolą uniknąć problemów i cieszyć się z udanych prezentów.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Wspólnie zadbajmy o to, aby nadchodzące święta były bezpieczne.

KPP Działdowo

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5