Las to nie wysypisko śmieci

2019-11-12 18:00:00(ost. akt: 2019-11-12 18:40:55)
Śmieci w lesie

Śmieci w lesie

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

Do naszej redakcji zgłosiła się zaniepokojona czytelniczka. W lesie między Działdowem a Burkatem ludzie urządzili sobie wysypisko śmieci. Wraz z zgłaszającą udaliśmy się do tego miejsca. Widok nie zachwycał...
Las jesienią wygląda pięknie, ale nie w tym przypadku. Liście trochę poprzykrywały opony, worki ze śmieciami, odpady budowlane. Na miejscu widoczne były również strzykawki oraz woreczki strunowe. Sprawa została zgłoszona do Urzędu Gminy oraz na policję. Oba organy podjęły działania w tym kierunku.
Policjanci częściej będą patrolować to miejsce, zostało ono również naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Urząd Gminy skontaktował się z właścicielem ziemi, który ma obowiązek przestrzegać porządku na swoim terenie.
Jesienna aura zachęca do spacerów po lesie i obcowania z naturą. Zaśmiecanie nie tylko jest karalne, ale też niszczy środowisko. Rozkład śmieci trwa wiele lat oraz stwarza zagrożenie dla zwierząt. Nie niszczmy w ten sposób naszej planety i pamiętajmy, że nie należy być obojętnym, gdy widzi się nieodpowiednie zachowanie ludzi na terenach leśnych. Takie zachowania należy zgłaszać do odpowiednich służb.

Przypominamy!
Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane przez policję i podlega karze grzywny z art. 75 kodeksu wykroczeń do 500 złotych. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazywać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Co do kwalifikacji i kary zastosowanie może mieć również art. 154 kodeksu wykroczeń, „(…), kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości(…) podlega karze grzywny do 1.000 złotych”. W przypadkach większej wagi wykorzystany może być również art. 183 kodeksu karnego mówiący o tym że: „Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane oprócz policji przez odpowiednie służby leśne i karane.
Odpowiednie organy samorządowe lub policja mogą zwrócić się do sądu w celu nałożenia kary na osobę zaśmiecającą. Grzywnę taką wymierza się w wysokości do 5 tys. złotych. Jeżeli osoba ukarana nie zapłaci grzywny, można tę karę zamienić na pracę społeczną, a w przypadku odmowy na karę aresztu do 30 dni. Sprawca ponosi również wszelkie koszty związane z usunięciem pozostawionych zanieczyszczeń.
Osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę policji. O ile to możliwe należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, jak chociażby rejestracja samochodu. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Katarzyna Wiśniewska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B